Son Dakika
Perşembe, 6 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Işınlanmış gıdalar yiyenleri öldürdü
Türkiye'de 1999'da bu yana birçok gıdaya raf ömrünü uzatmak için radyasyon veriliyor. Gıdaların raf ömrünü uzatmak için verilen radyasyonlu gıdaları yiyen birçok hayvan öldü.

Fatih Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü'nden Dr. Ergün Şakalar , Merve Aktaş ve Özlem Çırak'tan oluşan araştırma ekibi, et, et ürünleri ve baharatlarda yoğun olarak kullanılan ışınlama teknolojisinin zararlarını araştırdı. Ekip üyeleri, halk arasında meyve sinekleri olarak bilinen ve gen dizileri insanlarla benzerlik taşıyan drozofilanın besleneceği mamaları 25, 50 ve 100 kilo Gray (kGY) oranında ışınladı. Ardından 3 grup sineği bu mamalarla besledi. Başka bir grup sineğe ise ışınlanmamış mama verildi.

Sineklerde önemli 3 belirgin fark tespit edildi.

- Birincisi rengi soluk sarımsı olan sinekler karardı.

- İkincisi sayılarında ciddi oranda azalma meydana geldi. Işınlanmış mamalarla beslenen sineklerin yüzde 70'e yakını öldü.

- Üçüncüsü ise üremelerinde gecikmelerin olduğu tespit edildi.

Öte yandan, hiç ışınlanmamış mamaları yiyen sineklerin sayısında ve renginde herhangi bir değişikliğe rastlanmadı.

TÜBİTAK destekli projenin başında bulunan Dr. Ergün Sakalar, ışınlamanın doğrudan gıdaların genetiğini değiştirdiğini belirterek, "Bilim insanları zararlı etkisi olduğuna dair ikiye bölünmüş durumda. Ben kesinlikle zararlı olduğu kanısındayım. Gıdaların geninde meydana gelen bu moleküler değişikliğin kansere neden olma ihtimali söz konusu" dedi. Dr. Ergün Şakalar, ışınlamada radyasyonun bir çeşidi olan iyonize radyasyon kullanıldığını söyledi.

IŞINLAMA NEDEN YAPILIR?

Şakalar, "Işınlama, gıdaların raf ömrünün uzatılması amacıyla bakteri, küf, böcek ve parazit gibi canlıların yok edilmesi amacıyla kullanılıyor. Bunlar avantajlı kısmı. Ancak ışınlama canlıların DNA'sına zarar verebilir. Hatta 9 kGy ışınlama dozu gıdanın DNA'sında yüzde 99,7 oranında parçalanmaya sebep olabiliyor" dedi.

Gıdalarda yoğun kullanılıyor


Türkiye'nin de içinde bulunduğu yaklaşık 60-65 ülkede ve yaklaşık 60-65 gıda türünde ışınlamanın yaygın olarak kullanıldığını belirten Dr. Ergun Şakalar "En yaygın olarak baharat, çay, yumrular, tahıllar gibi bitkisel ürünlerde ve dondurulmuş et-et ürünleri ve balıkta yaygın olarak kullanılıyor" diye konuştu. Yapılan araştırmaların birçoğunda ışınlama teknolojisinin faydadan çok zararı olabileceğine dikkati çeken Dr. Şakalar şöyle devam etti: "Örneğin ışınlama ile gıdada, kanserin habercisi olan toksik maddeler ortaya çıkabiliyor. Bu gıdaları sürekli tüketince toksik maddeler vücudumuzda birikebiliyor. Ayrıca ışınlama sonucu gıdadaki vitaminlerde önemli ölçüde (%80) eksiklik meydana gelebiliyor."

Direkt DNA'yı etkiliyor

Sabahattin Zaim Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Nazlı da ışınlamanın insan sağlığını etkilediğini belirtti. Nazlı şunları söyledi: "Gıdalarda ve onu tüketen insanlara zarar verebilir. Çünkü hücre çekirdeğine kadar girip direk DNA'ya etki edebiliyor."

İnsan sağlığı baz alınmıyor

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gürbüz Güneş, dozlar belirlenirken bunun insan sağlığına etkisinin göz önüne alınmadığını söyledi. Güneş, "Belirtilen limitler gıdanın kalitesi açısından değerlendirilir" dedi.

Türkiye'de birçok gıda maddesinni yanısıra ithal edilen meyve sebze vb ürünlerin de radyasyondan geçirildiği biliniyor.

Konu hakkında Türkiye'de yayınlanmış tek eser

GIDALARA RADYASYON VERİLMESİ HAKKINDA TÜRKİYE YAYINLANMIŞ TEK ESER!

İŞTE ESERDEN KONUYA DAİR BAŞLIKLAR

Işınlama Makyajı, Radyasyon Gerçeği!
Gıdalara neden radyasyon verilir?
Gıdalar neden ışınlanır?
Gıda radyasyonlaması ne zaman başladı?
Herkes ışınlama/radyasyon uygulaması yapabilir mi?
Türkiye’deki gıdalar radyasyona maruz kalmış mıdır?
Radyasyonlama nasıl yapılır?
Radyasyonlama zararlı mı?
Radyasyon lobiciliği mi?
Radyasyonlu gıdalardan nasıl korunuruz?

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Gıdalara radyasyon verilmesi işleminden bir kesit

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • Emrullah Birbilen
  Sağlığımız küfden bakteriden daha önemsiz..
  Mert kardeşim ilk aklıma gelen; süpermarketlerdeki hazır çorbalar.Onlarda "ışınlanarak sterilize edilmiştir" şeklinde ibareler yer alıyor.Bunların hepsi tahminim bu gruba giriyor. Çokşükür bu tür maddeleri çok nadir kullanıyoruz ama benim asıl merak ettiğim bu her yerde kullandığımız baharatların ışınlanmamışını yani doğalını nerede bulacağız??? Hususi baharatçıya sordum o dahi bilmiyor radyasyonla ömrünün uzatıldığını.Gıdaların ömrü uzun olsun küflenmesin derken bizim sağlımız kısalacak hastalıklara maruz kalacağız.. Allah(C.c) bizleri kurtarsın bu fıtrat-ı tağyir'e müdahale edip para hırsıyla hareket edenlerden... AMİN (AÇIKLAMA: Işınlama heryerde yapılabilen bir uygulama değildir. Bu nedenle baharatçı bilmez ve yapamaz. Kaynakta yapılır ve sevk edilir. Büyük marketlerin raflarındaki ürünlerin pekçoğu ışınlıdır)
  07.06.2013 18:32:33

 • mert yılmaz
  ne yapmalıyız
  peki bu tarz radyasyona maruz kalmış ürünleri nasıl tanıyacağız,,ambalajda radyasyon almıştır ibaresi var mıdır acaba (AÇIKLAMA: Normalde yukarıda gördüğünüz yeşil logonun olması gerekiyor. Ama radyasyon verildiği halde ne yazı ki bu pek görülmüyor)
  26.05.2013 01:28:08
25.05.2013 13:46:00 Bu haber 14392 defa okundu
Işınlanmış gıdalar yiyenleri öldürdü
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri