Son Dakika
Perşembe, 4 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İnsan sütü vermesi beklenilen keçi ürettiler
Rus bilim adamları Moskova’nın dışında gizli bir çiftlikte büyütülen 90 genetiği değiştirilmiş dişi keçi yavrusundan sene sonuna doğru anne sütü sağmaya hazırlanıyor.

Oğuz ESER / TIMETURK

Çağımızın en hızlı ve belki de en ürkütücü şekilde gelişen genetik mühendisliği, devrimsel bir gelişmeye hazırlanıyor. Bilim adamları insan anne sütü verecek şekilde keçilerin genetiğini değiştiriyor. MailOnline’ın haberine göre, bilim adamları araştırmalarıyla süt veremeyen annelere yardım edeceklerini düşünüyor. Bilim adamları, Dr. Frankenstein iddialarını ise reddediyor.

Rus bilim adamları araştırmalarının aynı zamanda, anne sütünde bulunan bir tür protein olan laktoferin’in antibiyotik özelliklerinin ortaya çıkartılıp kullanılmasında yardımcı olacağına inanıyor.

Amaç "ilaç geliştirmek"

Genetiği değiştirilmiş keçilerden “insan sütü” elde etme fikri önceki benzer bir çalışmaya dayanıyor. Bu çalışmada erkek farelere insan genleri ilave edildi. Daha sonra bu erkek farelerin dişi yavrularının bir litre sütlerinde 160 gr laktoferin bulunduğu ortaya çıktı. Bilim adamları bu fikri ilerleterek keçiler üzerinde uygulamaya başladı.

Genetiği değiştirilmiş tekelerin yavrularından 90 dişi keçi Moskova’nın dışında gizli bir çiftlikte büyütülüyor. Araştırmacılar sene sonuna doğru dişi keçilerden daha fazla laktoferin içeren süt sağmayı planlıyor.

Beyaz Rusya (Belarus) Bilim Akademisi’nden Dr. Pyotr Vitsyaz, “Yeni programın amacı insan proteini ihtiva eden daha çok süt elde etmek ve bundan ilaçlar geliştirmek” dedi.

Bilim adamları özellikle bağışıklık ve sindirim hastalıklarında bu ilaçların kullanılabileceğini belirtiyor.

İnsana verilen en iyi ilaç

Rus Bilim Akademisi’nden Igot Goldman programla ilgili endişelere şöyle cevap verdi: “İnsan laktoferin’i doğal bir antibiyotiktir ve bağışıklıkları olmadan doğan bebekleri korur. Programdaki genetiği değiştirilmiş süt bir ilaçtır, gıda değil. Kendim de genetiği değiştirilmiş gıdalardan endişeliyim. Vücudunuza nasıl etki eder bilemezsiniz. Fakat ilaçlarda durum farklı. Proteini yaratmanın hiçbir yolu yok. İnsan hücrelerinden bunu çıkarmak çok pahalı ve bunu üretmek imkansız. Bu tarz proteinler Allah’ın verdiği en iyi ilaçlardır. Kendi bedenlerimizde zaten olan doğal bir şeydir. Alerji ya da başka yan etkisi olmaz”.

Bilim adamlarına göre bu genetiği değiştirilmiş süt çocuklar kadar yetişkinler tarafından da tüketilebilecek.

İki yıl önce benzer bir izin Amerika’da pirinç için verildi. İnsan proteinleri içerecek şekilde genetiği değiştirilen pirinçler ticari olarak kullanımda.

 

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • arzu kaynakoğlu
    yamyamlaştırılıyormuyuz
    domateste balık geni msırlar tamamen artık ne olduğu belli değil böcekten alınan bakteri genleri biz bunları yiyoruz şimdi de insan geni aktarılmış besinler bunlar yendiğinde biz de dolaylı olarak yamyamlar gibi insan yemiş olmazmıyız
    19.07.2009 16:02:02
12.02.2009 15:52:00 Bu haber 6837 defa okundu
İnsan sütü vermesi beklenilen keçi ürettiler
İsfat çağı...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri