Son Dakika
Perşembe, 29 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İlacı iyileştirmek! Şeref Oğuz
İlaçta mevcut sistemi 360 derece sorgulayışımızın ortaya çıkardığı gerçek, yeniden yapılanma ihtiyacının kaçınılmazlığı oldu.

Yeniden yapılanma derken, vatandaşın ilaç iştahından şirketlerin pazarlama taktiklerine, eczacıların daha etkin işlevinden doktorların reçete oluşturma disiplinine dek bütün alanları kastediyoruz.

Sorun şu; değer yaratmayan süreçler ilacı kirletmiş. Bütçe'ye yük, hastaya külfet, sektöre haksız kazanç, kamuya "maliyet" oluşmuş. Burada ilaç mümessilini de firmaları da suçlama amacı taşımadık.

İlaçtaki değer zincirindeki çürük, zayıf ve gereksiz halkalara işaret ettik.

İlaç, sıradan bir "ürün" değildir. İlacın "olmazsa olmaz" önemi vardır ve Türkiye'nin güçlü ilaç sektörüne sahip olması gerekir.

Bunun yolu, yalnızca sektörün ciroları üzerinden değil, ilaca erişim, eşdeğerlik dengesi, yeni ilaçlara duyulan ihtiyaç, kullanım verimi, israfı önleyen uygulamalar ve istihdama katkı gibi çok boyutlu matris üzerinden değerlendirmektir.

Türkiye'nin referans ilaca da eşdeğer ilaca da ihtiyacı vardır. Türkiye'nin reklamı yasak ilacın pazarlama süreçlerindeki kirlilikten kurtulmaya ihtiyacı vardır. Mümessilinden üreticisine, yazanından kullananına dek herkese ve her kesime düşen sorumluluklar vardır.

Yalnızca firma açısından bakarsak, indirimleri "zararlı" bulabiliriz. Yalnızca Bakanlık açısından bakarsak, faturayı sıfırlayabiliriz de. Ancak doğru bakış, ilaç üzerinden Türkiye optimali için sektörün tüm paydaşları için "kazan-kazan" odaklı, toplumsal yarar üretebilme arayışıdır. Biz de bunu yaptık zaten.

20.12.2011 Bu yazi 4376 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri