Son Dakika
Cumartesi, 21 Nisan 2018 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İktidar da muhalefet te GDO'cu çıktı
GDO’lu ürünler yasa tasarısı yine gündemde. Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarında görüşülmeye başlanan GDO yasasındaki gelişmeler herkesi şok edecek. Ak Partililer GDO’lu ürünlerin ekimine izin verilmesini talep ederken, MHP ise GDO’culara verilen cezayı ağır bulduklarını açıkladı.

26 Ekim 2009 tarihinde yayınlanan GDO yönetmeliğinin Gıda Hareketi’nce dava edilmesi üzerine Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması üzerine Bakanlar Kurulu gündeminde olan Ulusal Biyo Güvenlik Yasa Tasarısı TBMM’ne sevk edilmişti.

 

Yasa tasarısının görüşmeleri bugün Tarım Komisyonu'nda başladı. Halen devam eden görüşmelerde iktidar ve muhalefet partileri Türkiye tarihinde nadir görülen bir dil kullanarak GDO Yasa Tasarısı'nın ivedilikle yasalaştırılmasını istediler. Bununla da yetinmeyen Ak Partililer Türkiye’de GDO’lu ürünlerin ekiminin de serbest bırakılması önergesi verdiler.

 

Komisyonda görüşlerini belirten ve dünya GDO Devi Monsanto’nun ABD gezisine götürdüğü ve Mısır ve Süt üretici olduğu belirlenen Ak Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu; Beslenme ve cenaze üzerinden bu güne kadar siyaset yapıldı. Bizim ABD’ye yapmış olduğumuz ziyaret basında çok farklı yorumlandı. Bu kanunun daha ileri götürülerek kontrollü bir şekilde ekiminin de kanuna eklenmesini talep ediyorum” talebinde bulundu.

 

GDO çalışmalarını eleştirenleri cahillikle suçlayan Ak Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar ortalığı bulandırıyorlar. Kamuoyunu yanlış yönlendiriyorlar” iddiasında bulundu.

 

GDO’lu ürünlerin sağlıklı ve nitelikli ürünler olduğundan söz eden Ak Parti Uşak Milletvekili Nuri Uslu ise “GDO’lu ürünleri ayıplı bir ürün gibi lanse etmek yanlıştır. Bir bardak suda fırtına koparıldı. Bu tasarı çok geç gelmiş bir kanundur. Acilen yasalaştırılmalıdır” diyerek herkesi şok etti.

 

Küresel tohum devlerinin sözcüleri gibi konuşan iktidar milletvekilleri bunları söylerken muhalefet ise iktidarı destek yağmuruna tuttu.

 

Bugüne kadar GDO’lu ürünlerin serbest bir şekilde ülkemize girdiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Vahap Seçer; “Bugüne kadar yurt dışından transgenik şekilde herhangi bir kontrol yapılmadan beyan esas kabul edilerek alınan GDO’lu ürünlerle ilgili ileride sıkıntı çıkmayacağını kim garanti edecek. Bu kanun daha kapsamlı değerlendirilmeli. Biyo güvenlik yasa tasarısı Türkiye için ihtiyaçtır” diyerek yasaya destek verdiklerini açıkladı.

 

Tohumun mülkiyetini emperyalist küresel güçlerin mülkiyetine geçiren hibrit tohumları savunarak milliyetçiğin iflasını ilan eden Milliyetçi Hareket Partisi Afyon Milletvekili Abdulkadir Akçan “Hibrit tohumların da GDO’lu tohumlar gibi lanse edilip aynı kefeye konması beni rahatsız ediyor” derken MHP Erzurum Milletvekili Zeki Ertuğay, "GDO yasasındaki cezalar ağırdır hafifletilmelidir” diyerek, iktidar ve muhalefetin GDO konusunda uzlaştığını ve kanunu çıkarma konusunda kararlı olduklarını gösterdi.

 

Türkiye halkının yüzde doksandan fazlasının itiraz ettiği GDO’lu ürünlerin, iktidar ve muhalefetin elbirliği ile yasallaştırılma çabası, tüm tarafların karanlık odakların taleplerine boyun eğdiğini gösteriyor.

19.01.2010 18:30:00 Bu haber 3121 defa okundu
İktidar da muhalefet te GDO'cu çıktı
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri