Son Dakika
Cumartesi, 6 Haziran 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İki bozuktan bir sağlam çıkmaz
Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin açıkladığı ekmek raporunda ekmeğin kalitesi beyaz undan yapıldığına dair hiçbir vurgu yok. Beyaz undan yapılan beyaz ekmek hem besleyici değil hemde şeker ve kansere neden oluyor. Derneğin açıklmasına göre İstanbul'da her 3 fırından 1'i ruhsatsız.

Raporun detayları ilgili derneğin sitesinde yer almıyor. basına yansıya kısmına baktığımızda meselenin bazı boyutları ele alınırkan bazı boyutları ihmal edilmiş olduğu görülüyor. Türkiye'de yıllık 85 milyon dolayında ekmek üretiliyor. Tarım Bakanlığı 2009 yılında ekmekle ilgili sadece 309 numune denetimi yapabilmiş. Bu durumda fırınların üretim izin belgesi almış ya da almamış bir önemi olabilir mi? Elbette olamaz. Özetle ekmeğin zehir olduğu yeni öğrendiğimiz bir gerçek değil. Ekmek gibi üretim süreçleri basit ve denetimi kolay olan bir gıdanın hali bu ise diğerlerini masaya getirmey insanın eli zaten varmıyor.

İşte o haber:

Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin 2010 'ekmek raporu'na göre İstanbul'da her 3 fırından 1'i ruhsatsız! 

Ekmek fiyatlarının Ramazan ayından sonra artması gündemde. Ancak Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin 2010 'ekmek raporu' Türkiye'nin ana gıda maddesinin tek sorununun fiyat olmadığını ortaya koydu.

Raporun verilerine göre Türkiye ekmekle besleniyor. Kişi başına günlük ekmek tüketimi 350-400 gram. Yoksul kesimde tüketim 800 grama kadar çıkıyor. Ama israf da küçümsenmeyecek oranda. Sadece İstanbul'da günde iki milyon ekmek çöpe atılıyor.

HER 3 FIRINDAN 1'İ RUHSATSIZ

Raporun ortaya koyduğu bir diğer çarpıcı sonuç ise fırınların standardı. İstanbul'da bulunan 4 bin 500 ekmek fırınından bin 500'ü ruhsatsız üretim yapıyor. Eğer AB kritlerleri uygulansa, mevcut fırınların yüzde 80'inin kapanacağı öngörülüyor.

ŞEHRE GÖRE FİYAT

Rapor Türkiye ölçeğinde ekmek fiyatlarında büyük farklılıklar olduğunu da ortaya koyuyor. Derneğin çalışmasına göre, bir kilogram ekmek için Şırnaklılar 70 kuruş, İstanbullular ise 2,5 lira ödüyor. Rapor, Ramazan ayından sonra ekmeğe zam beklentisini de içeriyor. Un fiyatları çok yüksek olduğu için, zammın yüzde 10-15'den daha fazla olması bekleniyor

 

Beyaz ekmek konusunda sarsıcı uyarılar

 

29.08.2010 21:33:00 Bu haber 4461 defa okundu
İki bozuktan bir sağlam çıkmaz
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri