Son Dakika
Perşembe, 27 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Hollanda'dan 'helâl ve koşer'e yasağı
Hollanda'dna Müslümanlar ve Yahudileri kızdıracak karar. Hollanda parlamentosunda bugün benimsenmesi beklenen yeni yasa, kesilecek tüm hayvanların önce uyuşturulmasını şart koşuyor.

Helâl ve koşer kesim usulleriyse, hayvanların bilincinin yerinde olmasını öngörüyor.

Şimdiye dek Batılı ülkelerde olduğu gibi, Hollanda'daki mezbahalarda da hayvanlar kesilmeden önce uyuşturuluyordu. Ancak Müslüman ve Yahudi kasaplar, dini özgürlük esasına göre, bundan muaf tutuluyor ve hayvan kesimini geleneksel usullerde yapıyorlardı.

Ancak Hollanda parlamentosundaki milletvekillerin çoğu, dini özgürlüklerin, hayvanlara gereksiz yere acı çektirilmesini haklı gösteremeyeceği üzerinde görüş birliğine vardı.

Aylardır süren görüşmeler sonunda, Müslüman ve Yahudi toplumlarına bir uzlaşma yolu öneriliyor.

İki toplumdan, bir yıl içinde, kendi geleneksel yöntemleriyle kesilen hayvanların, öldürülmeden önce uyuşturulan hayvanlardan daha fazla acı çekmediğini kanıtlayan veri sunmaları isteniyor.

Ama yeni yasanın yandaşları ve muhalifleri, bu konuda veri sağlanabilmesinin hemen hemen imkansız olduğunu; dolayısıyla helâl ve koşer usullerde kesim yapılan mezbaha ve kasapların faaliyetlerinin yasaklanacağını kaydediyorlar.

Hollanda'daki Müslüman gruplar, bu adımın, Avrupa'da İslamiyete karşı artan hoşgörüsüzlüğün yeni bir işareti olduğunu söylüyorlar.

Ülkedeki Müslüman ve Yahudi toplumlar, komşu Belçika ve Almanya'dan helâl ve koşer et ithalatına başlamayı planlıyorlar. (BBC)

Helal çalışmasına AHİM ne diyor?

Dindar bir Musevi örgütüne mensup Yahudiler, Kosher (Helal Gıda) kurallarına uygun olarak bütün Fransa Mezbahalarında kesim yapma izni isteterler. Buna izin vermediği için Fransız devleti Aleyhine dava açtılar, İç hukuk yollarını tükettikten sonra da konuyu AHİM’e taşıdılar. AHİM ise 27.06.2000 tarih ve 27417/95 sayılı kararında Fransa’yı mahkum ederek tüm Fransa’da Yahudilerin inancı olan Musevi Şeriatı gereğince helal gıda üretimine izin verilmesine karar veriyor. AHİM kararını vermeden önce konuyu Musevi Fıkıhçılarına soruyor.

AHİM, Fransa Haham başısı J.Struk’tan ve ACIP (Jewish Consistorial Association of Paris (Association consistoriale israélite de Paris) (Yahudi Fetva Kurumu) başkanı Rabbi David Bitton’da görüş istedi. Yahudilerin genel ibadet kuralları hayvan kesim usulleri, hayvan kesimine ilişkin ritüelleri, Yahudi Şeriatı’nın bu konudaki hükümleri Kurbanlık hayvanların alışınız ve satışına ilişkin Şeriat Hükümleri, tüketime uygun olan ve olmayan hayvanların kıstasları, Torah (Tevrat)’taki hükümler, Akredite Ulema’dan istendi.

Başrahip  J.Struk’e ACIP Başkanı Rabbi David Bitton’dan alınan bilgiler, karar tutanaklarında “Procedure-Facts” başlığı altında sıralandı. Bu bölümde, Kosher’in tanımı, fetva kurumunun kayıtlarına dayanılarak yapıldı. Tevrat’ta Kosher’e ilişkin kurallar, emirler şöyle sıralanıyor: “Tevrat, kan’nın tüketimini kesinlikle yasaklar, kanı tamamen çıkmamı ve temiz su ile yıklanmamış yiyeceklerin yenmesini de yasaklar” bu bölümde ayrıca yenmesi helal olan ve olmayan hayvanlarda fetva kurulunun verdiği bilgilere atıfta bulunulmak suretiyle sıralandı. AHİM’in dav aile ilgili kararında, Yahudi fetva kurumunun katkılarından övgüyle bahsedilmesi de dikkat çekmektedir.

İşte AHİM Kararının İngilizce Tam Metni

CHA'ARE SHALOM VE TSEDEK – FRANSA DAVASI (Türkçe)

28.06.2011 17:42:00 Bu haber 12370 defa okundu
Hollanda'dan 'helâl ve koşer'e yasağı
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri