Son Dakika
Perşembe, 27 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Herkes istiyor yapacak olanda istiyor
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, globalleşen dünya ile birlikte insanların, tükettikleri maddenin güvenilirliğine daha titiz davranmaya başladıklarını söyledi. Ergun, yerli 'helal gıda standardı' istedi

İhracat yapan gıda üreticilerinin 'Helal Gıda Standardı'nı büyük paralar ödeyerek yurt dışından aldığını belirten Ergün, "Türkiye'nin şartlarını dikkate alan bir helal gıda standardı çalışmasının yapılması gerektiğini vurguladı.

Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE), "Dünya Standartları Günü" dolayısıyla düzenlediği programa Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TSE Başkanı Tahir Büyükhelavcıgil ve çok sayıda yerli yabancı sektör temsilcisi katıldı.

Toplantı öncesi basın mensuplarının helal gıda standardı çalışmalarına ilişkin soruları üzerine Bakan Ergün, dünyanın her yerinde bu konuda tüketicilerin taleplerinde yoğunlaşmanın yaşandığını söyledi. Avrupa, Amerika ve Ortadoğu pazarlarında insanların tükettikleri ürünlerin ne olduğu konusunda daha titiz davranmaya başladığını belirten Ergün, "Küreselleşmenin, gıda sanayindeki gelişmelerin de etkisi büyük. Gıdaya katılan ürünlerin ve malzemelerin de. İnsanlar yedikleri malzemede kafalarında bir şüphe olmasın istiyorlar. Bu konuda sertifika veren ülkeler var. Bu sertifikayı görmek istiyorlar." şeklinde konuştu.

Türkiye'deki gıda üreticilerinin ve ihracatçıların bu pazarlara mallarını sunarken büyük sorunlar yaşadığını vurgulayan Ergün, üretici ve ihracatçılardan bu konuda talep olduğunu belirtti. Bakan Ergün, Türk üretici ve sanayicisinin bu pazarlara girebilmek için yurt dışından sertifika almak zorunda kaldığını aktaran Bakan Ergün, "Bu konuda Türkiye'ni şartlarını dikkate alan ve ihtiyaçları dikkate alan bir çalışma yapmak icap ediyor. TSE'nin önceden başlatılmış bazı çalışmaları var. Bugünkü misafirlerin bir kısmı da bu konudaki görüş ve istekleri ifade eden misafirler. Ama henüz Türkiye'de bu konuda netleşmiş şu zaman bu konuyu bitiriyoruz dediğimiz bir noktada değiliz. Çalışmalar devam ediyor." dedi. (timeturk)

14.10.2009 14:55:00 Bu haber 3624 defa okundu
Herkes istiyor yapacak olanda istiyor
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri