Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Her 7 kişiden birinde böbrek yetmezliği var
Türk Böbrek Vakfı (TBV) Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, ''Dünyada, her 10 kişiden biri kronik böbrek yetmezliği tehlikesi altındayken, Türkiye'de bu oran her 7 kişiden birine denk düşüyor'' dedi.

Tekirdağ Belediye Kültür Merkezi'nde, TBV tarafından düzenlenen toplantıya katılan Erk burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de böbrek sağlığına dikkat edilerek bu hastalık için yapılan harcamaların azaltılabileceğini belirtti.

Ancak, kronik böbrek yetmezliği ile ilgili önlemlerin zamanında alınmadığını bildiren Erk, şöyle konuştu:

''Her yıl, son dönem kronik böbrek yetmezliğinden mağdur olan bir hastanın biz vergi verenlere olan maliyeti, yaklaşık 40-50 bin TL civarında. Biz TBV olarak Tekirdağ ve ilçelerinden başlayarak, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde eğitim seminerleri düzenlemek kaydıyla vatandaşları böbrek sağlığı konusunda bilgilendireceğiz.''

Beslenmede üç beyazdan uzak durulması gerektiğine dikkati çeken Erk, un, tuz ve şeker tüketiminin kontrollü yapılması gerektiğini ifade etti.

Erk şunları kaydetti:

''Çoğumuzun bilmediği bazı yanlış alışkanlıklar var. Üç beyazdan uzak durmamız lazım. En önemli iki sıkıntımızdan birisi şeker ama ondan daha önemlisi tuz. Tuz, un, şeker bir araya geldiği zaman böbrekler başta olmak üzere tüm organlar iflas ediyor. Türk insanı günde 6 gram tuz tüketmesi gerekirken 18 gram tuz tüketiyor. Dünya genelinde, her 10 kişiden biri kronik böbrek yetmezliği tehlikesi altındayken, Türkiye'de bu oran her 7 kişiden birine denk düşüyor. Türkiye'deki bu oranı hiç olmazsa dünya genelindeki ortalamaya düşürmemiz lazım.'' (AA
)

PEKİ BU SORUN NEDEN OLUR? NASIL KURTULUNULUR?

Bu soruların cevabı bu kitapta.

05.05.2011 15:49:00 Bu haber 6438 defa okundu
Her 7 kişiden birinde böbrek yetmezliği var
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri