Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Hem yapmazlar hem de yapana düşmanlık ederler
Tıbbı kendi tekellerinde zanneden bazı çevreler, kadim bilgi ve uygulamalara düşmanlıkta sınır tanımıyor. İlaç firmalarına reçete yazıcısı konumundaki bazı çevreler ise 'doğru' girişimleri anlamaya ve öğrenmeye çalışma yerine savaş açmayı tercih etmeyi sürdürüyorlar.

Geçtiğimiz hafta sonunda NHI tarafından düzenlenen ve 10'dan fazla ülkeden tıp doktorlarının katıldığı, Sağlık Bakanlığı ile iki Türk üniversitesinin de desteklediği '2. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu'na Tabipler Birliği savaş açtı.

Program üzerinde Başbakanımızın eşleri Emine Erdoğan'ın yanısıra aynı zamanda bir tıp doktoru olan Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'na da kapitalist tıp adına saldırdılar.

Üstelik Sare Hanım'ın isminin başına doktor bile yazmaya cesaret edemediler. Din konusunda caihllikleri de ortaya koyan TTB; Çin, Yunan, Tibet ve İslam'ın tıbbının kadim uygulamaları üzerinden İslam'a ve Müslümanların klasik tedavi uygulamalarına saldırdılar. Gizli ve kirli para deposu İsviçre'de bile yasal olan ve bedeli İsviçre Sosyal Güvenlik Kurumu'nca ödenen tıp uygulamalarını küçümsemeye kalktılar.

İşi talihsiz kılan bir başka nokta ise vicdanlı hekimler olarak tanıdığımız bazı doktorların da bu hataya ortak olmaları. TTB ile aynı fikirde olmayan tıp camiası ise bu hazımsızlığa karşı halen sessizliklerini koruyorlar.

Batılıların cihazlarını kullanmayı ve batılı ilaç firmalarının ilaçlarını reçete etmeyi tıp sayan bu oluşumun ne zaman tıp adına iyi işler yapacağı tüm ülke olarak merakla beklenirken, 20 milyar sınırına dayanan ve dünyanın en çok ilaç tüketen toplumlarından biri haline getirildiğimiz günümüzde belki ibret alan olur düşüncesiyle adını tarihe altın harlerle yazdırmış olan Amerikalı Dr. Henry G. Bieler'e kimyager dostunca söylenen ve meslek hatayında devrim yaratmış olan ifadeleri aktaralım:

"Kimi ilaçlar, hastalıktan da beterdir. Acaba doktorlar, hastalarına salık verdikleri ilaçları kendileri kullanıyor mu? Genellikle hayır. İnsanla hayvan arasındaki en büyük fark, belki de ilaç alma arzusudur. Genç doktor mesleğine bir hastalığa 20 ilaç yazarak başlar, yaşlı bir doktor ise mesleğini yirmi hastalığa 1 ilaç yazarak bitirir. Eğer bu çevreler için Hipokrat bir şey ifade ediyorsa şöyle der: Tabiat iyileştirir, doktor onun yalnızca asistanıdır."

İŞTE TÜM DOKTOLAR ADINA YAPILAN O TALİHSİZ AÇIKLAMA

"TB Merkez Konseyi, 28-30 Eylül 2012 tarihlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun "himayesinde" İstanbul'da gerçekleştirilecek olan "2. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu" ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

Kürtaj tartışmaları, hastane imamları/din psikologları derken şimdi sıra “Hacamat Sempozyumu”na geldi. Bir süredir, modern tıpla ilişkisi olmayan, sadece dini referanslara dayandırılabilecek çok sayıda uygulama sağlık alanına dayatılmaya çalışılıyor. Ülkemizde tıp alanının gün geçtikçe bilimsellikten koparılıp dinselleştirilmesine şahit oluyoruz. 

Bu dayatmaların sonuncusu 28-30 Eylül 2012 tarihlerinde, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu himayesinde yapılacak olan 2. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu olarak karşımıza çıktı. Sempozyum dahilinde yapılacak atölyeler kapsamında “geleneksel İslam tıbbında teşhis yöntemleri”, “Kuran ve hadis referansına sahip tıbbi bitkiler”, “ruhun yaratan ile olan ilişkisinin niteliğini algılayacak dinleme teknikleri” tartışılacak.

Tıp her geçen gün büyük bir hızla ilerlemekte, bilimsel bilgi yetişmesi zor bir hızla güncellenmektedir. Sağlık alanında; hakkında yeterli bilimsel araştırmaların yapılmadığı, etki ve yan etkilerinin uzun dönem çalışmalarla ortaya konmadığı, binlerce yıl önce yazılmış kitaplara dayanan çağdışı uygulamaların yeri yoktur. Uzunca bir süredir hekimlere ve sağlık emekçilerine duyulan güveni yıkmak için sistematik bir çaba gösteren, halkı kafası karışık ve çaresiz bir hale sokan iktidar, çözüm önerisi olarak geleneksel tıbba dönüş adı altında gericiliği satmaktadır. Sağlıkta gericileşme, başka bir deyişle tıbbın bilimsel niteliğinin zayıflatılması, halkın sağlığına büyük bir saldırıdır. Herkesin bilimsel ve nitelikli sağlık hizmetine ulaşma hakkı vardır. Aydın hekimlerin örgütü olan Türk Tabipleri Birliği, bu hakkın her zaman savunucusu olacaktır. Sağlık alanındaki bilimdışı tüm uygulamalara, bu tür uygulamaların desteklenmesine, kurumsallaştırılmasına, üniversitelere sokulması için gösterilen çabaların tümüne; mesleğimizin bilimsel, aydınlık yüzünü korumak için karşı çıkmak Türk Tabipleri Birliği’nin ve tüm aydın hekimlerin görevidir.

Türk Tabipleri Birliği olarak, mesleğimizin bilimsel niteliğinden asla ödün vermeyeceğimizi ve bunun sağlık hakkının bir parçası olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz."

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ MERKEZ KONSEYİ

02.10.2012 15:46:00 Bu haber 5285 defa okundu
Hem yapmazlar hem de yapana düşmanlık ederler
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri