Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Helal sertifika paradoksu
Domuz jambonundan sonra 'bira'ya ve 'likörlü çikolata'ya da helal sertifikası verdiler. Peki, timeturk.com yazarı ve Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, helal sertifika paradoksunu nasıl değerlendirdi

Helâl bilincini oluşturmak ve helâl öğretiyi sunmak yerine, Müslümanları hazır haplar yutturmaya alıştırmak saman alevi gibidir. Failleri istemediklerini söyleseler de, dünyalık kazanabilirler. Ama kar tapu gibi büyüyen bir soruna neden olduklarını, bununda vebal olduğunu bilmelerini diliyorum.

Görülüyor ki ‘nur topu’ gibi yeni bir sorunumuz daha doğdu. Çözüm adına üretilen bu sorun, büyük tartışma ve sorunların başlangıcıdır.

Sertifika veren kuruluşların, hemen hiçbirinin sağlıklı bir standardı ve sistemi yok. ABD’deki bir sertifika kuruluşu, dünyanın ikinci büyük likörlü çikolata üreticine ‘helâl sertifika’ vermiş. Üstelik bu markanın yeni sahipleri de Türkiye’den ve çok tanıdık bir aile. Sitelerine likörlü çikolata üretimlerini kendileri yazmışlar. Üstelik bu markanın tüm ürünlerinin ‘helâl sertifikası’ var. Ne güzel değil mi? Materyalist, seküler ve hedonist dünyada dini sorunlar bile, ehlinin elinde olmayınca böyle çözülüyor(!) demek ki?

Sonuç itibariyle, ortada çok sayıda ‘helal sertifika sağlayıcısı’ ile ‘helal sertifikalı’ ürün var. Ama ne yazık ki; Kur’an emrettiği (halâlen tayyiba) hem helal hem de temiz ürün hâlâ bulunamıyor.

makalenin
tümünü okumak için tıklayınız

 ve yeni makale

Hangi durumda helâl sertifika gerekmez

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Nebi Bal
    Cukolata Likor
    Sayin Kemal bey, bu grubun baskani olarak gida egitimi aldiginizi varsayiyorum. Fakat, neden cukalata likoru denen maddenin alkol likoru olmadigini bilmediginizi anlamadim. Cukalata likoru, cukalata ozudur, sivi halidir, bu yuzden likor denir. Butun dunyadaki musluman gidacilar bilmiyor da sadece siz mi biliyorsunuz bu isin dogrusunu. Siteniz cok fazla siyasi icerik iceriyor malesef. ---(EDİTÖRÜN NOTU: Önclikle ilginize teşekkür ederiz. Nasıl bir siyasi içerik var bilmiyoruz. Bundna kastınız politik ise asla politik değiliz. Lakin siyasi olmamak hiç kimse için zaten mümkün değildir. Likör meselesine gelince çikolata likörü yani ‘Liquor’ ile alkol anlamındaki likörlü çikolata ‘Liqueur’ arasındaki farkı elbette biliyoruz. Yazıda çikolata likörü değil görüleceği üzere "likörlü çikolata" ifadeyi yer almaktadır.)-----
    03.02.2011 23:55:02
14.10.2010 03:16:00 Bu haber 16810 defa okundu
Helal sertifika paradoksu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri