Son Dakika
Cumartesi, 23 Mart 2019 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Helal gıda ürünlerini Hollanda da benimsedi
Hollanda'da İslami kurallara göre hazırlanan et ve öteki gıdaların tüketiminin giderek yaygınlaştığı, Müslüman olmayan Hollandalıların bile bu gıdaları daha çok benimsemeye başladığı bildirildi.

Hollanda'nın Venlo kentinde İslami usullere göre et ve et ürünleri üretimi yapan "Mekkafood" adlı fabrikanın satış müdürü Rene Van Apeldoorn, Hollanda Haber Ajansı ANP'ye yaptığı açıklamada, kamuoyunda "helâl gıda" olarak bilinen ürünlere talebin son yıllarda önemli oranda arttığını, bu yüzden son bir yılda bu ürünlerin üretimini yüzde 25 oranında artırmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Rene van Apeldoorn, bu artışın büyük ölçüde Müslüman olmayan Hollandalı tüketicilerin söz konusu ürünleri daha çok tercih etmesinden kaynaklandığını belirtti. 

Hollandalıların haftada ortalama, kendi üretimleri olan ve "helâl pizza" olarak bilinen 80 bin Türk lahmacunu tükettiğini anlatan Hollandalı satış müdürü, pazarda özellikle hamburger türü hazır helâl gıdalara ilginin arttığını kaydetti.

Verilen bilgiye göre Mekkafood et ürünleri fabrikası, son bir yılda 8 bin tona yakın et işledi.

Helâl ürünlere yönelik talepler genellikle Müslümanların azınlıkta olduğu ülkelerde artarken Müslümanların yoğun olarak yaşadaığı İslam Ülkesi olarak tanımlanan ülkelerde ise helâl tüketim endişesi pek bulunmuyor. Bu ülkelerde halkın Müslüman olması genellikle ürünlerin helâl sayılması açısındna yeterli görülebiliyor.

18.08.2009 23:59:00 Bu haber 6758 defa okundu
Helal gıda ürünlerini Hollanda da benimsedi
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri