Son Dakika
Cuma, 10 Nisan 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Helal gıda bir 'ahlak' konusudur
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, helal meselesinin sadece bir beslenme konusu değil aynı zamanda bir ahlak konusu olduğuna dikkat çekti.
Helal gıda konusunda giderek artan bir hassasiyet var. Diyanet İşleri Başkanlığı da helal gıda konusunu, Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri, ilahiyat fakülteleri hocaları ve gıda-genetik alanında çalışan isimlerle masaya yatırdı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, helal meselesinin sadece bir beslenme konusu değil aynı zamanda bir ahlak konusu olduğuna dikkat çekti.

Son yıllarda sıkça gündeme gelen ve bu konuda tüketicinin giderek bilinçlendiği bir zamanda "helal gıda" meselesi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da gündemine taşındı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu işbirliği ile düzenlenen "4. Güncel Dinî Konular İştişare Toplantısı", 'Günümüzde helal gıda' konusunu masaya yatırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı yöneticileri, Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri, ilahiyat fakülteleri hocaları, gıda ve genetik alanında önemli isimler üç gün sürecek toplantıda görüş alışverişinde bulunacak.

Dinî sorunların çözümüne katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen toplantıda, gıda ürünlerinde helal ve haramın belirlenme yöntemi, genetiği değiştirilmiş gıdaların dinî hükmü, gıda ve hayvan yemlerindeki katkı maddeleri sorunu, modern besi ve kesim yöntemlerinin dinî açıdan değerlendirilmesi ve helal gıda standardizasyonuna kadar birçok önemli konu gündeme geldi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, toplantının amacının hangi gıdaların helal, hangilerinin haram olduğunu belirlemek değil, helal haram seçimi yapabilecek kriterler oluşturmak olduğunu söyledi. Görmez, "Dünya çapında, Müslüman insanların üretim felsefesini ve ticaret ahlakını yansıtan, gıdada en yüksek kaliteyi gösteren marka değerinden bahsedilmeli." dedi.

Afyonkarahisar İkbal Otel'de gerçekleştirilen 4. Güncel Dini Konular İştişare Toplantısına Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Zeki Sayar, Din İşleri Yüksek Kurulu eski Başkanı Hamza Aktan, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş'in yanı sıra Din İşleri Yüksek Kurulu üye ve uzmanları, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren, TSE Başkanı Hulusi Şentürk, Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Cömert, Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer gibi isimler de katıldı.

Toplantı dün Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in açılış konuşması ile başladı. Görmez helal gıda konusunun sadece beslenme değil aynı zamanda fıkhî ve ahlakî bir konu olduğunu söyledi. İslam'ın beslenmeye bir nizam verdiğini anlatan Görmez, "Hem yiyeceklere sahip olma hem de tüketme ahlakına sahip olmak zorundayız." ifadelerini kullandı. Yiyeceklere besmele ile başlamanın hikmetine vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı, "Yemek yerken fikir, şükür ve zikirle mükellef olmamızın arkasındaki metafizik ahlakî boyut yer alır. Helal konusu sadece bir beslenme konusu değil aynı zamanda bir ahlak konusudur." dedi.

Türkiye'nin helal gıda konusundaki çalışmalarda geç kalındığını aktaran Görmez, Çin'in helal gıda çalışmalarında Malezya ve Endonezya ile yarıştığını anlattı. Güncel beslenme ve ticaret alanında Müslümanların çaba sarf etmesi gerektiğini ifade eden Görmez, helal haram ayrımının Rabb'e itaat açısından bir imtihan olduğuna değindi.

Not: Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen ve Afyon'da üç gündür sürmekte olan "Günümüzde Helal Gıda" konulu sempozyumun davetlisi ve müzakerecisi olan Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer'in izlenimleri yakında Gıda Hareketi'de yayınlanacak...

28.11.2011 02:23:00 Bu haber 4019 defa okundu
Helal gıda bir 'ahlak' konusudur
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri