Son Dakika
Perşembe, 4 Haziran 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu. Tüm üretici ve pazarlama kurumları Danışman Kurulu'n
Kazakistan'da yönetim gıda ürünlerine helal sertifikası verilmesini tekeline aldı. Sertifikanın helal olan ismini de adi
Fransa saldırısını bahane eden Avrupa Birliği ülkeleri, terörle mücadele bahanesiyle Müslümanları fişlemeye başladı. Bu
İktibaslar > Helâl-Haram Haberleri
Gün geçmiyor ki Gıda Hareketi'nin helal sertifika sisteminin sıkıntılı bir sistem olduğu yönündeki görüşlerini doğrulayan haberler ortaya çıkmasın. Büyüyen ekonomik pazardan pay almaya endekslenen 'helal sertifika' sistemi tüm dünyada çıkış amacından sapmış ve ihtiraslara kurban olmuştur. Pazardan pay almaya endekslenen ve diğer ürünlerden pek de farkı olmayan bu sistemin sorunları son gelişme ile açık seçik ortaya çıkmıştır. İşte ayrıntılar:
 
İngiltere'de bir şirketin ‘helal’ sertifikalı ürünleri arasında domuz etine rastlandı.

McDonalds bir restoranında helal etiketiyle helal olmayan ürün sattığı gerekçesiyle Detroit'teki İslam toplumuna 700 bin dolar tazminat ödeyecek.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ve şoklamayla kesimi öneren yeni yönetmelik taslağıyla ilgili ciddi uyarılarda bulundu.

Çikolatanın insanlar tarafından karşı konulamaz bulunduğunu anlamak için yapılan araştırmada, beyinde salgılanan bir kimyasalın, kısıtlama koymadan yemeye devam etmeye sebep olduğu anlaşıldı
 
TSE karmin adlı katkı maddesi içeren ürünlere 'helal sertifikası' vermedi.

Erciyes Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Hasan Yetim, doğal bir protein kaynağı olduğunu söylediği jelatinin, birçok gıda maddesinde kullanıldığını kaydetti.
 
İnsanların aldıkları ürünün kaynağını sorgulaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Faruk Beşer, helal-haram noktasında firmalara baskı oluşturulmasının önemine dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kayseri Eğitim Merkezi uzmanlarından Hüseyin Akıncı, İslam ticaret hukukunda 'zarara uğramama ve zarara uğratmama' düsturu bulunduğunu bildirdi. Hileli gıdaların satışından elde edilen gelirin helal olmayacağını vurgulayan Akıncı, Hz. Peygamber(sav)'in "Bizi aldatan bizden değildir." uyarısını hatırlattı.
 
TSE'nin "helal sertifikasını İslam İşbirliği Teşkialtı üyesi ülkeler de dahil olmak üzere hiçb ülke yeterli bulmamış. Oysa TSE Başkanı "kendi helallerinin Kur'an'ın helalinden daha öte" olduğunu söylememişmiydi? Şimdi Diyanet'ten himmet isteniyor. "Ne olacak bu memeleketin hali" sorusu şimdiler de "ne olacak bu "helalcilerin hali pürmelali" oldu galiba

İtalya'daki bir eşek çiftliğini örnek alarak Kırklareli bir yatırımcı Doç. Dr. U. Usta'nın danışmanlığında Türkiye'nin ilk eşek çiftliğini kurdu ve sütünü resmi izinle üretip pazarlamaya başladı. Çocuklara anne sütü yerine eşek sütü içireceklermiş. Peki, bu dinen caiz mi?
 
Kanada'da faaliyet gösteren hayvan haklarını koruma örgütü 'At Savunma Koalisyonu' (CFIA), Quebec kentindeki bir tesiste atlara yapılan işkencelerin gizli kamera görüntülerini yayınladı.
Sayfa: 2/5 - 49 kayıttan 13 - 24 arası
1 [2] 3 4 5 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri