Son Dakika
Salı, 29 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Hakiki sirke hem iyileştiriyor, hem de…
Sağlık, güzellik ve temizlik alanında sirkenin faydaları saymakla bitmiyor! Bu yazıda okuyacağınız bilgilerle "hakiki sirke" hayatınızın vazgeçilmezi olacak...

Sirkeyi sadece salata sosu olarak kullanıyorsanız, çok şey kaybediyorsunuz! Çünkü sirke, soğuk algınlığından, iştahsızlığa, böbrek taşından kansızlığa kadar birçok derde deva olabilir...

Belki siz de herkes gibi arada sırada sirkeyi tencerelerinizi ovmak ve kireç tabakalarını yok etmekte kullanıyorsunuz. Hatta büyükanneniz size, saçlarınızı sirkeyle durulamanın en pahalı saç kremlerinden daha iyi parlattığını ya da sivrisinek ısırıklarına iyi geldiğini öğretmiş olabilir.

Fakat, sirkenin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Sirke, özellikle de elma sirkesi, sağlığınızın dostu ve en değerli yardımcısıdır. Sayısız faydaları, onu her derde deva yapar ve sirke, bu nitelikleriyle evdeki doğal eczanenizde hatırı sayılır bir yeri hak eder. Sirke, kil ve magnezyum klorürle beraber sağlığınız için çok etkili bir sinerji yaratır.

Ucuz ve basit bir ilaç
Hastalıklar söz konusu olduğunda, Bechamp’ın söylediği şeyi hatırlamakta fayda var: “Önemli olan mikrop değildir, bünyedir!” Bu nedenle gündelik hayattaki tehditlere karşı direnç gösterebilecek sağlıklı bir yapıya sahip olmak için bütüncül bir yaklaşım sergilemek gerekir. Mesela grip salgını olduğu zaman sadece hastalığı kapmış kişilerden uzak durmaya çalışmak değil, doğal savunmamız olan bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeliyiz ki, o bizi korusun. Sadece belirtileri yok eden bir ilaç yerine sağlık problemlerinizi ciddi olarak ele almalısınız.

HANGİSİNİ SEÇMELİ?
Elmadan elde edilen sirkenin haricinde, hurma, kavun, muz, orman meyveleri (frambuaz vb.), hintdarısı, pirinç, patates, Hindistan cevizi, akçaağaç şurubu, bal, melas (şeker pekmezi), şeker pancarı, buğday ve hatta biradan bile sirke üretilebiliyor. Üzüm sirkesi en çok kullanılan türü olsa bile tedavi edici sayısız etkilerinden dolayı ‘altın madalya’ elma sirkesinindir. Burada her türlü duruma ve yaygın kullanıma uygun olan sirke tariflerini sunacağız. Fakat siz asla saf sirke tüketmeyin, her zaman bir miktar sulandırarak kullanın. Bu tarifler geleneksel ve popüler tıptan yararlanılarak verilmiştir. İhtiyaç halinde doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Tıbbi tedavinize doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ara vermeyin.

ADAÇAYI SİRKESİ
l 150gr. adaçayı l 1 lt. sirke
Adaçayını sirkenin içine ekleyip bir ay boyunca dinlendirin. Bu sirke diyabete, hormonal sorunlara, yorgunluğa, aşırı terlemeye, mide ağrılarına, depresyona ve sıcak basmasına karşı bire birdir.

ON AROMALI SİRKE
Salatanızı tatlandırmak için kullanılabile-ceğiniz gibi sağlığınıza da çok iyi gelecektir. Bu karışımı üç hafta demlenmeye bırakın. Sonrasında salatanızı çeşnilendirmek için normal sirkeyle beraber ufak miktarlarda kullanabilirsiniz.

l 15 gr. kıyılmış sarımsak l 10 gr. kıyılmış soğan l 30 gr. Pelin otu l 15 gr. biberiye l 15 gr. sedef otu l 15 gr. adaçayı l 10 gr. lavanta l 8 gr. tarçın l 3 gr. muskat l 1 lt. beyaz üzüm veya elma sirkesi

Tamago-Su
Samurayların sihirli içeceği
Bu sihirden siz de faydalanmak ister misiniz? Bundan daha kolay bir şey yok. Tek problem, esmer pirinç sirkesi bulmakta. En kuvvetli doğal reçete olarak kabul edilen Tamago-Su veya yumurtalı sirke, aşağıdaki şekilde hazırlanıyor:
- Taze bir yumurtayı esmer pirinç sirkesi dolu bir bardağın içine tamamen batacak şekilde bir hafta bırakın. Sirke, kabuğu dahil tüm yumurtayı tamamen çözüp eritecektir. Geriye sadece kabuğu iç taraftan saran zar kalacaktır.
- Ertesi hafta, yapmanız gereken, sirkenin içindeki bu zarı delip, içindekini sirkeye katmak ve iyice karıştırmak. (Zarı değil, onu atabilirsiniz!)
- Uzun ve sağlıklı bir yaşam için yapmanız gereken, günde üç defa bu karışımın bir miktarını, bir bardak sıcak suya karıştırıp içmek.

GRİBE KARŞI SİRKE

Sirke eski zamanlarda vebadan korunmak amacıyla kullanılırmış. Veba salgını sırasında cepte bulundurulacak bir şişe sedefotu sirkesini ara sıra koklamak vebadan koruduğu gibi hastaları da tedavi edermiş. Aynı zamanda hasta ile tedavi eden kişi arasında bulunan ateşe bir miktar sedefotu sirkesi damlatılırmış.

l 2 lt. kuvvetli bir beyaz veya kırmızı üzüm sirkesi l 1 avuç deniz tuzu l 1 avuç ardıç üzümü l 1 avuç sedefotu yaprağı l 3 baş sarımsak (ufak doğranmış) l 30 gr. dövülmüş karanfil l 45 gr. doğranmış melekotu kökü

Özellikleri
Bu karışımı kalın camlı bir damacananın içine boşaltın. En az 15 gün güneşte dinlenmeye bırakın. Sonra süzün. İstenirse içine, lezzetlendirici ve gazı yok edici olarak ahududu veya mürver çiçeği eklenebilir. Bu sirke, grip vs. salgınında çok etkilidir.      Sabahları bir yudum içilmeli, arada sırada ellere sürülmeli ve buruna çekilmelidir. Hastalık hissedildiği anda çabucak iki yemek kaşığı içilmeli, sonra ılıtılarak ağrıyan yerlere kompres yapılmalıdır. Bu kompresi dört saatte bir değiştirin ve değiştirdiğiniz kompresi ateşte yakın ki içine çektiği zehir yok olsun.

İşte mükemmel bir dezenfektan olan karışım. Sirkeyi aşağıda listesi olan malzemeler ile karıştırıp en az on gün bekletin, sonra da süzün:

-40 gr. acı Pelin otu- 40 gr. Pelin otu    -40 gr. karabiberli nane -40 gr. biberiye - 40 gr. Sedefotu - 40 gr. adaçayı - 40 gr. lavanta - 30 gr. küçük hindistan cevizi, 30 gr. eğir l 30 gr. tarçın l 30 gr. kane karanfil l 30 gr. sarımsak l 2.5 lt. beyaz şarap veya elma sirkesi. l Diğer taraftan 10 gr. kafur bitkisini asetik  asit içinde eritip, sıvıyı yukarıdaki karışımı süzmeden birkaç saat önce içine ekliyoruz. Oluşan sıvıyı ağzı tamamen kapalı, hava almayacak bir şekilde şişelerde saklıyoruz.

Özellikleri
Boğaz ağrısına, bademcik şişmesine, gribe, nezleye, öksürüğe ve tüm bulaşıcı hastalıklara karşı aç karına bir tatlı kaşığı içilir. Tuzlu sıcak kaynar suya karıştırılıp gargara yapılır veya solunursa, kor haldeki kömürün üzerine dökülürse veya sıcak metal plakanın üzerine serpilirse bulunduğu odanın havası dezenfekte ederek, antiseptik özelliğini gösterir.

BAL SİRKESİ
Hazırlaması keyifli başka bir sirke tarifi:
-İki litre kaynar suyu bir kilo balın üzerine dökün. Bal iyice eriyinceye kadar karıştırın. Mayalanmayı hızlandırmak için karışıma bir bardak taze meyve suyu eklerseniz, sonuç çok daha iyi olacaktır.
-Bir çorba kaşığı ılık suyun içinde bir miktar mayayı karıştırın.
-Bu mayayı ballı suyun üzerine koyacağınız bir dilim ekmek içi üzerine yayın.
-Kabın üzerini bir tülbentle örtüp, on beş gün kadar dinlendirin.
-Ardından üzerindeki ekmek dilimini alıp, köpüğü temizleyin ve süzün.
-Elde ettiğiniz sıvıyı üzerine tülbent örtülü olarak açık  havada sirkeleşinceye kadar yaklaşık bir ay boyunca dinlenmeye bırakın.

FRAMBUAZ SİRKESİ
Nefis ve hazırlaması çok kolaydır. Tek zorluğu bol miktarda frambuaz gerekmesidir.
- İki litre suyu dört bardak taze frambuazın üzerine döküp bir gece boyunca bekletin. Ardından süzüp posasını atın.
- Aynı işlemi bir önceki adımda elde ettiğiniz sıvı ve yine dört bardak frambuazla tekrarlayın ve bütün bir gece bekletin. Bu işlemi, toplamda beş defa tekrarlamak gerekiyor.
-Elde edilen frambuaz suyuna 500 gr. rafine edilmemiş şeker ilave edin. Üzerine tülbent örtüp, sıvıyı yaklaşık 25 derecede iki ay boyunca bekletin. Son olarak süzün.

HER DERDE DEVA...

ALKOLİZM / SARHOŞLUK

Eski bir tarife göre, her yarım saatte bir,
bir tatlı kaşığı sirke bir miktar sıcak suyla seyreltilip içirilir.

MİKROP ÖLDÜRÜCÜ

Tüm sirkeler salmonella, streptokok gibi bakterileri tek bir temasla öldürebilecek kadar güçlüdür. Bu nedenle bazı Amerikan hastaneleri hastane bakterileriyle savaşırken kullandıkları diğer dezenfektan ürünlerin yerine sirke kullanmaya başlamışlardır. Aynı zamanda buğulama, kompres, lavman ve diğer yöntemlerle uygulanan ‘Dört Hırsız Sirkesi’nin dahili ve harici kullanılabileceği belirtilmektedir.

İŞTAH AÇICI

Sirke içeceği (su, sirke ve bal karışımı) iştah açıcı ve hazmı düzenleyicidir. İştahsız insanlar, ana öğünlerden yarım saat önce bu içeceği içmelidirler.
 
BÖBREK TAŞI

Sütlü ürün (süt, peynir) tüketiminizi azaltmanız gereklidir. Bolca az mineralli (yumuşak) su için. Ayrıca günde iki-üç defa bir çorba kaşığı elma sirkesini ılık suyla karıştırıp için.

ASTIM ve SOLUNUM HASTALIKLARI

Tüm vakalarda bal (doğal, işlenmemiş ve ısıtılmamış olmalı) ve elma sirkesi karışımı iyi sonuç vermektedir. Buğday balı daha etkili olabilmektedir.
-Bir kaşık sirke bir kaşık balla karıştırılıp ılık suya eklenir. Günde 3-4 defa içilir.
ABD’de sıklıkla uygulanan yöntemde, bir mendil veya tülbent sirkeye batırılıp, bileklerin iç tarafına yerleştirilir ve bir bantla sabitlenir.

BRONŞİT

En iyi sonucu mürver meyvesi sirkesi veriyor gibi görünse de normal sirke de iyi sonuçlar vermektedir. Ballı sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı sirke eklenir, ihtiyaca göre günde üç kez veya daha fazla tüketilir.

BULAŞICI HASTALIKLAR

-Bir tatlı kaşığı saf sirkeyi (sirke özü) aynı miktarda balla karıştırıp gün içinde iki defa çiğnemek sizi salgınlardan koruyacaktır. Eğer hastalığa yakalanırsanız bu karışımı günde 3 veya 4 defa çiğneyiniz.
-3 çorba kaşığı ‘dört hırsız sirkesi’ni, biraz deniz tuzu eklediğiniz bir kap sıcak suyun içine ekleyin. Bu karışımla gargara yapın.
-Bu sirkeyle evinizi havalandırabilirsiniz. Ayrıca sirkeyi bir mendile emdirerek gün içinde belirli zamanlarda koklayabilirsiniz.

KANSIZLIK

Sirke, anemiye karşı bire bir olan demir, B12 vitamini ve folik asidi, vücudun kolayca emebileceği bir formda barındırır. Sirke, çoğunlukla çok asitli olduğundan yan etkilerinden kaçınmak ve en iyi sonucu almak için günde bir defa ılık ballı suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içmek yeterlidir.

ARTERİT (İLTAHAP)

Sirke, arterit gelişimini yavaşlatabildiği gibi acılarını da dindirir. İki günde bir geleneksel sirke içeceği (1 tatlı kaşığı sirke, ılık su, 1 tatlı kaşığı bal karışımı) yeterli olacaktır. Sabırlı olun, sonuçlar genellikle birkaç hafta sonra kendisini gösterir.

AŞIRI KANAMA

Sirkenin kan pıhtısına karşı kanı sulandırıcı özelliği ile bilinmesinin yanı sıra bununla tamamen zıt olarak aşırı kanamayı engelleyici özelliği de bulunur.
-Aşırı adet kanaması veya hemoroit kanamalarına karşı yemeklerden önce ılık ballı suya bir tatlı kaşığı sirke ekleyip içilmesi tavsiye edilir.
- Burun kanamasında sirkeye batırılmış tampon uygulamak yeterlidir.

SİRKELİ SPA

Sirke, bağışıklık sistemini güçlendiren betakaroten ve pektin içerir. Sirkeli formüllerle saçlarınızı, bacaklarınızı ve sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz

Serbest radikaller, kalp ve damar rahatsızlıkları, katarakt, kanser ve diğer yıpratıcı hastalıklar yaşam kalitesini belirler. Antioksidanlar, serbest radikalleri özümseyerek onları zararsız hale getirirler. Ve sirke, en önemli antioksidanlardan birini içerir; tamamen doğal ve emilebilir formdaki betakaroten. Birçok araştırma göstermiştir ki, betakaroten açısından zengin bir beslenme diyeti, kanser riskini azaltmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirerek organizmanın dayanıklılığını artırmaktadır.
Kendisini kanıtlamış eski yöntemlere başvurmaktan çekinmeyen Amerikalı doktorlar, sirkenin tedavi edici etkisinden faydalanıyor. Ohio Üniversitesi hastanesinde kulak enfeksiyonlarının tedavisinde sirke kullanılıyor. Zira Asurlular döneminde, sirkeyle yapılan kulak lavmanı eski metinlerde belirtiliyor. Aynı hastanede göz enfeksiyonlarında sulandırılmış sirkeyle tedaviler deneniyor. Yale New Haven Hastanesi, hastane dezenfektanı olarak sirkeden yararlanıyor.
Siz de nesilden nesile geçen bitki özlü sirkeleri kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. İhtiyaç duyacağınız şey, gerekli miktarda şifalı otları ve baharatları temin etmek. Baharatçılardan temin edebileceğiniz bu karışımları sirke içinde birkaç gün veya birkaç hafta sıcak bir ortamda, mümkünse güneşte veya kalorifer yanında beklettiğinizde, geriye sadece uygulamak kalıyor.

VARİSLERE ÖZEL TARİFE

Bacaklarınızı günde bir  veya iki kere yarım saatlik sürelerle aşağıdaki şekillerde dinlendirin:
* Elma sirkesi emdirilmiş bir bezle sararak, bacaklarınızı yukarı kaldırıp dinlendirin. Bu süreçte büyük bir kase içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek, ılık suyu için. Yorgunluğu da alması için bu suyun içine bir yemek kaşığı bal ekleyin. Rahatlamayı hemen hissedeceğiniz gibi gözle görülür iyileşme de birkaç hafta içinde gelecektir.
* Yemeklerden önce düzenli olarak sulandırılmış elma sirkesi için.

LEKELERİ YOK EDİN

Yaşlılık lekelerini basit tariflerle çoğu zaman hafifletmek ve hatta tamamen yok etmek mümkündür.
* Günde iki defa bir tatlı kaşığı sirke ile bir tatlı kaşığı soğan suyu karışımını lekelerin üzerine uygulayın.
* Lekeleri sirke ile ıslatılmış yarım soğanla ovalamak da sonuç vermektedir.

SİHİRLİ FORMÜLLE SAĞLIKLI VE PARLAK SAÇLAR

Her şampuandan sonra saçınızı, iki bardak suya yarım bardak elma sirkesi eklenerek yapılmış losyonla durulayın. Bu durulama sayesinde saçlarınız canlı ve parlak bir renge kavuşur. Çok kıvırcık saçların kıvırcıklığı hafifler. Koyu renkli saçların parlaklığını vurgulamak için ceviz ağacı çiçeği veya adaçayı sirkesi, açık renk saçlar için de papatya çiçeği sirkesi uygulayıp saçlarınızı güneşte kurumaya bırakın.
- Ceviz ağacı çiçeği ya da adaçayı sirkesi için, 2 avuç çiçek (100gr) ve 1 litre kırmızı üzüm sirkesini karıştırın. Üç hafta boyunca güneşte ya da sıcak bir ortamda dinlendirin.
*Papatya çiçeği sirkesi için 2 avuç papatya çiçeğini, 1 litre elma sirkesi ile karıştırın. Üç hafta boyunca güneşte dinlendirin.

Kırık ve mat saçlar
Eşit miktarda elma sirkesi ve kaynamış şimşir suyunu karıştırın. Saçınızı şampuanladıktan sonra bu karışımı uygulayın ve 15 dakika bekletip, durulayın.

Kepeğe karşı
-Saç derinizi her gün elma sirkesi ile ovalayarak yıkayın.
-Haftada iki defa saçınızı ılık elma sirkesini bolca dökerek yıkayın. Sonra saçlarınıza sıcak bir havlu sarıp, 1 saat süreyle bekletin. Sonra şampuanlayın.
-Yağlı saç kepeklenmesi ve tüm saç derisi problemlerinde aynı şekilde uygulama yapın. Sirke kokusu saçınızda kalmayacaktır. İsterseniz parfümlü sirkeler de kullanabilirsiniz.
-Bazıları özellikle, kuru saçlar için, sirke losyonu uyguladıktan sonra hint yağı ile hafifçe masaj yapmayı tercih ediyorlar. Bu işlem çabuk sonuç veren bir yöntemdir.
-Bir başka losyon da, kekik suyuna iki çorba kaşığı sirke ekleyerek hazırlanır.

GÜZELLİK SIRLARI

Sirkenin PH değeri, cildimizinki ile çok benzerdir. Antioksidan etkisi ve güçlendirici etkisi cildin yaşlanmasına karşı etkilidir. Tüm cilt tipleri için; Banyodan sonra yüzünüzü sirkeli suyla durulayın. (Güzel kokulu olanları tercih edebilirsiniz.) Bu musluktan akan kireçli suyun zararlarını yok edecektir.

Akne
Yüzünüzü sulandırılmış lavanta sirkesiyle silin. Ayrıca 10 dakika boyunca bal ve sirke özlü düzenleyici maske uygulayın. Bu maske için; 2 yemek kaşığı balı, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırın. (Nane sirkesi de iyi sonuç verir.)

Kuru veya yağlı ciltler
Sirke, her iki tipteki cildi de dengeler. Etkiyi artırmak için içine başka bitkiler de ekleyebilirsiniz.

Normal ve yağlı ciltler
3 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir kaşık unu karıştırıp hamur haline getirin. Karşımı yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin.

Kırışıklıklar için maske
3 yemek kaşığı yeşil kil, 1 yemek kaşığı biberiye sirkesi ve bir yemek kaşığı rüşeym yağını karıştırın. Kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürün. En az 20 dakika bekletin ve yıkayın.

Dinlendirici etki
Yorucu bir günün ardından dışarı mı çıkacaksınız? Tamamen temizlenmiş cildinize az miktarda    güzel kokulu sirke sürün ve hemen üzerine makyajınızı yapın. Cildiniz yumuşak, gergin ve pürüzsüz görünecektir.

Sirke deodorantı
Sadece saf sirkeyi uygulayın. (Terleme karşıtı etkilerinden dolayı, çam veya köknar sirkesi tavsiye edilir.) Sirke, terleme mekanizmasını düzenleyici etkiye sahiptir.

7-REÇETE

KOLESTEROL
Elma sirkesi, besinlerin ve sıvıların bağırsakta emilimini yavaşlatan, suda çözünen bir lif olan pektin açısından zengindir. Pektin, sindirim sisteminde yavaşça ilerlerken bağırsaklara yapışarak kolesterol emilimini engeller. Yemeklerden önce düzenli olarak ballı sirke için, kolesterolünüz normale dönecektir. İsterseniz sirkenizi meyve veya sebze suyu ile karıştırıp içebilirsiniz.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI
Elma sirkesinde bulunan pektin ve güçlü bir antioksidan olan beta karoten, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Her yemekten önce bir yemek kaşığı sirkeyi bir bardak ılık suya veya bir bardak elma suyuna katarak için.

HAFIZA ZAYIFLIĞI
Hafıza zayıflaması hepimizi er ya da geç etkiler ama yaşlı insanlarda daha çok görülür. Ya da bazı besinlerin eksik alınması buna yol açar. Hafıza kayıpları B12 ve folik asit oranları çok düşük insanlarda daha sık görülür. Alzheimer hastalığını araştıran bilim adamları, sağlıklı beslenmenin temel unsurların-dan olan kalsiyum, tiyamin, niacin ve B12 vitamini eksikliğine dikkat çeker. Elma sirkesi, içerdiği zengin vitaminler, mineraller ve çeşitli aminoasitler sayesinde, hastalığa yakalanmış insanlar için bile (buna ek olarak sağlıklı beslenmeleri şartıyla) yeterli olmaktadır. Koruyucu hekimlikte ise değeri paha biçilmezdir!

KASILMA VE KRAMPLAR
Akşam yemeğinde kalsiyum veya multimineral tableti, elma sirkesi-ballı su karışımıyla alındığında gün veya gece boyunca bacaklarda oluşan kramplara iyi geldiği gözlemlenmiştir. Kas yorgunluğuna karşı elma sirkesi ile ıslatılmış bir bezi sarmak iyi sonuçlar vermektedir. Sirkenin içine bir miktar tatlı kırmızıbiber eklenebilir.

İSHAL
50 gr. kuru toz nane ve yarım litre elma sirkesini, üç hafta kapalı bir kavanozda dinlendirin. Taze nane yapraklarını kaynatın ve içine bir tatlı kaşığı bu sirkeden ekleyin. Eski yazıtlarda her 3-4 saatte bir, bir bardak sirkeli su içilmesini öneriyorlar. Sirkeli su, bir yemek kaşığı sirke ile bir litre suyun karışımıdır. Karahindiba da ekleyebilirsiniz.

KİREÇLENMEYE KARŞI
Elma sirkesi, kemik yapısı için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, silis, manganez ve potasyum gibi oligo elementler açısından zengindir. Aynı zamanda, kalsiyum gibi, sağlam bir iskelet yapısı için önemli olan bor elementi de ihtiva eder. Borun, steroid hormonlarının serbest kalmasında karmaşık bir rolü vardır, menopoza girmiş kadınlarda osteoporoza karşı gerekli bir mineraldir. Hormonların miktarını arttırdığı gözlenmiştir.
Elma sirkesi bu durum için yine bir mucizedir!
Yumurta kabuklarını bir gece boyunca elma sirkesinde dinlendirin. Bu işlem kabuklardaki kalsiyumu eritir. Bir bardak ılık suya, bu karışımdan bir tatlı kaşığı ekleyip için. Eğer kalsiyum tableti kullanıyorsanız, bir bardak sirkeli suyla alın. Çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

SEDEF
Kaynamış sarı yonca suyuna bir tatlı kaşığı mercanköşk (veya elma sirkesi) koyup, günde iki kez için. Mercanköşk sirkesi yapmak için 50 gr. dövülmüş kuru mercanköşke  1/2 litre elma sirkesi ekleyin. Karışımı 3 hafta boyunca dinlendirin. Sonra süzün. (Milliyet Cadde)

06.03.2010 20:58:00 Bu haber 76307 defa okundu
Hakiki sirke hem iyileştiriyor, hem de…
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri