Son Dakika
Perşembe, 2 Nisan 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Gripten mi öldüler? Prof Dr Alişan Yıldıran
Grip (influenza) virüsü sağlıklı kişide ölüme yol açmaz (1). Eğer altta yatan (malnutrisyon, malinite, immün yetmezlik) bir hastalık varsa bu mümkün olabilir.

Eğer bir ölüm vakasında influenza virüsü tesbit edilmişse bunun koinsidental olup olmadığını anlamanın bilimsel yolu otopsi yapılmasıdır (2).

Hindistan ile ilgili veri ise DSÖ’nün korkut-yönet politikasını çağrıştırmaktadır.

Bir buçuk milyarlık bir ülkede 30.000 domuz gribi vakası var demek; bunların H1N1 pozitif olduğu belirlenen vakalar olduğunu, bunların 1730′unun ölmüş olması ise bu pozitif vakalar içinde bile ölüm oranının sadece %5,76 olduğunu düşündürür.

Gerçekte ise o ülkede yüzmilyonlarca grip vakası olduğu bir vâkıadır.

Bu noktada, H1N1 pozitif olup ölen ve/veya iyileşen kişilere daha önce grip aşısı yapılıp yapılmadığını tetkik etmek gerekdiği kanaatindeyim çünkü, doğal olmayan immün cevabın heterosubtipik immüniteyi bozarak bu vakaların ağır seyretmesine yol açmış olabileceğini düşünmek ve immünolojik değerlendirme yapmak icab eder (3).

Bu sene ilk defa, Sağlık Bakanlığı’nın grip aşısı önerisinde geri adım atması (4) toplum sağlığı açısından faydalı olmuştur.

Kaynaklar:

(1) http://emedicine.medscape.com/article/219557-overview#aw2aab6b2b6)
(2) 
http://www.medimagazin.com.tr/saglik-calisanlari/genel/tr-domuz-gribi-suphesiyle-hemsire-tedavi-altina-alindi-6-48-64749.html
(3)http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC112034/
(4) 
http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/03/01/haftanin-haberi/turkiyedeki-grip-vakalari-neden-ab-ve-abdden-az/

 
27.03.2015 Bu yazi 3283 defa okundu
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri