Son Dakika
Cuma, 3 Nisan 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Gribi havuç ve bunlarla yenin
Grip salgını ve soğuk algınlığı açısından en tehlikeli döneme girdik. Bu hastalıklardan korunmada maydanoz, havuç, mandalina ve pekmez gibi bağışıklığı güçlendiren besinlerden destek alın.

Havaların soğumasıyla birlikte başta küresel grip salgını olmak üzere soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı arttı. Bu hastalıklardan korunmada aşılanma, kişisel hijyen kurallarına dikkat etme gibi önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yeterli ve dengeli beslenmek de etkili. Dengesiz beslenme alışkanlığı olanların soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski hem daha yüksektir hem de hastalıkları ağır seyreder.

Beslenme bilimcilerinin son araştırmalarında gribe karşı maksimim koruyuculuğa sahip besinler belirlendi. Mucizevi besinler listesindeki sebze ve meyvelerin hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağladığı aynı zamanda da hastalıklara karşı direnç oluşturduğu kaydedildi.

Listede ilk sırada havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzeler ile portakal, mandalina, elma ve greyfurt gibi meyveler bulunuyor. A ve C vitamini gibi antioksidan içerikli vitaminler yönünden zengin olan bu gruptaki besinlerin savunma sistemini güçlendirici özelliği var. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde E vitamini de etkili. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıp A vitamininin okside olmasını da engelleyen E vitamininin iyi kaynakları; yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagiller. İmkan dahilinde her gün bir avuç fındık veya ceviz tüketmek gripten korunmaya yardımcıdır.

Sabah pekmez akşam ceviz


Kuru baklagillerin protein kalitesini arttırmak için ise tahıllarla C vitamininden zengin besinleri birlikte tüketin. Yumurta, protein kalitesi en yüksek olan besindir. Alerji gibi tüketilmemesi gereken durumlar haricinde her gün 1 yumurta yiyerek yanına bir bardak portakal suyu içerek protein ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bu aylarda yeterli sıvı almak ve su ihtiyacını bitkisel çaylar, ayran ve taze sıkılmış meyve sularıyla desteklemek gerekir. Vücudun sıvı desteğinin tam olarak karşılanması üşümeyi engeller. Kışın artan enerji ihtiyacının karşılanması için ölçülü olarak tahin pekmez de tüketmeye özen göstermelisiniz.

www.iyibilgi.com

30.11.2011 23:57:00 Bu haber 4769 defa okundu
Gribi havuç ve bunlarla yenin
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri