Son Dakika
Pazartesi, 28 Mayıs 2018 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Gıdada GDO'yu tespit edecek laboratuar bile yokmuş
Greenpeace’in yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de GDO’lu ürünlerin incelenmesi konusunda laboratuvarlar yetersiz.

Araştırma sonuçlarıyla hazırlanan rapora göre, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı, Türkiye Akreditasyon Kurumu TÜRKAK’tan akredite laboratuvarların hiçbiri, Türkiye’de izinli olmayan GDOların tespitini yapamıyor.

Laboratuvarların akreditasyon belgeleri incelenerek hazırlanan rapora göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait 41 laboratuvardan 10’u bir üründe GDO olup olmadığını test edebiliyor; sadece 4’ü, Türkiye’de izinli olan GDOların tanımlamasını ve miktar analizini yapabiliyorken, Türkiye’de yasak olan GDOların tanımlamasını ve miktar analizini yapabilen laboratuvar sayısı 0 (sıfır).

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın çeşitli konularda akredite olmuş 41 adet laboratuvarı var. Bunlardan sadece 10 tanesi var/yok testi ile GDO tespiti yapabiliyor. Bu akreditasyona 2 üniversite ve 2 Tübitak laboratuvarı ile 26 adet özel laboratuvar da sahip. Var/yok testi sadece sıfır toleransta işe yarıyor. Ürünün içinde sadece GDO olup olmadığını saptıyor. Miktar belirlemesi yapamıyor.
 
Miktar belirlemesini ise sadece 4 Bakanlık laboratuvarı yapabiliyor. Yönetmelikteki tanımlamalara göre bulaşanın izin verilen GDO`lardan olup olmadığının taranması gerekiyor. Şayet öyle ise muhtemelen bu 4 laboratuvar tespit yapabilecektir. Peki, ya bulaşan izin verilen GDO`lardan değilse? Çünkü bu laboratuvarlar izin verilmemiş ya da dünyada olup da ülkemizde olmayan GDO`ları analiz edebilecek akreditasyona sahip değiller. Bu durumda ya bu GDO`ların miktar analizleri hiç yapılamıyor ve izinsiz GDO ve bulaşanına sahip ürünler ülkemizde cirit atıyor ya da bir şekilde bazıları belki analiz edilmeye çalışılıyor olabilir. Ancak, izinsiz GDO`lar için bu laboratuarlar akredite olmadıklarından yaptıkları analizlerin hiçbir geçerliliği ve güvenilirliliği yok!

GIDA HAREKETİ UYARIYOR!

GDO'DA BAZI TEMEL SORUNLAR...

Aslolan bir canlının tabiî yani fıtri yapısının bozmamaktır. Bunu yapmak şeytanî bir eylemdir ve yapanlarda insan suretli şeytanlardır. Bunun milyonda bir ya da yüzde bir bozulması arasında sadece rakamsal fark vardır. Zira ara sıra fahişelik yapmakla sürekli yapmak arasındaki fark sadece sayısal farktır. Bu nedenle gerisi teferruattır. GDO'da binde dokuzu bulaşan saymak insanlarla alay etmektir.

ANALİZ YAPMAK ÇÖZÜM MÜ?

Analiz kitleri GDO'cu firmaların yan şirketlerince üretiliyor. Görmek istemediklerini görmeyebilirler. Ayrıca dünyada sadece mısır, soya, kanola ve pamukta GDO varda diğerlerinde yokmuş gibi sadece bu ürünleri analiz etmek, bir palavradır. Zira dünyada onlarca türün genetik yapısı değiştirilmiş olup, ekimi de yapılmaktadır. Bir çok ülkede GDO'ya yönelik tepki nedeniyle bu ekimler GDO'suzmuş gibi yapıldığı biliniyor.

İNSANA ZARAR VEREN HAYVANA VERMEZ Mİ?

Bir bitki tüketildiğinde yiyen her canlının metabolizmasında benzer sonuçlara yol açar. Ancak oran, miktar ve zaman değişkeni olabilir. Bugün GDO'lu bitkilerin hayvanlara zarar vermediğini iddia eden bir takım beyinsiz taife var. Bunların GDO'cuların kiralık sözcüleri olduğu bir gerçektir. Bilim denilen şey, yazıktır ki günümüzde servetin esiri haline gelmiştir. Bilim ahlaklı ellerde olduğu sürece değerlidir. Aksi durumda insanları servet sahiplerine köle yapar. Mesela hayvanlar GDO'lu ürün gelince iyi yerini et, süt yumurta yapmaya, GDO'lu kısmını dışkıya mı ayırıyor?

SAHİ TÜRKİYE'DE GDO YASAK MI?

Türkiye'de GDO sadece bebek mamalarında yasak. Aksini söylemek yalancılıktır. "Yasak" olduğu alanda bile tespit ediliyor ise gerisi konuşmak demojiden öte geçmez. Türkiye'de Tarım Bakanlığı hiçbir şartta GDO'ya karşı değildir. Aksi söylemler post modern Demirelciliktir.

KAÇ ÜRÜNDE GDO TESPİT EDİLDİ?

Son edindiğimiz bilgilere göre 2013 yılında yüzlerce üründe GDO tespit edilmiş ama hepsi gizleniyor. Okmeydanı'nda çıkmayan medya, GDO terörüyle ilgilenemiyor. İlgilense de reklamı ya da başkaca ilişkiler nedeniyle haber yap(a)mıyor.

 

 

11.06.2014 12:22:00 Bu haber 3974 defa okundu
Gıdada GDO'yu tespit edecek laboratuar bile yokmuş
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri