Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Gıda Hareketi’nin Adıyaman Temsilcisine ÖSYM ve polis zulmü
Dün gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavının birinci basamağı olan YGS’ye Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Adıyaman Temsilcisi Mehmet Öztürk’te girmek için müracaat etti. Vaktinde sınav salonunda bulunan Öztürk’ü ÖSYM yetkilisi sınava almadı polis ise yerlerde sürüdü.

Üniversiteye giriş sınavına girmek için sınav salonuna gelen Gıda Hareketi Adıyaman Temsilcisi ve 5 torun sahibi Mehmet Öztürk, kimlik kontrolleri sırasında TC kimlik numarasını da içeren sürücü belgesi ile sınava girmek isteyince salon görevlisi sınava almayacağını belirtti.

ÖSYM’nin kılavuzunda ehliyetle sınava girilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmadığı için sınava alınmamasının hukuksuz olduğunu dile getiren Öztürk’e ÖSYM’nin bina sorumlusu müdahale etti. Öztürk’ün tutanak tutulması halinde sınavın yapıldığı binayı terk edeceğini bildirmesi üzerine polis çağıran ÖSYM görevlisi öğrenci Öztürk’ü yürüterek bina dışına attırdı. Karakola götürülen Öztürk savcı tarafından serbest bırakıldı.

İŞTE ÖZTÜRK’ÜN KALEMİNDEN GELİŞMELER:

01.04.2012 günü saat 09:00 da Kahta’da ki evimden sınav yerim olan TOKİ ye ait Adıyaman Esentepe de bulunan TOKİ İ.Ö.Okulu’nun binasına giderek saat 09.00 da hazır bulundun 09.15 sıralarında YGS ye girecek öğrenciler içeriye alınmaya başlandı.

Benim elimde sınav giriş belgesi ile üzerinde T.C. numarası yazılı olan A2+B sınıfı ehliyetimle sıraya girdim. Görevli Polis memurlarınca üst aramasından geçildim. Daha sonra kimlik kontrolü yapan ÖSYM görevlisi "ehliyetle sınava giremesin" diyerek konuyu ÖSYM bina sınav salon sorumlusu ile görüşmemi söyledi.

Ben bina sınav sorumlusu olan Kürşat Yusuf Aytaç adlı sorumluna durumu ilettim. Aytaç, "bekle seni en son alacağım" diyerek beni bekletti. Saat 09:50 olduğunda tekrardan sorumluya "sınava bütün öğrenciler girdi beni ne zaman alacaksın" diye sordum.

Kürşat Yusuf Aytaç bu kez de beni ehliyetle sınava alamayacağını söyledi. Ben "hangi gerekçeyle beni sınava almıyorsan bunu tutanağa geçirmesini talep ettim. Önce tutanak tanzim edeceğini söyle ancak birden karar değiştirerek tutanak tutmayacağını belirterek binayı terk etmemi istedi

“Tutanak tutulmadan kesinlikle binayı terk etmeyeceğim” dediğimde polisleri çağırarak beni zor kullanarak ve sürüyerek dışarı atmaya çalıştılarsa da direndim. Bunun üzerine anonsla ek polis desteği istendi. Ardından olay mahalline bir grup sivil ve resmi kıyafetli polisler geldi. Gelen polislerden resmi kıyafetli polis memurları tutanak hakkımın engellenmesi üzerine bana destek verdiler. Bunun üzerine sivil kıyafetli bir polis amiri resmi kıyafetli diğer polisleri azarlayarak "size talimat veriyorum neden emirlerimi uygulamıyorsunuz, dışarı çıkarıp, karakola götür gereğini yapın” şeklinde emir verdi.

Resmi kıyafetli polisler aldıkları talimatla beni zor kullanarak ve yerlerde sürükleyerek binanın dışına çıkardılar. Bu kez dışarıda polisler arasında hangi gerekçeyle karakola götürecekleri konusunda tartışma çıktı. Bazı polisler karakola götürülmeme yönelik emre itaat etmezken diğer ekipten gerekçe ve şikayet konusunu sordular.

Bu kez eğitim-öğretim hakkımı hukuksuz bir şekilde engelleyen ve tutanak talebi reddeden ÖSYM görevlisi benden şikayetçi olduğu gerekçesiyle emniyete götürüldüm.

Emniyetteki ifadem alındıktan sonra Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla serbest bırakıldım. ÖSYM’nin kılavuzunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen, resmim ve TC Kimlik Numaram bulunan ehliyetle sınava giremeyeceğime dair hiçbir yasaklayıcı ifade olmamasına karşın YGS sınavına girme hakkım engellendiğinden, solon sorumlusu, bina sorumlusu, zor kullanarak beni bina dışına atan emniyet görevlileri ve ÖSYM’den davacı oldum.

Konu yargıya intikal etmiş olmasına karşın, bizi eğitme ve öğretme görevini yaptığının iddia eden kurum ve temsilcileri ile bizim haklarımızı korumakla yükümlü emniyet görevlilerinin tutanak hakkımı engellemeleri bir hak gaspıdır ve zorbalıktır. Yasal haklarımı  sonuna kadar arayacağım.

 

02.04.2012 14:16:00 Bu haber 13724 defa okundu
Gıda Hareketi’nin Adıyaman Temsilcisine ÖSYM ve polis zulmü
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri