Son Dakika
Perşembe, 6 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Fransa'da marketlerin gıda maddelerini çöpe atmaları yasaklanarak, son kullanma tarihi geçen gıda mamüllerini hibe etmel
Bu ay içinde yenilenecek Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde (MGSB), ‘gıda güvenliği başlığı’ da ayrıntılı biçimde yer al
Angela Davis adlı Amerikalı aktivistin Counterpunch sitesinde yayınlanan yazısında, insan ve hayvanların kurtuluşununun
İktibaslar > Gıda Haberleri
Prof. Dr Necla Aran, "Kimyasal gıdalar cinsine, sayısına ve kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak ölümcül sonuçlar ortaya çıkarır" dedi. Prof. Dr. Ali Esat Karakaya ise "üretiminden tüketime kadar olan süreçte bini aşkın kimyasalın gıdalara bulaşma riski var" dedi.
 
Ne zaman simit yesem, ellerim kaşınmaya başlıyor. 'Bu neden olabilir?' falan diyorum, sorguluyorum, notlarıma bakıyorum, ne zaman ne yedim bakıyorum. Bir iki ay içerisinde sorunu çözdüm. Peki simit hangi soruna neden oluyor?

Dünya nüfusunun yüzde 25’i yeterli gıdaya sahip değilken, dünya tahıl hasatının yüzde 40’tan fazlası çiftlik hayvanlarına yediriliyor. Peki neden?
 
Mesele ne yediğimiz değil. Asıl mesele; neleri dillendirmeye ve neleri bilmeye iznimiz olduğu. Risk altında olan yalnızca sağlığımız değil. Şirketler çiftçilerin konuşmasını ve bu hikâyenin anlatılmasını da istemez.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte değişik cinsteki hurmalar da tezgahları süslemeye başladı. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli sorunlar var. İşte...
 
"Ürünlerimiz GDO'suzdur" yazmak yasak ama "Domuz yağı ve alkol yoktur" yazmak serbest. Tarım Bakanı bu çelişkiye yanıt veremedi.

Dünyanın bir bölümünde gıda sıkıntısı baş göstermişken, insan Reagan döneminde çıkarılan ve ‘savaştaki bir dünyada gıda silahtır’ ifadesini içeren Santa Fe belgesini hatırlıyor. ABD, Nikaragua, Küba ve Irak’a uzanan bir bölgede aç bırakmayı savaş stratejisi olanak kullandı.
 
Akıllı insanlara düşen bozulan sistemi iyice tahrip etmek değil düzeltmek için gayret etmektir. "Yapabilecek bir şey yok, tek başıma ne yapabilirim" gibi yanlış düşüncelerden fert fert kurtulmak gerekiyor. İnternet'te dolaşırken görüyoruz Gençlik Gıda Hareketi'ni. Kimbilir belki de bu düşünceden hareketle kurulmuştur. Kutluyoruz emeği geçenleri. Yolları açık olsun. Şimdi sıra sizlerde.

Genleriyle oynanmış yiyecekler sofralarımızı tehdit ediyor. İşte size bu modern Frankeştayn'ları tanıma rehberi. Bu akşam yemeğinizde, büyük emeklerle pişirildiğini, tuzunun bile sevgiyle serpildiğini düşündüğünüz bir patates oturtma yediniz. Sahi mi?
 
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık; "Rakamların bize gösteriyor ki, dünyadaki açlığın nedeni tarımsal üretim yetersizliği değil, üretilenin adil paylaşılamaması, yani finansal ve politik nedenlerdir" dedi.

Gıdanın mal haline dönüşmesiyle de üretici için öncelik, ürettiği ürünün sağlıklı ve besleyici olmasından çok; ürünlerin ne kadar verimli, raf ömürlerinin ise ne kadar uzun olduğu ve albenisi oluyor.
 
Tarım Bakanlığı'nın bütçe tasarısında gıdadaki acıklı durumumuz itiraf edildi. Yılların ihmaliyle tarım ve hayvancılıkta yaşanan dışa bağımlılıkta İsrail etkisi kırılamıyor.
Sayfa: 3/4 - 42 kayıttan 25 - 36 arası
1 2 [3] 4 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri