Son Dakika
Perşembe, 6 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Fransa'da marketlerin gıda maddelerini çöpe atmaları yasaklanarak, son kullanma tarihi geçen gıda mamüllerini hibe etmel
Bu ay içinde yenilenecek Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde (MGSB), ‘gıda güvenliği başlığı’ da ayrıntılı biçimde yer al
Angela Davis adlı Amerikalı aktivistin Counterpunch sitesinde yayınlanan yazısında, insan ve hayvanların kurtuluşununun
İktibaslar > Gıda Haberleri
Uluslararası bir gıda araştırma şirketi tarafından Türkiye'de onlarca ürün üzerinde yapılan incelemeden çok çarpıcı sonuçlar çıktı. Tablo bildiğiniz gibi.
 
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in soru önergesine Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın verdiği yanıt, 9 yılda 366 kişinin domuz etinden rahatsızlandığını ortaya koydu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nin geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin her yıl 18 milyar TL'yi çöpe attığını söylemesinin ardından Kanada da resmi istatistiklerden yola çıkılarak yapılan bir araştırmada, ülkede her yıl 27 milyar dolar değerindeki gıdanın çöpe atıldığı belirlendi.
 
Gıda tartışmalarının arttığı günlerde Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna Başbakan Erdoğan’ın yanıtlanması için verdiği soru önergesine Mehdi Eker’den cevap geldi. İşte doğru sorulara verilemeyen cevaplar(!):

Mısır şurubu ile sahte bal üretimi yapıldığının ortaya çıkmasının ardından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sahtecilik yapan firmaları deşifre etmeye başladı. Bunun üzerine geçmişte vatandaşların neredeyse hiç fark etmediği gıda analiz laboratuvarlarına yapılan başvurularda da artış yaşanmaya başladı.
 
Ülkemizde gıda emperyalizmine karşı ilk savaş açan kişi Doç. Dr. Osman Nuri Koçtürk. Yarım asır önce gıda sanayinin komplosunu görmüş ve neredeyse bunlara karşı tek başına mücadele etmiştir.

Yılda yaklaşık 10 milyon insanın açlık ve yetersiz beslenmeden öldüğü tahmin edilirken, yaklaşık 1 milyar insan açlık çekiyor, dünya çapında 1,3 milyar ton yiyecek, çöpe atılıyor. Gelişmiş ülkelerde çöpe atılan gıdaların yüzde 40'ı, aslında yenebilecek durumda.
 
Patates ve mısır cipsleri, kraker, bisküviler, kahvaltılık gevrekler, fırınlanmış ürünler, ekmek, kavrulmuş kahve gibi gıdalarda yoğun olarak var ve kanserojen etkisi nedeniyle insan sağlığına zararlı...

Kente yaşayanların sayısının kırsalda yaşayanları yakaladığı dünyamızda, kırsal alanlar geleceğe yönelik oyunlarımızda stratejik noktalar haline geldi. Bu gelişme çarpıcı bir şekilde var olan trendin çarpıcı biçimde değişmesi anlamına geliyor. Gelecekte, şehirli teknolojiler kırsal alanları ele geçirmeyecek, aksine kırsal teknolojiler şehirleri fethedecek. Kısacası, artık yemeğimizi şehirlerde yetiştireceğiz.
 
Kıtlığın hakim olduğu yeni bir çağda gıda jeopolitiği acaba neye benzeyecek? Açlık sınırında yaşayan halklar, hububatla yüklü kamyonların liman kentlerine buradan da zengin ülkelere götürülmesine göz yumabilirler mi? Tarımbilimci olan Lester Brown'dan çapıcı analiz.

Hazır salça güvenli mi dediniz? Galiba şaka yapuyorsunuz? Endüstrinin el atıpta hile karıştırmadığı bozuk tahrif etmediği bir ürün olabilir mi? Hiç kuşkunuz olmasın bir bu neredeyse imkansız. En basit ürün salçada bile...
 
300 gram olan Halk Ekmek şimdi ne durumda? İşte detaylar...
Sayfa: 2/4 - 42 kayıttan 13 - 24 arası
1 [2] 3 4 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri