Son Dakika
Cumartesi, 26 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Gebze'de lokantalarda domuz ve at eti yakalandı
Gebzede faaliyet gösteren bir lokantada domuz eti , iki lokantada at eti, 6 kebapçı ve lokantada ise kırmızı et diye kanatlı hayvan eti karıştırılmış. Şimdi Tarım Bakanlığı yetkililerine sorsak ne derlerdi. Herkes tahmin ediyodur. Ama hiçbir zaman belgeler onlara katılmıyor.
Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Gebze’de yaklaşık 20 gün önce yapılan denetimlerde bazı lokanta ve kebapçılarda vatandaşa domuz ve at etinin yedirildiğinin belirlenmesi Gebze’de şok etkisi yarattı.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, gizli tutulan bu işyerlerinin adlarını işlem yapılması için Kaymakamlık ve Gebze Belediyesi'ne bildirdi. Denetimlerd ayrıca, bazı lokantalarda da kırmızı et  diye kanatlı hayvan eti karıştırılmış etlerin satıldığının anlaşıldığı belirtildi.

Olay, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerinin, 20 gün önce yapılan denetimlerin ardından hazırlanan raporları Kaymakamlık ve ilçe belediyesine göndermesiyle ortaya çıktı. Raporlarda, ilçenin çeşitli noktalarında faaliyet gösteren bir lokantada domuz eti  , iki   lokantada at eti, 6 kebapçı ve lokantada ise kırmızı et diye kanatlı hayvan eti karıştırılmış etlerin satıldığı belirtildi ve haklarında işlem yapılması istendi. Bu yazının ilçe belediyesine gelmesi kısa sürede duyulunca Gebze’de herkes bu konuyu konuşmaya başladı.

BÜYÜKŞEHİR DOĞRULADI
  

Olayı doğrulayan Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, “Biz bu denetimi 20 gün kadar önce yaptık. Bir yerde domuz eti, 2 yerde at eti, 6 yerde de kırmızı ete karıştırılmış kanatlı hayvan eti tesbit edildi. Bu işlerleri hakkında yasal işlem yapılması için Kaymakamlık ve ilçe belediye başkanlığına gereken yazıları yazdık. Yasal takibi onlar yapacak” dedi.

Dr. Osman Poyraz, Büyükşehir Belediyesi olarak 2007’de bin 100, 2008’de 125, 2009’da da bin 448 yeri denetlediklerini, 2 yıl önce yine Kocaeli bölgesinde bir yerde domuz eti satıldığını saptadıklarını, gereken yasal işlemin yapıldığını anlattı.

Domuz ve at eti satan lokantaları açıklayın
Gebzeliler, domuz ve at eti satan lokontaların açıklanmasını için yetkilileri göreve çağırıyor.

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Gebze’de yaklaşık 20 gün önce yaptığı denetimlerde bir lokantada domuz eti, iki   lokantada at eti, 6 kebapçı ve lokantada ise kırmızı et diye kanatlı hayvan eti karıştırılmış etlerin satıldığının ortaya çıkmasına Gebze kamuoyundan büyük tepki. İsmi gizli tutulan lokantaların açıklanmasını isteyen vatandaşlar Gebze Kaymakamlığı ve Gebze Belediyesi’ni göreve davet ediyor.Gazetemizin internet sitesinde yayınlanan habere yorum yapan okurlarımız,” Lokantaların ismi açıklansın.Nerede ne yiyeceğimizi bilelim. İşini düzgün yapanlar da zan altında kalmasın” çağrısı yaptılar.

Gebze domuz ve at eti yedi

Murat Dağdeviren
Demokrat Gebze Gazetesi Yazı İşleri Müdürü


Bir domuz ile at eti yememiz eksikti. Oda oldu… İnsan Gebze’de yaşayınca at eti de domuz eti de yiyormuş!

Dünkü manşetimiz sadece Gebze’de değil, Kocaeli ve Türkiye’de ses getirdi. Haber siteleri manşetimizi son dakika olarak duyurdu. Haberimiz Gebze’de hemen günün konusu oldu.

Öncelikle şunu belirtmek isterim: Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Gönül ister ki, böyle bir olay olmasında bizde yazmayalım. Ama maalesef Gebze’de sözüm ona kendini esnaf olarak gösteren birileri vatandaşa domuz ve at eti yedirdi.

Gelen ihbar üzerine Sağlık Grup Başkanlığı ile Gebze ve Büyükşehir Belediyesi ilçe genelinde yaptığı denetimlerde pişmiş ve çiğ et numuneleri aldı. Alınan sonuçlar bilimsel ortamda incelendi.

3 numunede korkunç gerçek ortaya çıktı. Etler domuz ve at etiydi. Bu bilgi elimize ulaştığımızda hemen durumu değerlendirdik ve bilginin belgelerine ulaştık. Resmi olarak bilgiyi teyit ettikten sonra haberi manşetimizle duyurduk.

İşini düzgün yapanları her zaman bir kenara koymak lazım. Zaten Gebze’de işini düzgün yapan ve marka olan lokantalar belli. Bu lokantaların etleri nerelerden aldıkları da belli. Kendini ispatlamış lokantaların domuz eti haberiyle ilgili alınganlık yapmasına gerek yok.

Zaten bu konuda üzerine psikolojik bir baskı hisseden ve kendini kamuoyuna anlatmak isteyen işletmecilere kapımız açık. İç sayfalarda okuyacaksınız. Kümes Mini Restaurantları’nın sahibi ile Kebap Dünyası’nın sahibi belgeleriyle birlikte gazetemize geldi ve kurumlarını anlattı. Bir çok işletme sahibi telefonla ulaşıp meslektaşlarından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Gelelim esas konuya. İnsanların en temel gıda maddesi olan yemeğinde bile şerefsizlik yapanlar vicdanen nasıl rahat uyuyacaklar bilmiyorum? Bir insan nasıl bu kadar kişiliksiz ve alçak olur anlamıyorum?

Sadece 5 TL kar elde etmek için insanlara domuz ve at eti yedirenlere en ağır şekilde hesap sorulmalı. Evet, yanlış okumadınız. Sadece 5 TL daha az maliyet için insanların sağlığı ile oynanıyor.

Dün manşetimizden yaptığımız haberi Gebze Belediyesi öğleden sonra yazılı bir açıklamayla doğruladı. Gebze Kaymakamı Salih Karubulut, haberin doğruluğunu teyit ederken haberi yapan arkadaşlarımıza teşekkür etti.

Konunun takipçisi olacağız. İnsan sağlığı ile bu kadar basitçe oynamak kolay olmamalı. Gebze piyasasına kim nasıl et satıyor. Et satanların belgesi ve üretim izni var mı? Kaçak etler nereden ve nasıl geliyor, bunların hepsini araştıracağız.

Umarım bu konuda yetkili olan Büyükşehir ve Gebze Belediyesi ile Sağlık Grup Başkanlığı da aynı hassasiyeti gösterir. 

İtiraf: "Dana eti yerine domuz eti yediriyorlar"

Türkiye'de kaç domuz çiftliği var?

Bugüne kadar domuz mu yedirdiniz?

Sigaranın filtresinde domuz kanı var!
Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • GÜL
  İSİMLERİNİ VERİN
  NEDEN LOKANTALARIN İSİMLERİ DEVLET SIRRI GİBİ SAKLANIYO LOKANTALARI AÇIKLAMAK ZORUNDASINIZ.. BEN ŞAHSEN BİLMEK İSTİYORUM BU BENİM EN DOĞAL HAKKIM HİÇ BİR LOKANTA BABASININ HAYRINA YEDİRMİYOR.. BU NASIL BİR VİCDAN BU DÜNYADA HERALDE BAKİ KALACAKLAR O İNSANLARIN ÖLMEYE NİYETİ YOK HERALDE BUNCA İNSANIN HAKKINI NASIL ÖDEYECEKLER..
  25.06.2011 13:38:26

 • YUNUS CERRAH
  geleceğimiz ..
  BU KONULARDAN HABERDAR OLAN LAR VARMIYDI BİLE BİLE LADES YAPTIRDILAR YETKİLİLERİMİZE TEŞEKKÜRLER HERKES GÖREVİNİ YAPSIN GÜZEL GEBZEMİZ ZİYAN OLMASIN HERÖĞLEN HER SABAH DISARIDAN YEMEK YİYORUM NE OLUCAK BUNUN SONU BU HABERLERİ ÖĞRENİNCE LOKANTALARIN DENETİMİNİ BEN Mİ YAPICAM ........!
  03.04.2010 12:14:34
31.03.2010 17:05:00 Bu haber 11596 defa okundu
Gebze'de lokantalarda domuz ve at eti yakalandı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri