Son Dakika
Salı, 19 Haziran 2018 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
GDO'lu tavuklardan sonra GDO'lu balıklara buyurun
ABD'de genetiği değiştirilmiş somon, tezgaha konmak için gün saymaya başladı. GDO'lu balığın, derin dondurucuda 1 saat içinde tam 2 kat büyüdüğü ortaya çıktı.

Domates ve mısırın ardından şimdi de genetiği değiştirilmiş somon balığı sahneye çıktı. GDO'lu somon balıklarının 1 saatte 2 kat büyüdüğü tespit edildi. ABD'de üretilen modifiye balık, kriz yarattı! AquaBounty firması, yeni bir somon balığı üretti. Firma, GDO'lu somonun tat, renk ve kokusunu normal somon ile aynı olduğunu ve sağlık açısından risk oluşturmadığını açıkladı. Bilirkişiler ise ekstra hormon aşılanıp, daha çabuk büyümesi sağlanan balıkların çevreye olumsuz etkisinin bulunmadığını belirtti. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), söz konusu somon balığının süpermarketlerde satışına yönelik izin başvurusuna yanıt verdi. Yeni balığın güvenli görüldüğünü açıklayan FDA, bu ürünün birçok testten geçeceğini açıkladı. Ancak yetkililer, 12 Ocak'ta GDO'lu somonların marketlerdeki yerini alacağını duyurdu.

JET HIZIYLA BÜYÜME
ABD
'de gıda krizine neden olan genetiği değiştirilmiş somonlarla ilgili bir gerçek ise konunun ciddiyetini ortaya koydu. Yeni somonların, derin dondurucuda 1 saat içerisinde tam 2 kat büyüdüğü tespit edildi. Ekstra hormonla hızla büyüyen balıklar, doğal sürecinde yetişmiş balıklarla aynı şekilde piyasaya sürülecek. Bu da ABD'de genetiği değiştirilmiş hayvani ürünlerin ilk kez insanların tüketimine sunulması anlamına gelecek.

GIDA KATLİAMI
ABD'de GDO'lu somon tartışması başladı. Modifiye somonların, normal somon balığı türünün azalmasına yol açacağı belirtiliyor.

ÖLÜMCÜL ALERJİ
Çevreciler ile gıda güvenliği ile ilgili kuruluşlar, FDA'ya gerekli testler yapılmadan bu ürünün satışına izin verilmemesi çağrısında bulunuyor. Sağlıkçılar, GDO'lu somonların ölümcül alerjiye neden olabileceği konusunda uyarıyor.

AMAN DİKKAT
Çevreciler ile gıda güvenliği ve tüketici haklarıyla ilgili kuruluşlar yeni ürünün insanlarda ölümcül alerjilere neden olabileceği, uyarısında bulunu-yor. FDA'nın GDO'lu somon için onay vermesi halinde ABD hükümeti, genetiği değiştirilmiş bir hayvandan elde edilen ürünün tüketicilere sunulmasına ilk kez onay vermiş olacak. (Takvim-YeniŞafak)

İLGİLİ HABERLER

İnsan geni taşıyan GDO'lu balıklar piyasada mı?
Dünyanın tartıştığı balık olayı nedir?
Konuya dair eserler
 

14.03.2013 14:46:00 Bu haber 3920 defa okundu
GDO'lu tavuklardan sonra GDO'lu balıklara buyurun
İsrail Sazanı
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri