Son Dakika
Cumartesi, 23 Ocak 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
GDO yönetmeliğinin yürürlüğü durduruldu
Danıştay 10. ve 13. Daireleri Müşterek Heyeti, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin açtığı davayı neticelendirerek GDO'lu ürünlerle ilgili yönetmeliğin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 10. ve 13. Daireleri Müşterek Heyeti, GDO'lu ürünlerle ilgili yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesini oy çokluğuyla durdurdu.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, 26 Ekim 2009 tarihli 'Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik'in iptali ve öncelikle 11. ve 20. maddelerinin yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 10. ve 13. Daireleri Müşterek Heyeti, yönetmeliğin 11 ve 20. maddelerinin yürütmesini oy çokluğuyla durdurdu. Müşterek heyetin gerekçesinde, yönetmeliğin 11. maddesinde GDO'lu ürünlerin ithalatının düzenlendiği, 20. maddesinde ise yönetmeliğin yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğinin öngörüldüğü belirtildi.

Gerekçede, gıda ve yem amaçlı genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar ve ürünlerin ithalatı, işlenmesi, ihracatı, kontrol ve denetimi konularının çıkarılacak bir yasayla düzenlenmesi gerektiğine işaret edildi.

YÖNETMELİĞİNİN TÜMÜNÜN YÜRÜRLÜĞÜNÜ DURDURDU

Danıştay GDO yönetmeliğinin iptalini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Danıştay’ın kararı hiç sürpriz olmadı. Çünkü beklediğimiz bir karardı. Gece kondu yönetmeliği olarak tanımladığımız demokratik ülkelerin geleneğine ve hukuk devlet ilkesine bağdaşmayan ve hiç kimse ile istişare edilmeden bir gece yarısı operasyonu ile yayınlanan bu yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulmaması sürpriz olurdu" dedi.

Yöönetmeliğin iptaline inancımız tam olduğu için Danıştay’a sağlam delillerle iptal dava açtık diyen Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Haberlerde Danıştay’ın yönetmeliğin bazı maddelerin durdurduğu belirtiliyor. Ancak önemli olan şudur Danıştay yönetmeliğin 20. maddesinin yürürlüğünü durdurmuştur. Nedir 20. madde? Yönetmeliğin yürürlük maddesi. Bunu durdurdunuz mu zaten tümünün yürütmesini durdurmuş olursunuz. Bu nedenle Danıştay, "Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer' şeklindeki 20. maddenin yürürlüğünü durdurmakla aslında yönetmeliğinin tümünün yürürlüğünü durdurmuş olmaktadır" dedi. (timeturk.com)

GDO: İnsanlığa saldırı

GDO Yönetmeliği İptal Davası Dilekçesi

GDO Basın Toplantısı Fotograf Galerisi için tıklayınız

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • merve
    GDO lu ürün İSTEMİYORUZ!!
    GDO lu ürün İSTEMİYORUZ İSTEMİYORUZ İSTEMİYORZ! neden bütün millet istemezken kim kimden cesaret alarak milletinin karşı olduğu,istemediği dahada önemlisi milletinin kaderini kötü önde değiştirecek bir kararı alabiliyor.aklım almıyor!
    03.12.2009 22:47:09
03.12.2009 12:11:00 Bu haber 7100 defa okundu
GDO yönetmeliğinin yürürlüğü durduruldu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri