Son Dakika
Pazartesi, 28 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
GDO, tarım kimsayallarını artırdı
Biyoteknoloji sanayisinin propagandasının aksine, genetiği değiştirilmiş ürünler zehirli tarımsal kimyasalların kullanımını azaltmadı. Aslında RAPAL-Uruguay organizasyonuna göre, GDO'lu ekim bu kimyasalların kullanımının artmasına sebep oldu.

1. Uruguay ve Brezilya: Genetiği Değiştirilmiş Ürünler ile Agro-toksinler Elele

Organizasyon, Brezilya ve Uruguay vakalarına işaret ediyor. Yeni bültenlerinde organizasyon, haziran ayında Brezilya'da gereçekleştirilen zehirli Agro-toksinler, Sağlık ve Toplum konulu seminerde Brezilya Ulusal Sağlık Teftiş Ajansı tarafından sunulan bilgilere yer verdi.

"Brezilya, dünyada tarımsal toksinlerin en çok tüketildiği ülkelerden biri. Genetiği değiştirilmiş soyanın üretiminde bu tür tarımsal zehirlerin kullanımı arttı. Mısır, şeker kamışı ve pamuğu da soyayı takip ediyor. 2008 yılında Brezilya pazarında bu ürünlerden 673,862 ton tüketildi. Bu durum -sanayi propagandasının aksine- GDOlu ürünlerin tarımsal zehir kullanımını arttırdığını kanıtlıyor.

RAPAL'a göre Uruguay da benzer bir durumda. Organizasyonun Uruguay hükümetinden elde ettiği bilgilere, 2002-2008 yılları arasında, herbisit (zararlı bitki öldürücü ilaç), insektisid (böcek öldürücü) ve mantar öldürücü ilaçların ithalatı yüzde 258 oranında arttı.

2002 yılında Uruguay, 5,336 ton ithal etti ve 2008 yılında 13,770 ton zehirli tarımsal kimyasal birçok üründe, ama özellikle de GDO'lu soyada kullanıldı.

RAPAL-Uruguay, "GDO'lu tohumlar ile tarımsal zehirleri satanlar aynı şirketler. Bu, kârlarını ikiye katladıkları anlamına geliyor" diyor. "Halkımız aynı zamanda bu ikiye katlanmış kârın etkilerinden de zarar görüyor. Tabi ki bizim bakış açımıza göre bu etkiler negatif etkilerdir: yoğun tarımsal zehir kullanımı toprağı ve suyu kirletiyor. Bu, küçük aile çiftliklerini ve tarımını, balıkçılığını yok eden mütehakkim bir modeldir".

GDO piyasasını kontrol eden az sayıdaki ulusötesi şirketler, Monsanto, BASF, Bayer, Dow ve Dupont gibi, aynı zamanda pestisid (tarım ilacı) üretiminde de dünya liderliğine sahipler. Kaynak 

Daha fazla bilgi için: 

Çeviri: Karabasan.coM'dan Ekin Kurtiç

Arjantin: 'GDO denilen felaket'

 

21.08.2009 11:25:00 Bu haber 7082 defa okundu
GDO, tarım kimsayallarını artırdı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri