Son Dakika
Cumartesi, 26 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Fast-Food, Alzheimer'a neden oluyor!
Fast-food tarzı beslenme alışkanlığının Alzheimer hastalığına yakalanma riskini artırabileceği belirtiliyor.

'Fast- food' (hızlı tüketim) tarzı beslenme alışkanlığının bir zararı daha ortaya çıktı. Stockholm'deki Karolinska Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamlarının araştırmalarına göre, 'fast-food' tarzı beslenme alışkanlığı alzheimer riskini artırıyor.

Stockholm'deki Karolinska Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamları, önce insanlarda Alzheimer hastalığı riskini arttıran ve kolesterolü taşıyan APOE4 geninin etkisini görmek için farelerin genleriyle oynadı, daha sonra 9 ay boyunca yağ, şeker ve kolesterol bakımından zengin yiyecekler verilen bu farelerin davranışlarını inceledi.

Araştırmaya imza atanlardan Susanne Akterin, farelerin beynini incelerken Alzheimer hastalarının beynindekine benzer kimyasal bir değişime rastladıklarını belirtti.

Fosfat miktarının arttığını, bunun da bazı hücrelerin normal işlevlerini yerine getirmesini engellediğini vurgulayan araştırmacılar, yiyecekteki kolesterolün büyük bir bölümünün, hafızanın depolanması süreciyle ilgili, beyindeki "Arc" adı verilen proteinin oluşumunu azalttığına dikkati çekti.

Araştırmacı Akterin, fazla miktarda yağ ve kolesterolün, APOE4 geni gibi başka etkenlerle birleştiğinde beyindeki birçok maddeyi etkileyebileceğini, bunun da Alzheimer hastalığına yakalanma nedenlerinden biri olabileceğini ifade etti.

Daha önce yapılan araştırmalar, beslenme biçimi ve Alzheimer hastalığı arasında bağlantı olabileceğini göstermişti.
(aa)

30.11.2008 00:07:44 Bu haber 4231 defa okundu
Fast-Food, Alzheimer'a neden oluyor!
Hamburger vb hızlı tüketim alışkanlıklarından kaçınmalıyız. Yaygın kanaate göre bazı ünlü Hamburgercilerin domuz ürünleri kullanmadığına inanılır. Bu bilgi kesinlikle doğru değildir. Birçok ülkede domuzlu ürün satmaktan doları övünürler ve vitrinlerine domuz resmini açıkça koyarlar.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri