Son Dakika
Çarşamba, 30 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Ette e-koli tespit edildi
Bugüne kadar yalnızca sebzelerde tespit edilen ölümcül bakterinin nadir bir türü marketten donmuş hamburger alan 7 çocuğu hastanelik etti

Üretici firma SEB: Etleri Almanya, Belçika ve Hollanda'dan aldık. Fransa'nın Lille şehrinde nadir görülen bir E. coli türüne bağlı olarak gıda zehirlenmesi geçiren yedi çocuk hastaneye kaldırıldı. Kanlı ishal şikâyetiyle tedavi altına alınan çocuklar diyaliz makinesine bağlandı.

Çocukların süpermarket zinciri Lidl'dan, "Steak Country" markasıyla satın aldıkları dondurulmuş hamburgeri yedikten sonra hastalandıkları belirtildi.

FİRMA TÜM ÜRÜNLERİNİ TOPLATIYOR

Bu gelişmeler üzerine Fransa'nın doğusunda bulunan "SEB" isimli üretici firma kıymaları geri çağırdığını ve acil durumlar için bir telefon hattı kurduğunu açıkladı. Firma yetkilileri ürünlerin Fransa'da işlendiğini ancak etlerin Almanya, Belçika ve Hollanda'dan alındığı bilgisini verdi. Öte yandan etler üzerinde inceleme yapan uzmanlar bu E. coli türünün Almanya'da patlak veren ve şimdiye kadar 14 ülkede tespit edilen E. coli türünden farklı olduğunu duyurdu. DIŞ HABERLER

39 KİŞİ ÖLDÜ

EHEC bakterisinden ölenlerin toplam sayısı dün İsveç'te 1 kadının hayatını kaybetmesiyle birlikte 39'a yükseldi. Önceki gün Almanya'da ilk kez bir çocuğun bakteri nedeniyle öldüğü açıklanmıştı.Ölümcül bakterinin kaynağının sebze filizleri olduğu tespit edilirken yetkililer bakterinin tohumlara nasıl bulaştığını araştırmaya devam ediyor. Bu arada hastalık nedeniyle ihtiyacın arttığı kan bağışı için yeniden çağrı yapıldı. EHEC salgını nedeniyle ülke çapında kan stokunun tükenme noktasına geldiği belirtildi. (gazetegida)

 

 


 

17.06.2011 23:49:00 Bu haber 4502 defa okundu
Ette e-koli tespit edildi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri