Son Dakika
Perşembe, 6 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Et fiyatları çıldırdı Güngör Uras
İ. Kasabı’ndan E. K., “İki hafta önce Karabiga danası etinin kilosunu 24 TL’den satardık. Şimdi 28 TL Gönen kuzusunun etini 23 TL’den satardık. Şimdi 28 TL diyor.”

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü et fiyatlarındaki artışın devam edeceğini söylüyor. Şaban Ünlü’ye göre fiyat artışının ana nedeni talebin (et tüketiminin) azalmasına rağmen, et arzının (hayvan üretiminin) giderek gerilemesi.

Şaban Ünlü diyor ki, “Hem büyükbaş hem küçükbaş hayvan üretimi geriledi. Geriliyor. Bizde hayvancılık genelde mera hayvancılığıdır. Şimdilerde büyükbaş besi çiftlikleri kuruldu ama bu çiftliklerdeki üretim, mera hayvancılığındaki gerilemeyi karşılamıyor. Eskiden merada yetişen koyunlar şimdi sanayi yemi yiyor.”

Üretim geriliyor

Şaban Ünlü bizim geleneksel hayvancılığımızın nasıl öldüğünü anlatıyor. Diyor ki, ”(1) Köyden şehre göç artınca, meralar terör nedeniyle kullanılamayınca, küçük yetiştiriciler devreden çıktı. (2) Süt para etmeyince, küçük üretici için hayvancılığın cazibesi kaçtı. (3) İneğin ömrü 15-17 yıldır. Koyunun 10 yıldır. Bu sürede inek de koyun da 10 yavru verir. Hayvan varlığı artar. Şimdilerde değişik nedenlerle köylü ineği ve koyunu da iki yıldan fazla besleyemiyor. Kesip satıyor. O zaman da hayvan varlığı artamıyor. (4) Bir de kuzu katliamı var. Kuzular bir aylık iken kesiliyor. Bir aylık kuzu 10-12 kg et demektir. Altı ay beslense 25 kg et verir. (5) Şu dönemin bir de özelliği var. Kurban Bayramı yaklaştı. Kurban Bayramı’nda canlı hayvana talep artar. Fiyatlar yükselir. Besiciler bu nedenle hayvan satmakta isteksiz.”

İşi bilenlerin anlattığına göre, geçen Kurban Bayramı’nda 250-300 TL’den satılan koyunlar bu bayram 500-700 TL’den satılabilecek.

Üretici mutsuz

Kayseri yöresi hayvan üretiminde ülke genelinde 2 veya 3’üncü sırada yer alıyor. Kayseri piyasasını iyi izleyen Mahmut Sabah diyor ki, “Kayseri yöresinde iki yıl önce 2.300 dolayında olan koyun üreticisi sayısı şimdilerde 1000 azaldı. 1.300’lere düştü. Koyun üretimi gerileyince kasaplarda kilosu 20 TL olan kemiksiz koyun etinin fiyatı 30 TL’ye kadar yükseldi.

Et fiyatları yükselince buna bağlı olarak et ürünleri fiyatı da yükseliyor. Kaliteli Kayseri pastırmasının (takım olarak) 1 kilosunun fabrika çıkış fiyatı 30-35 TL’ye yükseldi. Bu pastırmaları kalitesine göre marketler kilosu 50-70 TL’den satıyor.

Meralar öldü. Küçük üretici hayvan yetiştirmiyor. Hayvan arzı azaldı. Et fiyatları devamlı artıyor. Bu durumda acaba besi çiftliklerinin sayısı neden artmıyor?

Bu sorunun cevabını da Şaban Ünlü veriyor. Diyor ki, “Bugüne kadar kurulan besi çiftliklerine yatırım yapanlar mutlu olsa, yatırımlarını büyütür. Parası olup da ne yapayım diye bakınanlar benzer çiftlikler kurar. Bizde besicilik yem maliyetleri nedeniyle yatırımcısını ve işletmecisini mutlu edemiyor. Bu durumda korkulur ki yakında et ithalatı gündeme gelir.”
 

15.10.2009 Bu yazi 5208 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri