Son Dakika
Pazar, 11 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Erik B vitamini deposu
Erik mevsimi başladı. Bol miktarda B vitamini içeren erik, karaciğer, kalp ve böbrek hastalıkları ve sindirim rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın şifasını da barındırıyor.

Erik gülgillerden beyaz çiçekli bir ağacın yemişidir. Erik, çoğu ce­viz büyüklüğünde, kabuğu ince, sarıdan kırmızıya ve mora kadar türlü renkte, tadı mayhoş veya tatlı, etli, sulu tek ve sert çekirdekli bir yemiştir.


İlkbaharda çıkan eriğin yeşil, kırmızı ve sarı meyvesi sonbahara kadar, kurutul­muşu da yıl boyunca tüketilebiliyor. La­tince adı 'Prunus domestica' olan erik, en eski yazılı belgelere göre 2000 yıldır biliniyor. Kafkasya ve Hazar Deniz'i çevresinden dünyaya yayıldığı sanılan eriğin, erkenci döneminde çıkanına 'can eriği', yaz ortalarında olgunlaşa­nına 'Japon ya da İtalyan eriği' deniyor.

 

Ağustos'ta olgunlaşmaya başlayan 'Av­rupa eriği' ise Ekim ayına kadar yene­biliyor. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renkler alıyor.

 

Türkiye'de ki en tanınmış erik çeşitleri can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriği olarak biliniyor. Türkiye'nin hemen her yöresinde yetiş­tirilen erik, daha çok taze meyve olarak tüketildiği gibi komposto, hoşaf, şurup, pekmez, reçel, marmelat veya kurutu­larak saklanıyor.

 

Satın alırken, canlı yeşil, sert sulu ve lekesiz olan eriklerin seçilmesi tavsiye edilirken, erik bol mik­tarda B vitaminleri içeriyor.

 

Uzmanlar, eriğin bağırsakları yumuşatıcı bir etkiye sahip olduğunu ifade ederken, ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açı­sından da zengin bir meyve olduğunun altını çiziyorlar ve eriği karaciğer,  kalp ve böbrek hastalıklarına, sindirim rahatsızlığı çekenlere, tuzsuz rejim yapan ve romatizma rahatsızlığı olanlara da öneriyorlar.

 

E r i k;
- B vi­tamini bakımından oldukça zengindir.
- Sinirleri kuvvetlendirir.
- Zihin yor­gunluğunu, kabızlığı, kansızlığı ve kara­ciğer şişliğini giderir.
- İdrar söktürür ve vücudun rahatlamasını sağlar.
- Böbrek­leri dinlendirir.
- Kalbi kuvvetlendirir.
- İştah açar ve hazmı kolaylaştırır.
- Ro­matizma, mafsal kireçlenmesi ve nikriste faydalıdır.
- Çekirdekleri de, bağır­sak solucanlarını düşürmekte kullanılır.

 

100 gr taze erik; 66 kalori, 17.8 gr kar­bonhidrat. 299 mg potasyum, 17 mg fosfor. 2mg sodyum. 18 mg potasyum, 0.5 mg demir ve 0.4 mg lif, ayrıca A, Bl, B2, B3. B6, C, E vitamini içeriyor.

 

Kuru eriğin, tazesine göre daha fazla ve pişirilmeden yenmesi de diğer öneriler arasında.

Erik resim galeri için tıklayınız

 

18.05.2009 00:42:00 Bu haber 15500 defa okundu
Erik B vitamini deposu
İlaç kalıntısı ihtimaline karşı bol suda yımadan yemeyiniz.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri