Son Dakika
Pazartesi, 6 Nisan 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dünya kansere 1 trilyon Türkiye ise 3,1 milyar dolar harcıyor
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine kanserin dünyaya yıllık maliyeti 1 trilyon dolar olurken Sağlık Bakanlığı'na göre ise Türkiye'ye maliyeti 2.3 milyar Euro. Türkiye'nin kanser bütçesi, Avrupa'daki 6. büyük bütçeye denk geliyor.

Türkiye, kanser tedavisine yılda 2,3 milyar Avro harcıyor. Avrupa ülkelerinin harcamalarıyla kıyaslandığında Türkiye'nin kanser bütçesi, Avrupa'daki 6. büyük bütçeye denk geliyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, göreve geldiği ilk günden itibaren kanserle savaşla ilgili kaynakların son derece verimli kullanılmasını hedeflediklerini, bu konuda sağlığa ayrılan paranın ciddi oranda arttığını söyledi.

Kanserle savaşta tedaviden daha çok, korunma yöntemlerinin önemli olduğuna dikkati çeken Tuncer, Kanser Savaş Dairesi olarak ilk önce Türkiye'de kanserin ne durumda olduğunu belirlediklerini anlattı. Türkiye'nin yılda 2,3 milyar Avro kanser tedavisine para harcadığını dile getiren Tuncer, şöyle devam etti:

'Kanser tedavisine harcanan para, Sağlık Bakanlığı bütçesinin yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Türkiye'nin kanser bütçesi, Avrupa'daki 6. büyük bütçe. Kanser tedavisi harcaması açısından Türkiye'nin önünde İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya bulunuyor.'

Tuncer, kanser profiline ve nedenlerine bakıldığında sigara ile ilişkili kanserlerin, Avrupa ve Amerika ile kıyaslandığında Türkiye'de çok daha yüksek olduğunun saptandığını söyledi.

AKCİĞER İLK SIRADA

Türkiye'de en sık görülen kanser türleri içinde akciğer-bronş kanserinin ilk sırada yer aldığını belirten Tuncer, 'Yutak kanseri de çok fazla görülüyor. Bağırsak, mide, rahim, meme ve prostat gibi diğer kanser türlerinin görülme sıklığı dünyaya göre daha az' diye konuştu. Tuncer, Türkiye'de kanser tedavisine harcanan para içinde en yüksek payı akciğer kanserinin aldığına dikkati çekerek, 'Çünkü ülkemizde hem akciğer kanseri sayısı çok fazla hem tedavi maliyeti çok yüksek' dedi.

ONKOLOJİ MERKEZİNE İHTİYAÇ VAR

2030 yılına kadar kanser tarama merkezlerinin sayısının 300-350'ye çıkartılması gerektiğini ifade eden Tuncer, tanı ve tedavi için 900'den fazla medikal onkoloğa ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin kanser haritası

Kaç kişi kanserle savaşıyor, kaç kişi hastalığa yenik düşüyor, onkoloji merkezi ve onkolog sayısı yeterli mi, tedaviye erişimde yaşanan sorunlar neler? İşte 4 Şubat Dünya Kanser Günü'nde Türkiye'nin kanser profili...

İstatistikler, Türkiye'nin kanser rakamlarının ürkütücü boyutta olduğunu gösteriyor. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye'nin kanser haritasının nasıl şekillendiğini, ntvmsnbc'ye anlattı.

Sağlık Bakanlığının 2000-2006 yılllarını kapsayan son çalışmasına göre, Türkiye'de 396 bin kanser vakası bulunuyor. Her yıl 140 bin kişi kanserden ölüyor, bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 500 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Her yıl ortalama 150 bin yeni kanser tanısı konuyor, yine 20 yıl içinde hasta sayısının 1,5 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

TÜRKİYE'DE EN ÇOK GÖRÜLEN 10 KANSER
Kanserin Türkiye'ye yıllık maliyeti ise 2,5 milyar doları buluyor. Kadınlarda meme, erkeklerde ise akciğer kanseri birinci sırada yer alıyor.

"Türkiye'de İç Anadolu Bölgesi'ndeki mezotelyoma sorunu dünya ortalamasının bin katı kadar yüksek. Ege Bölgesi'nde arsenikle ilgili olabilecek kanserlerde, Doğu Anadolu Bölgesi'nde mide kanseri sıklığında diğer bölgelere göre önemli bir yükseklik var" sözleriyle bazı kanserlerin bölgesel farklılıklar gösterdiğini hatırlatan Prof. Tuncer'in, kanser türlerinin kadınlarda ve erkeklerde dağılımına ilişkin verileri ise şöyle:

KANSER MERKEZİ VE ONKOLOG SAYISI YETERLİ Mİ?

28 üniversitede onkoloji merkezi bulunuyor. Profesör seviyesindeki onkolog sayısı 113, doçent ise 78. Prof. Tuncer, 2015 yılına kadar kapsamlı kanser merkezlerinin hedeflendiğini söylüyor.

Bu kanserler Türkleri çok seviyor!

İşte Türkiye'de yaşanan kanser vakaları ve bunların rakamlarla analizi.

Türkiye’de her yıl 200 bine yakın kişiye kanser teşhisi konuluyor. Böyle devam ederse bu rakamın 2030’da yarım milyona ulaşabileceği belirtiliyor. En fazla görünen türler akciğer, meme ve kolon kanseri...

Çağın hastalığı kanser Türkiye’yi tehdit ediyor. TürkKanser Araştırma ve SavaşKurumu Derneği Başkanı Prof.Dr. Tezer Kutluk, Türkiye’de her yıl 150 bin ile 200 bin arasında kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi.Akciğer,meme ve kolon kanserinin en sık görülen kanser türleri olduğunu aktaran Kutluk, “Kansere neden olan sebeplerin başında sigara geliyor.Kadınlar en çokmeme kanserine erkekler ise akciğer kanserine yakalanıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr.Murat Tuncer de kanserde her yıl yüzde 1-2 artış olduğunu belirterek “Bugün kanserle yaşayan 350 bin hasta var. Bu artış aynen devamederse 2030 yılında yarımmilyon vatandaşımız yeni tanı alacak” dedi.

MALİYET 2,3MİLYAR EURO

Kanser hastalarının tedavi ücretlerinin tamamı devlet tarafından karşılandığını ifade eden Prof.Dr. Tuncer, “Kanserin devletemaliyeti yıllık 2.3milyar euro” diye konuştu.

Sağlık EkonomisiUzmanı Prof.Dr. Adnan Kısa ise, tedavisi en pahalı ve en sık rastlanan kanser türlerininmaliyetini çıkardı. Buna göre Akciğer kanseri 14 bin, kolon kanseri 12 bin, yumurtalık kanserinin ise 10 bin dolar yıllık tedavimaliyeti bulunuyor.

İLK SIRADAKİNİN NEDENİ SİGARA

En sık görülen kanser türleri içinde birinci sırada sigaraya bağlı olarak nefes borusu, bronş ve akciğer kanseri yer alıyor. İkinci sırada kolon ve rektum kanseri gelirken, üçüncü sırada ise yumurtalık kanseri bulunuyor. Nefes borusu, bronş ve akciğer kanserine her yıl 23 bin 528 kişi, kolon ve rektum kanserine 6 bin 780 kişi yumurtalık kanserine ise 3 bin 346 kişi yakalanıyor.

KANSER HASTALARINA KEMANLI TERAPİ

Adana’da özel bir hastane kanser hastalarını keman dinletisiyle rahatlatıyor. Genç keman sanatçısı Damla Özdoğru’nun Türk sanat musikisinden neşeli ve hareketli parçaları seslendirdiği dinletiden, hem medikal onkoloji servisinde tedavi gören hastalar hem de hastane personeli oldukça memnun.

9 türüne yıllık 450 milyon dolar harcanıyor.

Kanser türü Maliyeti m $
 Nefes borusu ve akciğer 14.064
 Kolon ve rektum 12.328
 Yumurtalık  10.050
 Melanoma (deri)  1.082
 Meme  4.292
 Serviks uteri 2.297
 Prostat 1.579
 Mesane 1.485
 Mide 2.413

Kanserin maliyeti 1 trilyon dolar

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2008 verileri üzerinden yapılan bir çalışmaya göre kanserin dünyaya yıllık maliyeti 1 trilyon dolar oldu.

Açıklamaya göre, söz konusu çalışma Amerikan Kanser Cemiyeti ve kanserle mücadele eden ünlü bisikletçi Lance Armstrong'un adını taşıyan Lance Armstrong Vakfı'na bağlı Livestrong adlı kuruluş tarafından yapıldı ve sonuçları "Kanserin Küresel Ekonomik Maliyeti" başlıklı bir raporla duyuruldu.

Kanser olmamak için ne yapmalı. Ayrıntılar bu kitapta

Kanserin dünyaya maliyeti 895 milyar dolar olarak belirlenirken kalp damar hastalıkları 753 milyar dolar maliyetle ikinci sırada yer alıyor. Rakamlar kanserin ekonomik yükünün kalp damar hastalıklarından yüzde 19 daha fazla olduğunu gösteriyor. 2008 yılı kanser maliyeti aynı yıl için dünyanın gayrisafi hasılasının yüzde 1,5’ini oluşturuyor.

Akciğer kanseri ilk sırada

Çalışmaya göre, 895 milyar dolarlık ekonomik kayba neden olan sağlıklı yaşam yılı kayıplarının yüzde 15,5'una akciğer kanseri, yüzde 9,6'sına mide kanseri ve yüzde 8,6'sına karaciğer kanseri neden oluyor. Çalışmada akciğer kanserinin yıllık küresel maliyeti 188 milyar dolar, kalın bağırsak kanserinin 99 milyar dolar, meme kanserinin ise 88 milyar dolar olarak hesaplandı.

AİFD tarafından açıklanan ve DSÖ verileri üzerinden yapıldığı belirtilen çalışma raporuna göre; dolar bazında kanserden en fazla maddi kayba uğrayan ülke olan ABD'de, hastalığın maliyeti Gayri Safi Milli Hâsılanın (GSMH) yüzde 1,73'ünü oluşturuyor. Buna karşılık çok daha küçük bir nüfusa sahip olan Macaristan'da kanser ülkenin GSMH'sinin yüzde 3,5'una mal oluyor. Çalışma kapsamında incelenen ülkelerin yaklaşık yarısında kanser maliyetinin GSMH'ye oranı yüzde 1'in üstünde tespit edilirken, 25 ülkede yüzde 2'nin üzerine çıkıyor.

Açıklamaya göre, 2008 yılında tüm dünyada 7,6 milyon insan kanserden yaşamını yitirirken, 12,4 milyon insana da kanser tanısı konuldu. Ölümlerin yüzde 60'ı ve yeni kanser tanılarının yarıdan fazlası gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşti. Raporda bazı kanser türlerinin tedavisi olmasına rağmen bu tedaviler gelişmekte olan ülkelere geç eriştiği için ortaya çıkan olumsuz sonuçlara da dikkat çekiliyor. Örneğin rahimağzı kanserinin tedavisi olmasına rağmen yılda 274 bin kadın bu hastalıktan yaşamını yitiriyor. Can kayıplarının yaklaşık 241 bini düşük ve orta gelirli ülkelerdeki kadınlar arasında yaşanıyor. Uzmanlar yükün ağırlığına dikkat çekerek, bu durumun önümüzdeki yıllarda gelişmekte olan ülkelerin sağlık hizmetleri altyapısını büyük sıkıntılara sokabileceği ve kalkınmayı zorlaştırabileceği uyarısında bulunuyor.

gazeteler

09.10.2011 13:24:00 Bu haber 10347 defa okundu
Dünya kansere 1 trilyon Türkiye ise 3,1 milyar dolar harcıyor
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri