Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dondurma zamanı ama Prof Dr Sefa Saygılı
İşte havalar ısındı. Gökyüzü berrak ve ışıltılı. Her taraf yeşil. Açan çiçekleriyle ağaçlar ve çeşit çeşit bitkiler gözümüzü okşuyorlar. Sıcaklarla birlikte hepimizin serinlemeye ihtiyacı var.

Elbette nefis tatlarıyla karpuz, kavun, kiraz vs bizi rahatlatır, besler.

Ancak gönül tatlı da istiyor. İşte sağlıklı bir yaz yiyeceği: Sütlü, çikolatalısı, limonlusu, karamellisi, vişnelisi, muzlusu, sakızlısı ile rengarenk  dondurma. Her bir çeşidinde ayrı bir tad, ayrı bir lezzet…

Dondurma süt, şeker ve salepten üretilen iyi bir protein, vitamin ve enerji kaynağıdır. İştah  açar ve sindirimi kolaylaştırır. Bazı anne – babalar  çocuğu üşütüp hasta eder diye dondurma yemesini engellemek isterler. Bu düşünce yanlıştır. Çünkü mikrobik hastalıklar soğuk ile değil, aksırma ve öksürme sırasında saçılan  damlacıklarla bulaşırlar. Bu yüzden pencereleri sık açalım, evlerimizi havalandıralım. Yoksa  sağlıklı, hijyenik dondurma hastalıklara yol açmaz.

Dondurma sanıldığı gibi sırf eğlencelik değildir, üstün gıda özellikleriyle çocukların ihtiyaç duyduğu bir yiyecektir.

Ancak her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi dondurmayı da çok fazla yemek doğru olmaz. Çünkü ihtiyacı olan diğer gıdalara karşı çocuğun ilgisini azaltabilir. Kış yaz dondurma yemede bir mahzur yoktur. Çocuğumuzu bu güzel lezzetten ve değerli besin kaynağından  mahrum etmeyelim.

Bu satırları yazdıktan sonra Zaman Gazetesi’ndeki (3 Temmuz 2012, Salı) bir haber dikkatimi çekti. Maalesef     eskinin doğal süt ve hakiki salep ile yapılan dondurması tarih olmuş. Şimdi dondurma süt tozu, glikoz şurubu, margarin, sentetik salep, renklendirici ve aroma gibi “şüpheli” katkı maddeleri ile üretiliyormuş.

Maalesef dondurma üretiminde kullanılan katkı maddeleri ve renklendiriciler; mineral dengesini bozuyor, hiperaktivite-dikkat dağınıklığı ve huysuzluğu artırıyor, böbreklere zarar veriyor, koroner kalp ve şeker hastalığına  yol açıyor, bağışıklık sistemini zayıflatıyor, anne sütünün kalitesini düşürüyor, kanseri tetikliyor ve şişmanlatıyormuş.

Nereden nereye…

Çocuklarımızı sağlıklı besletirken mutlu eden bu yaz tatlısı şimdi hastalık kaynağına dönüşmüş.

Dondurma alırken aman  dikkat!

 

04.07.2012 Bu yazi 4187 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri