Son Dakika
Pazar, 5 Nisan 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Domuz ve Eşek Eti Mehmet Şevket Eygi
Gebze'de iki lokantanın domuz, eşek, at eti kullandığı tahliller ve raporlar sonunda anlaşılmış, 15'er gün kapatma cezası verilmiş.

Trakya'da bir sucuk imalathanesinin ürünleri tahlil ettirilmiş, domuz eti ve yağı bulunmuş, para cezası verilmiş.

Yıllardan beri yazar dururum, nice gazeteci arkadaş da yazdı, ilgililer şimdi harekete geçti.

Gebze'de iki lokantayı 15 gün kapatmakla, Trakya'da küçük bir sucuk imalathanesinin ruhsatını iptal etmekle bu domuz ve eşek eti meselesi halledilmiş olmaz.

Ülkemizde çok büyük miktarda (tekrar ediyorum: Çok büyük miktarda):

Ehlî (evcil) domuz eti ve yağı.

Yaban domuzu eti ve yağı.

Eşek eti.

At eti... tüketilmektedir.

Dışarıdan "parça" halinde et de ithal edilmektedir. Eskiden parça et ithaline izin yoktu, hayvanın eti bütün olarak (karkas) ithal edilebiliyordu. Sonra allem ettiler kallem ettiler, parça et izni çıkarttılar. Ne demek istediğimi anladınız mı?

Trakya'da, Marmara ve Ege bölgesinde bir yığın domuz çiftliği kurulmuştur. Domuz bir batında 12'ye kadar yavru doğurur. Domuz çok pis bir hayvandır. Ne bulsa yer. (...) bulsa onu da yer.

Domuz yemek İslâm dininde haramdır, yasaktır. Yahudilik'te de yasaktır. Hazret-i İsa aleyhisselam efendimiz domuz yememiştir. Domuzun haramlığını daha sonra papazlar kaldırmıştır.

Tekrar ediyorum: Türkiye halkına büyük miktarda evcil domuz, yaban domuzu, eşek eti yediriliyor. Eşek eti de İslâm dininde haramdır.

At eti haram değil, mekruhtur.

Pazar yerlerinde, bazı marketlerde kilosu 10 liradan aşağıya sucuk satılıyor. Yahu etin kilosunun 25 lira olduğu bir ülkede 10 liraya helal ve sıhhî sucuk olabilir mi?

Ankara iktidarı ve belediyeler bu konunun üzerine gitmelidir.

Müslüman halk bu konuda çok (evet çok) şüpheci ve ihtiyatlı hareket etmelidir.

Domuz çiftlikleri üretime devam ettiği, avcılar on binlerce yaban domuzu vurmaya devam ettiği müddetçe halka domuz eti yedirilecektir.

Helal sucuk nereden baksanız kilosu 30 liradan aşağıya satılamaz.

Hazır kıyma almayınız... Ucuz sucuk almayınız... Bilmediğiniz yerde şüpheli yemekler yemeyiniz...

Balıkesir taraflarında zeka özürlü 22 yaşında bir delikanlıya bir düzine insan tecavüz etmiş... Bir başka yerde 14 yaşındaki bir kızın ırzına 14 kişi geçmiş... Toplum çılgın hale gelmiştir. Para için, kazanç için bin türlü sahtekarlık ve yolsuzluk yapılıyor.

Daha önce yazmıştım: Kurban bayramından önce köfte dükkanları zinciri sahibi bir tanıdığıma bir yerden telefon gelmiş: "Bayramdan sonra elimizde şu kadar et olacak. Bunları alır mısınız?" Tanıdığım zat "Almam" demiş, teklifi reddetmiş ama kurban eti toplayan "muhteremler" onları satacak bir yer bulmuşlardır elbette.

Halka açık şöyle laboratuvarlar var mı yok mu bilmiyorum? Bir yerden kıyma alacaksın, köfte alacaksın, sucuk alacaksın...

Götürüp ücreti mukabilinde tahlil ettireceksin. İçlerinde domuz ve eşek eti varsa ortaya çıkacak. Böyle laboratuvarlar olsa, tahlil ücretleri çok yüksek olmasa, bütçem bu masrafı kaldırsa bendeniz çok kıymayı ve sucuğu tahlil ettirir, köşemden yazarım.

Merhum Şeyh Ahıskalı Ali Haydar Efendi hazretlerinin, ölümünden on beş sene kadar önce "Artık bu şehirde kesilen etler yenmez" demiş olduğunu duymuştum.

Biliyorsunuz, besmele kasden terk edilerek hayvan kesilirse onun eti yenmez.

Bir ateist veya komünist kasaplık yapsa, hayvan kesse, onun kestiği de yenmez.

Avrupa ülkelerinde büyük baş hayvanlar önce öldürülür, sonra kesilir. Onların da eti yenmez.

Tavuklar kesildikten sonra, tüyleri kolay yolunsun diye, içleri boşaltılmadan kaynar suya atılırsa etleri murdar ve necis olur.

Şimdi bunlara dikkat eden çok az Müslüman kaldı. Turistik otellerin mutfaklarındaki ızgaralarda dana pirzolası ile domuz pirzolası birlikte pişiyor. Müslümanlar öyle otellerde güle oynaya "lüks ve gösterişli" iftarlar yapıyor.

Domuz eti yediren lüks restoranlarda etleri yumuşatmak için bir gece şaraba yatırıyorlar.

Etiketin üzerinde "d. eti" yazılı. Dana eti mi, domuz eti mi belli değil.

Domuzluk, domuzculuk, haram yiyicilik aldı yürüdü.
 

05.04.2010 Bu yazi 5773 defa okundu
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri