Son Dakika
Pazar, 27 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Domuz gribini mutad grip aşısı mı tetikledi? Prof Ahmet R Küçükusta
Geçen yaz başında Kanada’ da bir okuldaki salgında daha önce grip aşısı olmuş olanların domuz gribine yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğu dikkati çekmişti. Bu bulgu o zamanlar büyük bir ilgi uyandırmış olmakla beraber başka bir ülkede böyle bir etki gösterilemediğinden esrarengiz bir ‘Kanada problemi’ olarak adlandırılmıştı.

Kanadalı uzmanların bunun bir tesadüf mü yoksa gerçek bir ilişki mi olduğunu ortaya koymak için düzenledikleri 4 ilâve çalışmanın sonuçları PLos Medicine isimli tıp dergisinin internet sayfasında yayınlandı.

Bu araştırmalarda, domuz gribi geçirenlerin mutad grip aşısı olma oranları, domuz gribi geçirmeyenlerin aşılanma oranları ile kıyaslandı. Laboratuar testleriyle kanıtlanmış 1.200 domuz gribi hastasıyla 1.500 kişiden oluşan kontrol grubu karşılaştırıldığında mutad grip aşısı olanların domuz gribine yakalanma risklerinin 1.4 ila 5 misli fazla olduğu sonucuna varıldı.

Uzmanlar bu araştırmalar gözleme dayalı olduğu için, mutad grip aşısı ile domuz gribi arasında gerçek bir sebep-sonuç ilişkisi olduğunu ileri sürmenin mümkün olmadığını, bu ilişkinin pek âlâ araştırmaya katılanların bu aşamada bilinmeyen ortak bir özelliğinden de kaynaklanabileceğini belirtiyorlar.

YORUM
Sadece Kanadalıların yapmış oldukları bu araştırmalara dayanarak mutad grip aşılarının domuz gribine yakalanma riskini artırdığını ileri sürmek tabii ki mümkün değil. Çünkü bu çalışmaların ‘gözleme dayalı olması’ ve eleştirilebilecek pek çok hususları olması yanında, mutad grip aşısının domuz gribine karşı kısmi koruyucu etkisi olabileceği sonucuna ulaşılan başka araştırmalar olduğu da unutulmamalı.

Bu sonuçlara göre pandemi yapan H1N1 virüsleriyle, mutad grip aşısında bulunan virüsler arasında bazı şartlarda biyolojik bir etkileşim olabileceği ileri sürülebilir.

Önümüzdeki sezonun grip aşılarında pandemi yapan H1N1 virüslerinin de bulunacağını biliyoruz. Araştırmaya katılan uzmanlardan Dr. Danuta Skowronski ‘’ Kanada probleminin diğer ülkeler için de geçerli olduğunu var saysak da yeni aşıda diğer virüslerle beraber H1N1’ in de bulunması domuz gribine karşı koruma sağlayacağından bir problem çıkmayacak’’ diyor.

Aşı mevsimi geldiğinde bu tartışmaların nasıl tekrar alevleneceğini göreceksiniz.  Kaynak:

(Bu makale iyibilgi.com'dan alınmıştır)

14.04.2010 Bu yazi 6231 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri