Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Doğu Tüskistan'da besinler Prof Dr Sefa Saygılı
Geçtiğimiz ay 10 günlüğüne Doğu Türkistan’ı yani Uygur Özerk Bölgesi’ni gezdik. Urumçi, Kaşgar, Yarkent, Hotan, Turfan adım adım dolaştık. Urumçi’de Bugda Gölü’ne (Tanrı Dağları üzerinde) gittik. Buradaki yaylada bir gece kaldık. Ayrıca Kaşgarlı Mahmut’u, Yusuf Has Hacip’i, Akpak Hoca’yı, Saltuk Buğra Han’ı ziyaret ettik.

Öncelikle şunu söyleyeyim Uygurların en çok yedikleri yemek olarak bizim şiş kebabı dediğimiz şaşlık ve Uygur pilavını söyleyebiliriz. Şaşlık kuşbaşı etten yapılan kebaba deniyor. Gerçekten çok lezzetli belliki buraya henüz hormon girmemiş ve doğal besinlerle büyütülmüş hayvanların etinden yapılmış. Pilav da çok lezzetliydi.

Ayrıca Turfan şehrinde (zaten turfanda deyimi buradan geliyor) her türlü meyve ve sebze yetişiyor. Turfan’da üzüm bağlarına girdik, sahibinin izniyle dalından bol bol üzüm yedik. Lezzetini anlatamam. Karpuz, incir, kavun, elma, armut, şeftali ve daha pek çok meyveden tattık. Doğal yollardan yetiştikleri belli oluyordu. Her birinde ayrı bir lezzet ayrı bir tad vardı. Hele hele şaşlığın yanında istediğimiz yoğurtlar çok lezzetliydi. Görünen o ki doğal yollardan elde edilmişti.
İçinde kıyma olan etli pide benzeri bir yiyecek yine pazarlarda sıkça satılıyordu. Gerçekten çok lezzetli ve doyurucuydu. Üstelik çok da ucuzdu.

Uygur kardeşlerimizin fazla bir yemek çeşidi yoktu. Ancak şaşlık ve Uygur pilavı o kadar lezzetliydi ki her defasında bıkmadan tekrar tekrar bu yemekleri tercih ettik.

Gıdaya hormon, hile karıştırmadıkça doğal ve organik yoldan ürettikçe lezzetin üst seviyede olacağını Türkistan’daki bu gezimizde müşahede ettik.
 

Üzüm satan bir Uygur. Tatmamız için büyük bir zevkle  bize bir salkım uzatıyor.

 

Pide satan bir dükkan

 

Turfan’da  çeşit çeşit meyveler. Görüldüğü gibi üzümün pek çok türü değişik renkleriyle gözümüzü okşuyor.

 

 

 

28.10.2012 Bu yazi 5884 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri