Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Diyabette ürküten artış
20 yıl içinde şeker hastası olacaksınız. Peki neden? Bu hastalıktan korunmak için ne yapmalı? Beslenmemişz ve alışkanlıklarımız bizi şeker hastası mı yapıyor.

Dünya Diyabet Vakfı verilerine göre küresel diyabet hızla artıyor. 2030 yılında dünyada 400 milyondan fazla diyabet hastası olacağı öngörülüyor.

Dünyada yılda yaklaşık 4 milyon insanın yaşamını yitirmesine neden olan diyabetteki artış ürkütüyor. Dünya Diyabet Vakfı tarafından hazırlanan Dünya Diyabet Atlası'nın verilerine göre, 2030 yılında dünyadaki diyabet hastası sayısının 438 milyona ulaşması bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de hastalığın özellikle gelişmekte olan ülkelerde artacağı ve diyabet vakalarının yüzde 90'ını oluşturan tip 2 diyabetin daha genç yaşlarda etkili olacağı tahmininde bulunuyor.

Diyabetle mücadele amacıyla yaşam ve beslenme tarzına ilişkin bilinçlendirme çalışmalarına önem verilirken, araştırmacı ilaç sektörünün de diyabet hastalarının yaşam kalitesini yükseltecek yeni ilaç adayları üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

YAŞLANMA VE YAŞAM TARZI YAYGINLAŞTIRIYOR
Diyabet hastalığının hızlı artış göstermesinin altında yaşlanan nüfus, beslenme, yaşam tarzı, fazla hareket etmemek ve aşırı kilolu olmak gibi nedenler yer alıyor. Hastalığın önümüzdeki yıllarda gelişmekte olan ülkelerde daha hızlı yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

DSÖ kaynaklarına göre, gelişmiş ülkelerdeki diyabet vakalarının çoğu emeklilik yaşını geçmiş bireylerde görülüyor. Buna karşılık, gelişmekte olan ülkelerde diyabet hastalarının çoğunluğunu 35-64 yaş arasında, henüz yaşamlarının üretken dönemlerinde bulunan bireyler oluşturuyor.

Hastalığın ekonomik faturası da hayli yüksek. Amerikan Diyabet Derneği'nin (American Diabetes Association-ADA) yaptığı bir araştırmaya göre, ABD'de 2007 yılında diyabet nedeni ile 15 milyon işgünü devamsızlık, 120 milyon işgünü düşük performans görülürken, diyabetin yol açtığı sağlık nedenleri ile 107 milyon işgünü de kaybedildi. Hastalığın ABD'ye 2007 yılındaki faturası, 174 milyar dolar oldu. Bunun 116 milyar doları diyabetin ve neden olduğu sağlık sorunlarının tedavisi için harcandı.

TÜRKİYE'DE DİYABET SIKLIĞI YÜZDE 13,7
Konuyu değerlendiren Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkan Yardımcısı Engin Güner, hastalığın Türkiye'yi de önemli ölçüde etkilediğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Türkiye Diyabet Epidemiyoloji Araştırma Projesi verilerine göre Türk erişkin toplumunda diyabet sıklığı yüzde 13,7’ye ulaşmıştır. Ulusal Hastalık Yükü çalışmasının verilerine göre diyabet, Türkiye’de ulusal düzeyde ölüme neden olan ilk 10 hastalık arasında yüzde 2,2 ile 8. sırada yer almaktadır. Cinsiyetlere göre bakıldığında erkeklerde 11. kadınlarda ise 7. sırada ölüm nedenidir. Bugün tüm dünyada diyabetle iki yönlü bir mücadele sürdüğünü söyleyebiliriz. Bir yandan insanlar yaşam ve beslenme tarzlarını değiştirmeleri konusunda bilinçlendiriliyorlar, bir yandan da hastalığa yakalanmış olanların yaşam kalitesini yükseltmek ve etkin tedaviler geliştirmek için araştırmacı ilaç endüstrisinin çalışmaları hızla sürmektedir. Genler ve proteinlerle ilgili tıp alanındaki olağanüstü gelişmeler ve biyoteknoloji alanındaki ilerleme sayesinde daha önce yapılamayan pek çok şeyi yapmak artık mümkündür. Türkiye de bu dengeyi kurmak zorundadır. Hem insanlarımızı diyabetin nedenleri konusunda bilinçlendirmeli, hem de hastalarımızın en yeni ve en etkin ilaç ve tedavilere gecikmeden erişimini sağlamalıyız. AİFD bu hedefe yönelik çalışmalarını sürdürecektir." (ntvmsnbc)

12.11.2010 13:14:00 Bu haber 4403 defa okundu
Diyabette ürküten artış
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri