Son Dakika
Perşembe, 13 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dikkat, tabağınızdan domuz çıkabilir! Arzu Aygen
Domuz kemiği içerebilen tabak da ne? Kemik rengi, büyük firmaların üretimi, şık tasarımlı, süslü püslü, çok da pahalı tabaklar bunlar. Tabakların alt kısmında "bone china" yazar. Türkçe mealiyle, kemikten yapılmış tabak çanak.

Kur'an-ı Kerim'de domuz eti yememiz yasaklandığı için bu hayvanın başka türlü kullanımlarından da uzak durmaya çalışıyorum.

Deri eşya alacağım zaman domuz derisi olmamasına dikkat ediyorum. Yumuşak derisi özellikle cüzdan, çanta, ceket yapımında kullanılırmış. Saç fırçası alacağımda domuz kılından olmayanları arıyorum. Domuz yağıyla yağlanmış olabileceğinden yağlı fırın kâğıdı kullanmıyorum. Domuz kemiğinden üretilmiştir belki diye jelatin veya jöle tüketmiyorum. Bir de domuz kemiği içerebilen tabaklara elimi sürmüyorum.  

Domuz kemiği içerebilen tabak da ne? Kemik rengi, büyük firmaların üretimi, şık tasarımlı, süslü püslü, çok da pahalı tabaklar bunlar. Tabakların alt kısmında "bone china" yazar. Türkçe mealiyle, kemikten yapılmış tabak çanak. En büyük üreticisi İngiltere'dir. Bu tabakların üretiminde kemik külü kullanılıyor ama satış esnasında içinde kemik külü olduğunu söyleyen yok.   Vikipedi, bu tabakların üretiminde %50 kemik külü, %25 kaolin ve %25 cornish taşı kullanıldığını yazmış.

Vikipedi'nin ifadesine göre tabaklarda sığır kemiği külü kullanılıyormuş.   Ancak gayrimüslim ülkelerde bulunmuş olanlar bilir; nereden domuz çıkacağını kestiremezsiniz. İnek peyniri domuz şirdeniyle mayalanmış olur. Tavada yumurta domuz jambonuyla pişmiş olur. Kendileri sakınmadıkları için, sakınan insanlara göre düzenleme yapmazlar. Yiyeceklerin içinde domuz ürünü kullanmaktan sakınmadıkları gibi, yenmeyecek ürünlerin içinde kullanmaktan da sakınmazlar.  

Domuz çok hızlı üreyen bir hayvandır. Gayrimüslimlerde eti çok tüketilir. Etinden başka yağı gıda sanayiinde, bisküvilerde, cipslerde kullanılır. Jambonu çeşit çeşit yemeğe girer. Türlü türlü sosisler, salamlar üretilir. Bunlar bildiklerimiz. Bir de bilmediklerimiz var...  

Hollandalı sanatçı Christien Meindertsma, "05049 Numaralı Domuz" isimli kitabında, domuzun hiçbir parçasının çöpe atılmadığını ve tam 185 farklı ürünün içinde kullanıldığını gösterdi.  

Yazar domuz içeren ürünler listesine sabun, şampuan, diş macunu, bone china tabak çanak, şekerleme, hazır tatlılar, dondurma, margarin, ilaç, yara kremi, ekmek katkı maddesi, duvar boyası, boya fırçası, saç fırçası, makyaj malzemeleri, bira, kalp kapakçığı, silah kurşunu gibi akla gelmedik ürünleri de ekliyor. Domuzun derisi, kanı, kemiği, eti, yağı, iç organları, tüyü şekilden şekle girerek 185 farklı ürünün içinde kullanılıyor. Domuz ürünü kullanan birçok şirket, bu gerçeğin bilinmesini istemiyor.  

Kitabımızda domuzun eti yasaklanmış ama kemiğinden üretilmiş tabakla ilgili bir yasak yok. Ben gene de, his olarak domuz kemiği külü içerebilen bir tabak üstünde yemek yemek istemiyorum. Mezarlıkta bitmiş ot yemek istemediğim gibi. Nitekim, Malezya Ulusal Fetva Komitesi, domuz kemiği külünden üretilen bone china tabak çanaklarda domuz kemiği şekil değiştirmiş (yakılıp kül haline gelmiş) olsa da, Müslümanlar için necis (pis) sayılacağını ifade etti.

Siz de bu terimin anlamını bilin istedim...  

Christien Meindertsma'nın, kitabını özetlediği sunumunu izlemek için: http://www.ted.com/talks/lang/tr/christien_meindertsma_on_pig_05049.html  

05049 numaralı Domuz kitabının sayfalarını görüntülemek için: http://www.christienmeindertsma.com/index.php?/books/pig-05049/

09.08.2015 Bu yazi 2932 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri