Son Dakika
Çarşamba, 30 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dikili Belediye'si naylon ve plastik poşetleri yasakladı
İzmir'in Dikili ilçesinde, naylon ve plastik poşet kullanımı belediye meclisinin aldığı kararla 15 Kasımdan itibaren yasak olacak.

Dikili Belediye Meclisinin ekim ayı olağan toplantısında, belediye başkanlığı tarafından gündem dışı olarak verilen önerge ile ilçedeki iş yerlerinde alışveriş sonrası ürünlerin naylon poşet, plastik torba içerisinde müşteriye sunulmasına yasak getirilerek, kağıt torba ve kese kağıdı kullanımı zorunluluğu getirilmesine ilişkin teklif ele alındı.

Mecliste yapılan görüşmelerin ardından önerge oy birliği ile kabul edilerek, ilçedeki tüm iş yerlerinde 15 Kasım itibariyle satılan malın naylon veya plastik poşet ile müşteriye sunulmasına yasak getirilerek, kağıt torba ve kese kağıdı kullanımı zorunluluğu getirildi.

Önerge ile katı atıkların ayrıştırılarak toplanması da karara bağlandı. Buna göre, aynı tarihten itibaren ev ve iş yerleri, çöplerini organik katı atıklar, plastik ve metal ambalaj kutuları olarak ayrı ayrı çöp torbalarıyla teslim edecek.

Kararda, getirilen kurallara uymayanlara Kabahatler Kanunu çerçevesinde ceza uygulanacağı da hükme bağlandı. (Klasgazete.com)

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • YAŞAR GÜNEYHAN
    İŞTE BELEDİYECİLİK
    Belediyeler daha çok zabıta ile özdeşmişlerdir.Zabıtalar da işportacı kovalayan birimler olarak tanınır.Ama Dikili beleede nede Ayvalıkta diyesi gerçek bir çalışma örneği vererek,naylon poşet kullanımını yasaklamış,yüzyılın sorunu olan çevre kirliliğini engellemek adına büyük bir adım atmış.Ben Gebzede oturuyorum,yaz aylarında ise Ayvalıktayım.Ne Gebzede,nede ayvalıkta benzer bir çalışma yapılacağını dahi ummuyorum.Dikili belediyesini(hangi partinin olduğunu da bilmiyorum)bütün kalbimle kutluyorum.
    10.10.2010 20:48:41
09.10.2010 16:31:00 Bu haber 6192 defa okundu
Dikili Belediye'si naylon ve plastik poşetleri yasakladı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri