Son Dakika
Çarşamba, 30 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Denetleyemeyen organizasyonlar Şeref Oğuz
Neden GDO'lu üretim yaparsınız ve daha da önemlisi, niçin bunu halktan saklarsınız?

GDO'nun açılımı; Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar... Mühendislerin, çeşitli teknikler kullanarak organizmaların genlerine yaptığı müdahaleyi anlatıyor.

Misal, "hastalığa haşereye dayanıklı olsun, daha çok besin değeri içersin" türü gerekçelerle bizdeki yonca, kanola, pamuk, keten, mercimek, mısır, kavun, erik, patates, pirinç, soya, şeker pancarı, ayçiçeği, tütün, domates, çikolata, buğdaya uygulanmış bile...

Sözde bir yasası dahi var. Çıkarmakla övünenlerin "denetlemeyi unuttuğu" yasa, ortalıkta GDO'suz çikolata bırakmamış.

Zararlı mı değil mi sorgusuna dahi gelemiyoruz. Zira satın aldığımız üründe GDO var mı yok mu, bilemiyoruz. Peki neden?

Soruyu, üreticilerden soralım... Neden GDO'lu üretim yaparsınız ve daha da önemlisi, niçin bunu halktan saklarsınız?

Cevap; maliyetten geliyor. GDO sayesinde sağlığımız ne kadar "iyiye" gidiyor emin olmasak bile GDO'cuların maliyeti 3'te 1'den 10'da 1'e kadar indirdiğini biliyoruz.

Burada sorun; GDO'lu üretimin "denetlenemeyişi" ve bunu kim yapacak? Belediye mi?, polis mi?, jandarma mı yoksa Tarım Bakanlığı mı? Bakanlığı "GDO'ya izin verebilecek tek merci" biliyoruz. İyi de sorun; izin verilmeksizin yapılan üretimde...Hatta öyle ki biri çıkıp "elinizde tuttuğunuz bu üründe GDO yoktur" dese; cezalandırılıyor.

Fakat GDO'yu gıdanın içine gizleyen ve bunu ambalajına yazmayı "unutan" firmalara herhangi bir yaptırım yok. Çünkü bunları caydıracak hiçbir güç yok.

GDO'lu gıda, bebeğimizi mikroptan mı korur yoksa bizi kanser mi eder; bilmiyoruz. Fakat tartışmasız bir gerçeğimiz var ki; hormonluluk bir yana, Genetiği Denetleyemeyen Organizasyonlar diyarı Türkiye.

Yoksa Genetiği Değiştirilmiş Organizasyonlar mı demeliyim?

08.03.2011 Bu yazi 3506 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri