Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Deli dana yasak getirdi
Amerika Birleşik Devletleri’nde altı yıl aradan sonra ilk kez deli dana vakasına rastlanması tedirginliğe yol açtı. Tarım Bakanlığı, söz konusu ineğin etinin piyasaya sürülmediğini açıklarken; mandıracılar ürettikleri gıdanın güvenli olduğunu söylüyor: “Tüketicilerimiziden bilmesini istediğimiz bir şey var. Tükettikleri et ve süt güvenlidir.”

Deli daha hastalığı hayvanın etini yiyen insanlarda ölümcül beyin hastalığına yol açabiliyor: “Bu tabiki beni ilgilendiriyor. Bütün endüstrinin yaptıkları gözlemlenmeli. Amerika Birleşik Devletleri’nde son birkaç yılda gıda işleme tesislerinde yaşadığımız büyük korkuya bir bakın.”

Vaka, hastalığın önlenmesi için her yıl 40 bin inek üzerinde yapılan test sırasında California eyaletindeki bir mandırada ortaya çıktı: “Daha ne kadar hayvanın pozitif olup olmadığını bilmiyoruz. Çünkü onlar, yılda 40 bin ineği test ediyorlar. Milyonlarda hayvan kesimi gerçekleşiyor. Her yıl 30 milyon inek kesimi oluyor. Yani biz bunların sadece yüzde birini test ediyoruz.”

Bu arada ABD’nin en büyük et ithalatçıları Kanada, Japonya, Güney Kore ve Meksika, bu ülkeden et alımlarını durdurmayacaklarını açıkladı. Deli dana hastalığı geçen yıl dünya genelinde sadece 29 hayvanda görüldü. ABD’de 2003-2006 yılları arasında üç inekte deli dana hastalığı tespit edilmişti.

Suudi Arabistan: Deli dana hastalığı nedeniyle böyle bir karar alındı

Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı, ABD'nin Californiya eyaletinden ithal edilen sığırların ülkeye girişini durdurdu. Deli dana hastalığı nedeniyle böyle bir kararın alındığı duyuruldu.
    
Bakanlık böyle bir kararın alınmasında Dünya Sağlık Örgütü'nün nisan 2012 bülteninde deli dana hastalığının bulunduğu yönünde bir bilginin yer almasının etkili olduğunu bildirildi.

Deli dana öldürdü

Manisa’da bir süredir tedavi gören emekli imam İsmail Bilgiçer ‘deli dana’ olarak bilinen hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Hastane yetkilileri hastalığın bulaşıcı olmadığını açıkladı.

Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde 75 yaşındaki İsmail Bilgiçer’in, bir süredir tedavi gördüğü halk arasında ‘deli dana’ olarak bilinen ‘Creutzfeldt-Jakob’ hastalığından geçtiğimiz ay yaşamını yitirmişti.

Emekli İmam İsmail Bilgiçer, 6 ay önce sokakta fenalaşarak, kaldırıma yığıldı. Yakınları tarafından Salihli Devlet Hastanesi’ne götürülen Bilgiçer, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

Bilgiçer, Nöroloji servisine yatırılarak, tedaviye alındı. Ancak, Bilgiçer’in tedavilere cevap vermemesi üzerine alınan kan örnekleri geçen ay Fransa’ya gönderildi. Gelen tahlil sonuçlarına göre Bilgiçer’e ‘Creutzfeldt-Jakob’ teşhisi konuldu. Durumu kötüleşen Bilgiçer sabaha karşı fenalaştı. Hastaneye kaldırılan Bilgiçer kurtarılamadı. (Ajanslar)

07.05.2012 22:40:00 Bu haber 8573 defa okundu
Deli dana yasak getirdi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri