Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dar kıyafetler, reflü ve kısırlığa yol açıyor
Doç. Dr. Kemal Karakaya, reflüye karşı dar elbiseler giyilmemesi ve kemerin sıkılmaması gerektiğini söylüyor.

Batı tipi yaşam sürenlerde reflüye daha sık rastlandığına dikkat çeken Karakaya, mideyle yemek borusu arasındaki önleyici mekanizmanın bozulmasıyla mide içindeki sıvı ve asitin yemek borusuna kaçtığını belirtiyor.

Toplumun yüzde 5’inde reflü şikâyeti görüldüğünü kaydeden Karakaya, “Özellikle pantolonların kemer kısımları sıkı olmasın. Kemerle karnı sıkıştırdığınızda mideye baskı oluşturacak ve mide içeriğinin yemek borusuna doğru çıkmasına sebep olacaktır. Bu da başlı başına reflü sebebidir.” diyor.

Uzun süreli reflünün yemek borusu kanserine neden olduğunu belirten Karakaya, şunları söylüyor: “Reflü geliştiğinde ilk olarak yemek borusu mukozasında yangı ortaya çıkar. Ağza acı su gelmesi, yanma, göğüs kemiği arkasında sıkışma hissi ve buna benzer şikâyetlerde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Uzun süreçte bu alanda ülserleşme, darlıklar, kanayan alanlar ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmeyen olgularda uzun dönemde yemek borusunun alt kısmında kanserler gelişebilmektedir.”

DAR YIKAFETLER SPERMLERİ ÖLDÜRÜR

Özellikle erkeklerin dar kıyafetler giymesi spermlere zarar verdiği biliniyor. Sentetik ve sar kayafetlerin vüdün ısısnı artırması nedeniyle spermler ölüyor. Nano teknoloji ve senmtetik tekstil ürünleri cilt sorunlarına yol açabildiğinden yüzde yüz yün veya yüzde yüz pamuk tercih edilmesi ve bol kıyafetler giyilmesi öneriliyor.

17.03.2013 13:17:00 Bu haber 5186 defa okundu
Dar kıyafetler, reflü ve kısırlığa yol açıyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri