Son Dakika
Çarşamba, 30 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Danıştay kobaylığa izin vermedi!
Danıştay 10. Dairesi, Sağlık Bakanlığı’nca çıkartılan Klinik Araştırmalar Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu. Bu maddelerden en önemlisi de kobaylık!

Kararda, yönetmelikte, farmakokinetik ve biyoeşdeğerlik araştırmalarında gönüllü olanlara ücret ödenebileceğinin öngörüldüğüne işaret edilerek, bu tip araştırmalarda gönüllü olanlara hiçbir biçimde ücret ödenemeyeceği vurgulandı. Kararda, bu araştırmalarda gönüllü olacaklara, gönüllü olduktan sonra değil, önce bilgi verilmesi gerektiği belirtildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanlığı, 23 Aralık 2008 tarihli yönetmeliğin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. İlk incelemesini tamamlayan Danıştay 10. Daire, yönetmeliğin araştırmaya katılmak isteyen gönüllünün araştırma ekibinden yetkili birisi tarafından bilgilendirileceği, farmakokinetik ve biyoeşdeğerlik çalışmalarında gönüllülere ücret ödeneceği, araştırmanın başlamasından sonra protokolde değişiklik yapılacağı, gönüllüye ödül verilebileceği ve Etik Kurullar ve Klinik Araştırmalar Danışma Kurulu oluşturulması hükmünü içeren düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Kararda, yönetmeliğin 5. maddesinde, araştırmaya iştirak etmek üzere gönüllü olan kişinin araştırmacı tarafından bilgilendirileceğinin düzenlendiği kaydedildi. İnsan sağlığı üzerinde kalıcı etki bırakabilecek araştırmalar konusunda, kişilere gönüllü olmadan önceden bilgi verilmesi ve gerçek iradelerinin ortaya çıkmasının sağlanması gerektiği kaydedildi. Bilgilendirmenin nesnel olabilmesi için araştırma ekibinde görevli olmayan bir kişi tarafından yapılması gerektiği vurgulandı. Bu nedenle düzenlemelerin hukuka uygun olmadığı belirtildi.

Ücretli gönüllülük

Yönetmelikteki gönüllülere ücret ödenebileceği hükmünün de TCK’ya aykırı olduğu kaydedildi. TCK’ya göre; insan üzerinde yapılan deneylerin menfaat teminine bağlı olmaması gerektiğine işaret edilen kararda, gönüllülerin araştırmaya katılımını sağlamak için ücret ödenmesi uygulamasının hukuka uygun olmadığı ifade edildi. Kararda, yasaya göre, önce Etik Kurul’a, sonra bakanlığa başvuru yapılması gerektiği, eşzamanlı başvurunun yasaya uygun olmadığı vurgulandı. (Milliyet)

07.01.2010 11:24:00 Bu haber 3623 defa okundu
Danıştay kobaylığa izin vermedi!
İnsana fare muamelesi...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri