Son Dakika
Cuma, 28 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Cumhurbaşkanına verilen ödülün arkasında kimler var?
Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'e İntiltere Kraliçe'sinin elinden ödül verdiler. Bu ödül, medyaya İngiltere tarafından verilen "yılın devlet başkanı" ödülü gibi yansıdı. Bu ödülü gerçekten İngiltere mi verdi? Bu ödülü arkasında kimler var? Siz olsaydınzı bu ödülü alır mıydınız? İşte cevapları

Cumhurbaşkanı Gül, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House adlı kuruluşun ''2010 Devlet Adamı'' ödülünü Kraliçe 2. Elizabeth'in elinden aldı. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Gül’ü ödülü kabul etmemeye çağırmıştı. Ancak Cumhuribaşaknı Gül bu çağrıya kulak asmadı ve bu "tehlikeli" ödülü aldı.

İŞTE ÖDÜLÜN SPORLARLARI

- Akbank (Sabancı)
- BAE Systems
- Beko (Koç)
- Bloomberg Television (Newyork Belediye Başkanı)
- Sigaracı British American Tobacco
(Rothschild)
- Citibank  (Rothschi
ld-Rockefeller-Dallah )
- DIAGEO (Rothschild)
- Eni (Rothschild)
- Europoint Holdings Ltd
-  HSBC  (Rothschild)
- Royal Dutch Shell plc (Rothschild)
- The European Azerbaijan Society
- Vodafone Turkey (Rothschild)
- Zorlu Energy Group (Vestel)

-------------- 0 -------------

Gül’e verilecek ‘Yılın Devlet Adamı’ ödülünün arkasında sigara endüstrisi var!

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ü ödülü kabul etmemeye çağırdı. Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi gibi kurumlarda SSUK'un çağrısını desteklemişlerdi.

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e Verilecek ‘Yılın Devlet Adamı Ödülü’nün Arkasından Yine Sigara Endüstrisi Çıktı

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), İngiliz Kraliyet Uluslararası İşler Enstitüsü Chatham House tarafından, 9 Kasım 2010 tarihinde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e verilecek ‘Yılın Devlet Adamı’ ödülünün arkasında sigara endüstrisini buldu.

SSUK ve sağlık uzmanları, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ü ödülü kabul etmemeye çağırıyor!
Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e, 09.11.2010 tarihinde Chatham House tarafından verilecek Yılın Devlet Adamı ödülü verilecek. 

İngiliz Kraliyet Uluslararası İşler Enstitüsü merkezi olan Chatham House’un misyonu; raporunda belirtildiği üzere, daha refah içinde bir dünya için, bağımsız analiz yapmak, etkili görüşler geliştirmek ve tartışma ortamı yaratmak.

Ancak Chatham House’un büyük şirketlerden oluşan üyeleri ve maddi destekçileri arasında bir şirket dikkat çekiyor. Chatham House’un üyeleri ve destekçileri arasında bir İngiliz-Amerikan Tütün firması bulunuyor.

Ülkemizde de sigara pazarının önemli bir kısmına sahip olan ve her yıl 100 bin vatandaşımızın ölümüne yol açan endüstirinin içinden bu firmanın adı Chatham House 2009-2010 raporunda ana bağışçılar arasında yer alıyor.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı; insanları zehirleyerek ölümlerine yol açan bir endüstrinin destekleriyle verilecek olan bu ödülün Cumhurbaşkanımız tarafından kabul görmemesini umduklarını belirterek duygularını şu sözlerle ifade etti; 

‘Halkımızın sağlığı adına, sigara ve tütün ürünleri üreten ve her yıl 100 bin vatandaşımızın ölümüne yol açan bu endüstri ile 15 yıldır mücadele sürdürmekteyiz. Son 50 yıldır öldürücü olduğu bilinen bu ürünü pazarlayan bir endüstrinin temsilcisi tarafından desteklenen bir oluşumdan Sayın Cumhurbaşkanımızın ödül alacak olması bizi çok yaralamaktadır. Ayrıca bu durumun, Tütün Kontrol Çerçevesi Sözleşmesi’nin (TKÇS) 5.3 maddesine yan, kamu ve sivil toplum örgütlerinin sigara endüstrisi ile ilişki içinde olmasını yasaklayan maddeye de aykırı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kaynak / Toplum Sağlığı Araştırma Merkezi

Özal suikastını sigaracılar mı yaptı?

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • senol
  ilginç
  14 sponsor var ve sadece bir tanesi üzerinden bir haber yayınlanmış. Sanırsınız sigara üretenler derneği vermiş bu ödülü. :)
  22.11.2010 13:41:47

 • Hasan Ellialtı
  Chatham House .!!!
  Chatham House ingilizlerin bilderbergidir. Abdullah Gülün ABD ziyaretinde CFR de konuşma yapmasını Chatham House dan ödül almasını kaygıyla izliyoruz. Çünki bu tip yerler küreselleşme taraftarlarının konuşturulduğu yerlerdir. Dolayısı ile devletin Cumhuru yanlış sularda yüzmektedir.
  11.11.2010 11:56:04
10.11.2010 14:40:00 Bu haber 10489 defa okundu
Cumhurbaşkanına verilen ödülün arkasında kimler var?
Ödüle sponsor olan şirketlerin çoğunluğu İngiltere'nin hakim unsuru ünlü "Rothschild"lerin şirketlerinden oluşması da dikkatlerden kaçmadı
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri