Son Dakika
Pazar, 20 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Çocukları erken ergenliğe iten ürünler...
Yapılan bilimsel araştırmalar, çocuk büyümesinde sevgisizlik, sigara, alkol, fast food, kozmetik gibi ürün ve alışkanlıklar çocukların ruh ve beden sağlığını tehdit ediyor ve erken ergenliğe neden oluyor.

Dengeli beslenmeyen, spor yapmayan, sterse eğilimli çocukların hastalıklara daha yatkın olması, çevresel faktörlerin büyümede genetik faktörlerin bile önüne geçtiğine işaret ediyor. Ankara Dr. Sami Ulus Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Zehra Aycan, büyümeyi etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de “sevgi yoksunluğu sendromu”dur diyor.

Anne adaylarının dikkat etmesi gerek

Çocuklarda büyüme, döllenmeden itibaren başlayan, her yaşta seyreden, bu nedenle de tüm yaş gruplarını etkileyen dinamik bir süreç olarak görülüyor. Bu süreçte, çevresel faktörlerin etkisi çocuk gelişimi için büyük önem taşıyor.  Doç. Dr. Zehra Aycan’a göre, çevresel faktörler, “içinde bulunduğumuz, havasını soluduğumuz ve psikolojik gelişimi de etkileyen bir ortam” anlamına geliyor. Anne adayının iyi beslenmesi, sigara ve alkol kullanmaması, kronik bir hastalığının olmaması ve stresten uzak bir gebelik dönemi geçirmesi, bebeğin anne karnındaki gelişimi için şart görülüyor. Çevresel faktörlerden etkilenen anne karnındaki bebek gelişemiyor. Gelişemeyen bebeklerin, doğum ağırlıkları ve boyları diğer bebeklerden geride seyrediyor. Bu şartlarda doğan çocukların yüzde 10-15’i yaşıtlarını yakalayamıyor ve gelişimlerine boyları kısa olarak devam ediyor.

Sevgisizlik, sadece ruhta değil, büyümede de etkili

Doç. Dr. Zehra Aycan, “Sevgi ortamı, çocukların büyümesini olumlu etkileyen faktörlerden bir tanesidir” diyor. Anne babadan ayrı olarak, yaşamının büyük kısmını yuvada geçiren ya da psikolojik sorunların yaşadığı ev ortamlarında büyüyen çocuklarda “sevgi yoksulluğu sendromu” denilen durumun ortaya çıktığını söyleyen Doç. Aycan’a göre, bu durum çocukların büyümelerini negatif etkiliyor. Günümüzde çevresel faktör kategorisine giren bu gerçekle, yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle artık daha sık karşılaşılıyor.

Kozmetik içerikli ürünler erken ergenlik nedeni

Fast food beslenme tarzı, büyüme ve zihinsel gelişimi olumsuz etkilemekte. Anne babalar, seviyorlar diye bu yiyecekleri çocuk beslenmesinde tercih etmemeli, çocuklarını özellikle sebze yemeklerine alıştırmalı.

Gazlı içecekler çocuk gelişimine engel olan zararlı maddelerin başında gelir. Çocuklar bu içeceklerden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Bebek ve çocukların kozmetik içerikli ürünlerle temas etmemesi gerekir. (Saç spreyi, saç boyası, oje, ruj vb.) Çocuklar bu ürünlere alıştırılmamalı ve içeriklerindeki etken maddelerin, erken ergenliğe neden olduğu unutulmamalıdır. (Haberturk)

 

13.08.2009 00:53:00 Bu haber 6848 defa okundu
Çocukları erken ergenliğe iten ürünler...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri