Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Çocuğunuz beyin kanseri olmasın ister misiniz?
Bir araştırmaya göre "organik" gıdayla beslenen çocukların dışkılarında daha az seviyede böcek ilacına (pestisit) rastlandı.

Araştırmaya katılan iki çocuk annesi Alexandra Ramdin, çocuklarına, böcek ilacı kullanılmadan, sentetik gübre ve hormon katılmadan üretilen organik gıdalardan vermeye karar verdi. Ramdin bu kararını şöyle anlatıyor: “ O zaman henüz organik gıdaların daha besleyici olduğu kanıtlanmamıştı. Ama organik gıdaları bir denemek istedim. “

Ramdin, araştırmanın çocukların dışkılarındaki böcek ilacı oranının düştüğünü göstermesinin ardından organik gıdalara daha çok güveniyor.

Araştırma şöyle yapıldı: Üç gün boyunca bir grup çocuk konvansiyonel yöntemlerle (böcek ilacı, sentetik gübre ve hormon verilerek) üretilen gıdalarla beslendi. Bir grup çocuk ise üç gün boyunca sadece organik gıdalar yedi. Üç günün sonunda çocukların idrarı test edildi. Washington Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, organik gıdalarla beslenen çocukların dışkısındaki toksit oranı diğer çocuklara göre çok daha düşüktü.

Araştırmacılardan Richard Fenske şunları söyledi:”Özellikle yiyeceklerdeki böcek ilacı kalıntıları yüksek seviyede olduğunda, çocuklarda beyin kanseri ve lösemi etkisi yaratabiliyor."

Araştırmacıların anne babalara öneresi çocuklarını organik gıdayla beslemeleri.

GIDA HAREKETİ'NİN ORGANİK NOTU

Bu haberde geçen "organik" kelimesinden kastedilen piyasa "organik" maskesiyle satılan ya da organik sertifikası palavrasıyla sunulan ürünler değildir. Organik gıdalarda bir endütriyel üründür ve sakınılmalıdır. Burada kastedilen organik tarım kimyasalalrı kullanılmamış ve tohumları hibrit veya GDO'lu olmayan tabiî gıdalardır. Biz insanlar bozulmamış gıdalara organik demiyor tabiî diyor.

26.08.2010 16:07:00 Bu haber 5932 defa okundu
Çocuğunuz beyin kanseri olmasın ister misiniz?
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri