Son Dakika
Cuma, 22 Mart 2019 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Çiçek Böcek Ömer Özkaya
Büyüklerimizden Bayezid-i Bistami, bir hac dönüşünde Hemedan'a uğrayıp, tohum satın alır. Memleketine gelip torbasını açınca, içinde bir kaç karınca-böcek bulunduğunu görür. Bunların geri dönüp yuvalarını bulamayacaklarını düşünüp, tekrar Hemedan'a döner ve karıncaları aldığı yere bırakır.

 2. Dünya Savaşı yılları... Prof. Dr. Semavi Eyice, Almanya'da üniversite talebesidir. Okulu bombalanır. Almanlar, "Herkes memleketine dönsün, eğitim şartları sağlanınca sizi geri çağıracağız" der. Semavi Eyice, Türkiye'ye dönmek üzere, elinde 7-8 bavulla tren garına gelir. İstasyon yetkilileri, "Her yolcunun, yanına sadece 2 bavul alma hakkı var. Savaş şartları... Tercihini yap" derler. Eyice "Bunlar benim için çok kıymetli, hepsi kitap dolu, nasıl tercihte bulunabilirim?" der ve ısrarcı olur, ama nafile...

İki bavulu alır, diğerlerini istasyonun bir köşesine bırakır. Hepsinin üzerinde de "Semavi Eyice, Karaköy-Turkey" yazılıdır. İstanbul'a gelir. Aradan 4 yıl geçer. Bir gün bir telefon gelir, arayan, Karaköy Liman Müdürlüğü'dür. Gider, bavulları buradadır! Almanlar, o savaş şartları içinde dahi, bavulları çöpe atmaz, gönderir.

 Erzurum-İspir'de arıcılık yapan Nuri amca, kovanları açmakta, balı çıkarmakta, aldıklarını yükseğe asmaktadır. Torunu sorar:


 - Dede, bunları neden yukarı asıyorsun?

 Nuri amca cevap verir:
 - Ayılar yemesin diye oğlum...
 Nuri amca, 3-4 çerçeve balı ise aşağıda bırakır.
 Torunu bir daha sorar:
 -Peki dede bunları niye aşağıda bıraktın?
 Nuri amca:
 - Oğlum onlar, ayıların hakkı!

Bir kaç yıl önce, İstanbul-Levent'te, bir villayı ofis olarak kullanıyor, bir proje üzerinde çalışıyorduk. Çalışmamızla alakalı olarak Amerikalı emekli bir generali burada konuk ettik. Bir hafta boyunca, hergün 3-5 saat bir araya geldik. Bahçemizde minicik bir havuzumuz, içinde de 15-20 balık vardı. Çalışma aralarında, generalle, balıkları besler, onları izlerdik. Generalin ayrılma zamanı gelmişti, onu havalimanına bırakacaktık. Valizleri arabaya yüklenirken, bizimle vedalaştı, sonra havuzun başına geldi, balıklara doğru döndü, saygıyla eğildi, "Sevgili balıklar, ben gidiyorum, hoşçakalın" deyip arabaya bindi. Bugün modern yaşam içinde, hakikatle, tabiatla ve toprakla irtibatını kaybetmiş insan, saksılardaki fideler gibi.

05.09.2015 Bu yazi 2231 defa okundu
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri