Son Dakika
Pazar, 18 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Canan Karatay’ ın askerleriyiz Prof Ahmet R Küçükusta
Hürriyet gazetesinin haberine göre,Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD), “hâmilelikteki diyabet testinin zararlı olduğu” yönünde açıklamalar yapan Prof. Dr. Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulundu (1).

Elbette bulunabilir, bu kendilerinin bileceği bir şey ama ben de halkın sağlığına bu derecede duyarlı olduğunu anladığım bu dernekten, ülkemizde obezite ve diyabetteki artıştan da kendini sorumlu tutarak “kendisi hakkında da suç duyurusunda” bulunmasını bekliyorum.

Türkiye’ de obezite ve diyabette korkunç artış var

Önce Milliyet gazetesi’ nin bir haberine bakalım (2):

Diyabetli hasta sayısı Türkiye’de yüzde 7.7’ den yüzde 13.7’ ye yükselirken bu artış oranı Avrupa’yı 4’e katladı. Obezitedeki artış ise yüzde 44.

Türkiye’de diyabet oranının dünyadaki diyabet oranının 2 katı olduğunu vurgulayan Türkiye Diyabet Vakfı başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Türkiye’deki artış, Avrupa’daki artış oranından ise 4 kat daha fazla. Bu durumda Türkiye Avrupa’nın en fazla artışının yaşandığı ülke. Ülkemizde diyabet 10 yıl içinde yüzde 100 arttı. 2013 Diyabet Atlası verilerine göre Türkiye’de diyabetin görülme sıklığı yüzde 14.5”.

Bu “korkutucu veriler” durduk yere ortaya çıkmış olamaz; obezite ve diyabetle ilgili tüm dernek ve kuruluşlar kendilerini sorgulamalıdır.

Derneklerin asıl vazifesi

Zaten TEMD ve diğer tıbbi derneklerin birinci vazifesinin halkın sağlığını korumak ve hastalıkları önlemek olması gerekir.

Bunlar, “bizde obezite ve diyabet tüm ülkelerdekinden fazla artıyor” deyip kendilerinin hiçbir mesuliyeti yokmuşçasına kenara çekilemezler.

Obezite ve diyabetten Kanarya Sevenler veya Minibüsçüler Derneklerini sorumlu tutacak hâlimiz olmadığına göre onlar da bu artışın hesabını vermek zorundadırlar.

Tıp dernekleri kongre düzenlemekten ve suç duyurusundan başka bir şey bilmiyorlar mı yoksa?

Bu nasıl bir bilimsel dernektir Allah aşkına?

TEMD nasıl bir bilimsel dernektir hakikaten anlayamadım.

Kendi çalışmaları, kendi görüşü yok mudur da yabancı dernekleri, kuruluşları şahit göstermek ihtiyacını hissetmektedir?

Neden kendi çalışmalarını kaynak göstermiyor, neden kendi fikrini cesurca savunamıyor?

Ne zaman kendi aklımızı, mantığımızı, bilgimizi kullanacağız, ne zaman kendimize güveneceğiz?

TEMD kendisi için suç duyurusunda bulunmalıdır

Halk sağlığına bu kadar çok önem veren TEMD’ in kendisi hakkında da suç duyurusunda bulunarak “itibarını” korumasını istiyor ve bekliyorum.

Dilekçelerinde, ülkemizde obezite ve diyabetteki artışta kendi sorumluluklarının da bulunduğunu, bu konudaki çalışma ve tavsiyelerinin eksik ve/veya yanlış olduğunu, bu hastalıkların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayamadığını, hekimlerin ve halkın gerektiği şekilde eğitimlerini başaramadığını, dolayısıyla da suçlu olduğunu belirtmesi yerinde olur.

TEMD ve diğer kuruluşlar, vazifelerini lâyıkıyla yapmış olsalardı obezite ve diyabetin bırakın artmasını tam aksine azalması gerekmez miydi?

TEMD, şayet her şeyi doğru yaptığından, doğru tavsiyelerde bulunduğundan eminse ve obezite ve diyabetin bunlar yerine getirilmediği için arttığını iddia ediyorsa, o zaman neden bunun sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmadı, cevap versin.

Canan Karatay’ ın askerleriyiz

Canan Karatay, ülkemizde tabuları yıkan, dürüst, cesur yürekli bir HOCA’ dır.

Bu millet birçok gerçeği onun sayesinde görmüş, senelerce nasıl aldatıldığını onun sayesinde öğrenmiştir.

Tek endişesinin halkın sağlığı olduğundan hiç şüphe duymadığım Canan Hoca’ nın bu mevzuda da iyi niyetli ve haklı olduğuna inanıyorum; halkımızın büyük çoğunluğunun da benim gibi düşündüğüne eminim.

Gelelim neticeye

Canan Karatay hakkındaki bu suç duyurusu bilim adına “utanç” vericidir.

Bilimsel kuruluşlar ve bilim adamları, haklılıklarını yabancı derneklerden mahkemelerden medet umarak değil kendi araştırmaları, kendi bilimsel verileri ve fikirleriyle ispatlarlar.

Muhtemelen en azından birkaç yüz uzman üyesi olduğunu sandığım bir derneğin bildiği doğruları halka, “mahkemeye başvurmadan anlatabilmesi”gerekir; bunu başaramıyor olması bile derneğin zafiyetinin, işini iyi yapamadığının bir işaretidir.

TEMD, suç duyurusunda bulunarak abesle iştigal edeceğine, kendi özeleştirisini yapsa; obezite ve diyabetin neden bu kadar hızla arttığına kafa yorsa; buna çareler, çözümler arasa, bunların uygulanması için çaba gösterse çok daha doğru bir iş yapmış olmaz mı?

Kaynaklar

1. http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/28413840.asp

2. http://www.milliyet.com.tr/turkiye-de-obezite-yuzde-44-artti–gundem-1969398/

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
 • OSMAN ALICI
  PROF.DR.CANAN KARATAY HOCAMIZ
  Saygi deger hocamizin diyet hastalari icin yazmis oldugu kitabi okuyup uyguladiktan sonra 250ml olan kan sekerim 100-136 düstü 14 yillik seker hastasiydim buradki diyabetethastane doktorumda nasil basardin diye merak etti ekmek yememeyi CANAN HOCAMIZ tavsiye ettigi icin basardim.Hamilelik seker testini ve plesentadan su almayi hanimim 10 yil önce kabul etmedi.Tartismalardan ögrendikki dogru yapmis.Saygi ve selamlar.
  23.08.2015 12:55:04
11.03.2015 Bu yazi 9730 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri