Son Dakika
Çarşamba, 3 Haziran 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bursa’ya kurulan pestisit laboratuarı kaliteyi yükseltmiş
Bursa Kent Hali`nde pestisit araştırması için kurulan “Gıda Tahlil Laboratuarı”nda sonra hale pestisitli meyve ve sebze sevkiyatı tümüyle durmuş.

Bütün meyve ve sebze türlerindeki kimyasal ilaç kalıntısına (pestisite) yönelik 1024 etken madde tespit edilebilen laboratuarın kurulmasıyla Bursalı tüketici büyük bir nefes almış.

Bursa haline laboratuar kurulduğunu ve ilaç kalıntısı tespit edilen ürünlerin imha edildiğini ve de 5 bin TL`nin üzerinde ceza yazıldığını öğrenene üretici ve halciler ilaç kalıntılı ürünlerin Bursa haline sevkini durdurmuşlar.

Laboratuar sonrasında Bursa Sebze ve Meyve Hali’ne gelen ürünlerin kalitesinde büyük bir artık görüldüğünü belirten yetkililer ürün gelmeden önce gelecek ürünün numuneleri analiz ettiriliyor. Pestisit tespit edilmişse ürün hale getirilmeden başka bölgelere gittiğini belirtiyorlar.

Kısır ya da katır tohumlar olarak da adlandırılan genetik değişikliği uğramış ürünlerin analizinin yapılamadığı laboratuarda şimdilik sadece ilaç kalıntıları analiz edilebiliyor.

Kanser yapıcı ve ölümcül ilaç kalıntıları AB standartlarında donatılmış olan GCMS cihazlarında analiz ediliyor.

Verilen bilgi ve açıklamalar gösteriyor ki: Türkiye’de şimdilik sadece pestisit açısından Bursa hariç hiçbir il ve ilçede tarım ürünleri sağlık ve gıda güvenliği açısından güvenli değildir. Yetersiz olmakla birlikte önemli bir adım olan Bursa Halinin çalışmalarının diğer illere de örnek olması analiz ve incelemelerin insan sağlığının önemine binaen acilen önlemler alınması ve çalışmaların hiçbir ayrıntı göz ardı edilmeden ciddiyetle sürdürülmesi gerekiyor.

 

30.06.2009 17:10:00 Bu haber 11407 defa okundu
Bursa’ya kurulan pestisit laboratuarı kaliteyi yükseltmiş
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri