Son Dakika
Perşembe, 25 Şubat 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Buğday Derneği başkan hayatını kaybetti
Buğday Derneği kurucusu Victor Ananias dün gece hayatını kaybetti. Ananias vefat nedeni henüz bilinmiyor.

Buğday Derneği kurucusu Victor Ananias dün gece hayatını kaybetti. Organik yaşam ve organik gıdalar üzerine yılalrdır çalışmalar yürüten ve kurduğu Buğday derneği ile Türkiye'de organik yaşamın temellerini atan isimlerden biri olan Victor Ananias 40 yaşındaydı.

6 Mart'ta yapılacak olan Runtalya maratonunda TaTuTa için koşacak Buğday Derneği YK Başkanı Victor Ananias'tan internet sitesinde yaptığı Buğday'a Destek Çağrısında "ZORLANARAK KOŞUYORUM, SAĞLIĞIM İÇİN YA DA ZEVK ALDIĞIM İÇİN DEĞİL, SENİ VE DİĞER ARKADAŞLARIMI TATUTA’YA DESTEK VERMEK AMACIYLA MOTİVE ETMEK İÇİN" cümlesini yazmıştı.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşamını yitiren Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Victor Ananias, Bodrum'da toprağa verildi. 

1 haftalık tatil için Fethiye'nin Ölüdeniz beldesi Faralya köyünde yaşayan annesi Gülben Singitay Ananias'ın evine gelen Victor Ananias, perşembe günü kaldığı odada annesi tarafından ölü bulunmuştu. Kesin ölüm nedeninin tespiti için İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderilen Ananias'ın cenazesi, buradan ailesi tarafından alındı. Cenaze, Bitez Kaynak Camisi'nde kılınan namazın ardından Bitez Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

Ananias'ın mezarına ailesi ve yakınları tarafından buğday döküldü ve cenazeye katılanlara tohum dağıtıldı. Cenaze törenine Victor Ananias'ın annesi, abisi Yaman Olgaç, yakınları ve ilçede yaşayan bazı yabancı uyruklular katıldı. Victor Ananias'ın yengesi Elif Olgaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ananias'ın ölüm nedeniyle ilgili çeşitli söylentiler olduğunu ifade etti.

Ölüm nedenini bilmediklerini ifade eden Olgaç, "Victor ölmeden önce doğada yediği bir mantardan sonra rahatsızlanmış ve hastaneye kaldırılmış. Ancak herhangi bir bulguya rastlanmamış. Bir gün sonra annesi onu uyandırmaya gittiğinde ölü bulmuş. Yapılan otopsiyle ilgili şu ana kadar bir açıklama yapılmadı. Mangaldan çıkan gazdan zehirlendiği yönündeki iddialar konusunda bir bilgimiz yok. En azından adli tıptan şimdiye kadar böyle bir açıklama yapılmadı. Annesi ve kendisi yıllardır mangalda odun yakarak ısınırlardı. Yine öyle yapmışlar'' dedi. 

Olgaç, Ananias'ın Şilili bir baba ile Türk annenin çocuğu olduğuna işaret ederek, ''Victor Müslüman'dı ama Türk vatandaşı değildi. Bu nedenle cenazesi Müslüman geleneklerine göre toprağa veriliyor. Daha sonra evde helvasını yapacağız'' diye konuştu.

Buğday Dergisi İletişim Direktörü Gizem Altın ise Ananias'ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, ölüm nedeninden çok şimdiye kadar yaptığı işlerin konuşulması gerektiğini söyledi. 

Ananias'ın 20 yıldır ekolojik yaşam, doğa ve organik tarım için çalıştığını anlatan Altın, kendisinin Türkiye'deki ekolojik yaşamı yurt dışında tanıttığını ifade etti. 

VE ÖLÜM NEDENİ BELİRLENDİ

TBuğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği kurucusu Victor Ananias, annesini ziyaret için gittiği Fethiye’nin Kabak Koyu’nda doğa içerisinde kaldığı kulübede önceki gün sabah saatlerinde annesi Gülben Sünlütay tarafından ölü bulunmuştu.

Ananias’ın, geçen salı doğada yetişen mantarı yedikten sonra fenalaşarak Fethiye Devlet Hastanesi’nde kaldırıldığı, tedavisinin ardından taburcu edildiği öğrenilmişti. Olay yerindeki incelemenin ardından Adli Tıbba gönderilen Victor Ananias’a dün otopsi yapıldı.

Otopsideki ilk incelemelere göre, Ananias’ın ölümünün mantardan değil, kulübede bulunduğu öğrenilen mangaldan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenmiş olabileceği bildirildi. Viktor Ananias’dan alınan kan ve parça örneklerine yapılacak testler sonrasında, kesi

Gıda Hareketi olarak merhum Victor Ananias'a Allah c.c.'den rahmet yakınlarına ve Buğday Derneği camiasına başsağlığı dileriz. 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • Suna germen
  Victor
  Sevgili Victor'u çocukluğundan tanırım.Annesi ,babasını da tanırım,babasını ileriki yıllarda eşim merhûm Büyükelçi Yüksel Germen'in Şili Büyükelçiliğinde bulunmamızda oradada güneyde restoranında gördümdü..Victor zarif,dediği gibi doğuşdan vegan Türkiyede "İLK "Vegeterian olgusunu başlatıp restoranını açan VEDE Ülkemize bu olguyu Bilinci yeşerten,Vâr eden kişidir,benim içinde sevgili zarif bir erdem çocukdur..,kızım ÇOOK Üzüleceğimi bildiği için ölümünü 'ancak' 2 gün sonra bildirdiydi...IŞIKLA İÇİNDE PIRILDIYOR,PIRILDIYOR.
  29.12.2013 01:30:12

 • kemal yeşilçimen
  GENÇ YAŞTA KALPTEN ÖLÜMLER ÜLKEMİZDE YAYGIN
  DEĞERLİ DOSTLAR, Allah'ın rahmetine kavuşan sayın ANANİAS'ın ölüm nedeni,"ZORLANARAK KOŞUYORUM, SAĞLIĞIM İÇİN YA DA ZEVK ALDIĞIM İÇİN DEĞİL, cümlesinde gizli. Karbonmonoksit tetiği çeken faktör. Ani ritm bozukluğu ile saniyeler içinde henüz kalpte hasar bile olmadan ölüm gerçekleşir. Koroner kalp hastalığı önde gelen ölüm nedeni olup, önceden bilmek ve önlem almak mümkündür.
  13.06.2012 13:47:55

 • zafer inanmaz
  vıctor hk.
  Sayın vıctor beyin ansızın ölümü beni çok üzmüstü.Victor'u tesadüfen televizyon proğramında izlemiştim.Beni çok etkilemişti.Gazetede resmini görünce merakla okumaya başladım,bir şaka yapar gibi,ölümü hiç yakıştıramadığım ,olamaz dediğimi hatırlıyorum.Ben tüm buğday derneği üyelerine,ailsine baş sağlığı dilerim.Ayrıca victor'un anısına, Yavuz Bingöl'ün "Buğday tanelerini"Türküsünü armağan ediyorum.Saygılarımla
  26.03.2011 02:10:58
04.03.2011 16:25:00 Bu haber 15027 defa okundu
Buğday Derneği başkan hayatını kaybetti
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri