Son Dakika
Pazar, 12 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu manzara adamı kahreder Mustafa Kutlu
Geçen zaman içinde sanayi hamlesinin büyüsüne o kadar kapıldık ki; Türkiye'nin esasen bir "tarım ülkesi" olduğunu unuttuk. Tarımı ihmal ettik, köylüyü hor gördük.

Öncelikler sıralaması

Dünyada artık öncelikler sıralamasında su ve enerji ihtiyacı ilk iki sırayı aldı. Geçtiğimiz yüzyıl batı medeniyetinin parıltısına imrenen dünya "önce sanayi" demişti ve bu yoldan "kalkınma"yı öncelikler sıralamasının başına koymuştu.

Şimdi kafalar karışık.

Meksika Körfezi'ni kaplayan petrol fışkırması BM'yi zor durumda bıraktı. Çernobil de etrafındaki ülkeleri zor durumda bırakmıştı. Sanayi ile gelen refah ozon tabakasını deldi, dünya ısınmaya başladı, kimi yerler kuraklığa kurban olurken, kimi yerler sellerle boğuşuyor. Ve sanayinin sağladığı refah (konfor) sürdükçe bu dertler azalmayıp artacak. Artık bunu herkes biliyor, lakin kimse rahatından vazgeçmiyor.

Biz de kıyısından-köşesinden sanayi hamlesi yaptık, barajlar kurduk, doğalgaz hatlarını devreye soktuk, duble yollar yaptık, ülke eskiye nazaran bayağı modernleşti.

Geçen zaman içinde sanayi hamlesinin büyüsüne o kadar kapıldık ki; Türkiye'nin esasen bir "tarım ülkesi" olduğunu unuttuk. Tarımı ihmal ettik, köylüyü hor gördük.

Seksen sonrasının politikaları çiftçiyi subvansiyonla geçinen bir asalak saydı.

Bunda çiftçinin ne kabahati olabilir ki? Ortada acıklı bir manzara var. Köyler boşalıyor, topraklar ekilmiyor, ağaçlar kuruyor, vahşi sulama ile su kaynakları azalıyor, verim düşüyor, şehre doluşan köylü türlü problemlerin yaşanmasına sebep oluyor, işsizlik artıyor, lumpen kültürü ülkeyi istila ediyor, asayiş bozuluyor ve bu arada "tarım ülkesiyiz" diye açılmış onlarca Ziraat Fakültesi'nden mezun olan mühendisler iş bulamadığı için işportacılık yapıyor.

İşte acıklı manzara budur.

Bu mühendislere, bu boş yatan topraklara, bu işsiz kalan köylüye yazık değil mi?

Bu ne biçim planlama, bu ne biçim devlet.

Bizim yakamıza yapışan bir kötü alışkanlık da şudur: Yumurta deliğin ağzına gelmeden harekete geçmeyiz. Ve bu yüzden çokluk geç kalırız. Bu ülkede besiciler; küçük ve büyük baş hayvan yetiştirenler yıllardır içine düştükleri problemler yüzünden feryat ediyorlardı.

Devlet bu feryadı duymadı.

Meseleye vakıf olanlar Türkiye'de yakında et sıkıntısının başgöstereceğini söylediler, yazdılar. Ne zaman ki etin kilosu 30-40 liraya dayandı, hükumet o zaman harekete geçti. Bu konularda ithalat çözüm değildir. Çözüm yerli üreticinin desteklenmesidir.

(YeniŞafak)
14.07.2010 Bu yazi 3176 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri