Son Dakika
Cumartesi, 26 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu belgesel, şeytanı kızdırmış olmalı Kemal Özer
Bugün, yeni bir yazı kaleme almayacağım. Sadece herkesin mutlaka izlemesi gereken bir belgesel için bir girizgâh yapacağım o kadar.


Fakat bu belgesel izlendiğinde herkeste oluşacak olan, ‘iyide ne yiyelim’ sorusuna cevap gayretiyle uzun bir süredir yeni bir kitap üzerinde çalışıyorum.

 

İlk kitabı, cepheye çıkacak asker için yani rafine endüstriyel gıdaları tabağımıza süren “düşmanı” anlatma gayretiyle kaleme almıştık...

 

Şimdi ise;
Hangi gıda hangi hastalığı tetikliyor?
Alternatif bir tüketim mümkün mü? Mümkünse nasıl?

Bir ‘Müslüman’ hatta bir insan neleri yiyebilir neleri yememeli?

Peygamber ne emrediyor, şeytan ne istiyor? gibi çok sayıda soruya delilleriyle cevap arama gayret ettik.

 

Şeker, tuz, un, ekmek, içecekler, hayvansal ürünler, hazır gıdalar hatta temizlik ürünleri vs. vs. Aslında yaptığımız yeni olmayan hatta bilakis unuttuğumuz ve unutturulmuş ‘eski’ ama sağlıklı bir menü sunmak.

 

İnşaAllah bu çalışmada Piyasadaki vurgun amaçlı popüler bitki tarifleri eseri gibi olmayacak. Fakat bir yandan mevcudu sorgulayıp bir yandan da hem alternatifler sunma hem de satır aralarına Hz Peygamber’in tüketim modelini işleme gayretini içeriyor.

 

Ümit ediyorum ki halen basılı bir benzeri olmayan bu kitap, alışkanlıklarımızı değiştirecek eski yenileri yeniden modelleştirmeyi başarır.

 

Diliyorum inşaAllah Eylül sonu, Ekim başı basılmış olsun. Bu vesileyle belki elinde malzemesi olup da bu katkı sunmak isteyen okurlarımız olursa şimdiden teşekkür ederim.

 

***

Gazeteci yazar Eric Schlosser ve Michael Pollan’ın birlikte hazırladıkları ve yönetmen Robert Kenner’in çektiği gıda sektörünü insan sağlığı, işçi hakları, hayvan hakları açılarından araştırarak sarsıcı Food Inc./Gıda A.Ş. belgeseli bir yanlışlık yapılıp Nobel’e aday gösterildi.

 

İzleyen herkesi sarsan bu belgesel geçtiğimiz günlerde NTV tarafından da Türkçe olarak iki kez ekrana getirildi.

 

Her bir karesi ve her bir cümlesi dikkatle izlenmeye değer bu yapımı mutlaka izlemeniz dileğiyle dikkatlerinize sunuyorum. Kim bilir bir denizyıldızının daha kurtuluşuna vesile olur. Kim bilir?

 

Hayıtınızı değiştirmesini ümit ettiğim bir yolculuğa buyurun…
 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
 • Mustafa Göksal
  Teşekkürler
  Kemal Bey, Bu belgeseli bizimle paylaştığınız için şahsım adına müteşekkir kaldığımı belirtmek isterim. Bilinmeyeni gün yüzüne çıkaran ve bilineni de tekrar hatırlamamızı sağlayan bu belgesel için teşekkürler. Hayat organik yaşayabilmek adına. İyi Çalışmalar. Saygılarımla. Mustafa Göksal
  31.08.2010 18:22:20
29.08.2010 Bu yazi 6160 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri