Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bisküvideki tehlike Prof Dr Sefa Saygılı
Çocukluğumun başlıca yiyeceklerinden biriydi bisküvi. Hele bir lokum olur, iki bisküvi arasına koyar ve hafifçe ezerek ağzımıza götürürsek bizden mutlusu yoktu.

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi tarafından yapılan uluslar arası bir araştırmada; bisküvi, dondurma, enerji içeceklerinde kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubunun (HFCS) Tip 2 diyabeti tetiklediği ortaya konuldu. Araştırmada, HFCS tüketimi yükseldikçe tip 2 diyabetin görülme oranı da yüzde 20 arttı.  

Şimdi de çocuklar için bisküvi vazgeçilmez bir besin durumunda.  Ama  bisküvi büyük bir tehlikeyi de beraberinde taşıyor.   Çünkü bisküvilerin hepsi maalesef yüksek fruktozlu mısır şurubu katılarak imal ediliyor.

Türkiye Tüketimde 12. Sırada

ABD, kişi başına yılda 24 kiloyla en yüksek HFCS tüketiminin görüldüğü ülke olurken,  onu ikinci sırada Macaristan izliyor. Kanada, Slovakya, Bulgaristan, Belçika, Arjantin, Kore, Japonya ve Meksika’da HFCS tüketiminin kişi başına yılda 5 kilonun üzerinde seyrettiği diğer ülkeler arasında yer aldı.  Türkiye ise sıralamada 12’nci sırada yer buldu.

Uzmanlara göre dünyada ölüm riski en yüksek hastalıklardan olan tip 2 diyabete karşı HFCS gıda tüketimini engellemek ve azaltmak gerekiyor.  

İşte bu yüzden bisküvi çocuklarımız için büyük bir tehlike oluşturuyor. Ülkemizdeki hemen bütün bisküvi markalarında maalesef yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanılıyor. Ve çocukları bisküvi yedikçe organlarını mısır şurubu tahrip ediyor.  

Yetkililere sesleniyoruz:  Bu cinayete dur deyiniz.

Anne-babalara sesleniyoruz: Çocuklarınızı yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) ile imal edilen başta bisküvi olmak üzere tüm gıdalardan uzak tutunuz.

Çocuklara sesleniyoruz: Yüksek fruktozlu mısır şurubu katılarak hazırlanan bisküvi, dondurma, çikolata,  asitli içecekler  ve benzerlerini  ağzınıza bile koymayınız.

02.12.2012 Bu yazi 4911 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri